bugün

entry'ler (33)

uludağ sözlük yazarlarının twitter sayfaları

bir arkadaş aşırı rahatsızlık duyduğu için ben sildim. orada da fikirlerimizi paylaşıyoruz aslında, fark nedir, gizli kalmaksa kişisel tercihdir.

eskiyi hatırlatan şeyler

bazen bir resim, bazen bir koku, bazen bir görüntü, bazen bir şarkı, bazen bir yer, bazen bir söz, bazen bir ışık, bazen bir sokak, bazen bir insan, bazen mevsimler, yağmurlar, bir deniz dagası bir vapur düdüğü ...

sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar

bir bilgenin mesajı john mcdonald.

anında moral bozan şeyler

bir anda aklına istemediğin birşeyin gelmesi yetiyor bazen. oysa sen zaman zaman olacağına inandığın şeyler için umut beslemeye çalışırsın. o an onu siler, deler geçer. hadi tekrar toparlan. hayat işte.

hayata dair detaylar

sevdiklerinle olup bir çay içmek güzeldir mesela, kendini kötü hissetmeden,sağlıklı bir şekilde gezip dolaşmak güzeldir. hayat ayrıntılarda gizlidir. zaman zaman görmeyiz. birini kaybeder gibi olsak korkarız. sık sık hatırlamak, kıymet bilmek gerikir aslında.

sabit durup aşık olunmayı bekleyen erkek

ben ondan gördüm,öyle sabit durup baktı.

ister gel ister gelme

gelen bir şey katmaz artık bana, giden de hiçbir şey eksiltmez. gel ya da gelme sevgili, artık hiç farketmez. cemal safi

hayat gelip geçer

bülent ortaçgil'in bir sözü; herşey olur, herşey geçer, hepsi biter, hayat kalır.

behzat ç

yabancı dizilerle yarışabilecek tek dizimiz behzat ç. dir. Emmy ödüllerini kucaklardı kesin.

internetten vatan kurtarmak

günümüzde sık rastladığımız bir hastalık. oturduğu yerden yazınca anayasaya işliyorlar sanki nasıl bir rahatlık oluyor öyle yazdıktan sonra. umarım tedavisi vardır.

yaran yanlış okumalar

bir arkadaşım michael jackson nı mişel ceksın diye okuyup kız kardeşi varmış diye eklemişti.

sürekli temizlik yapan komşu

evinde yapsın birşey demiyorumda, sürekli birşeyler silkeleyip, halılara odunla vurmasınlar lütfen. (bkz: apartman yengeleri)

dünyanın en kısa ve masum hikayesi

bir kere olur sandığımız yıldırım aşkının vakitsiz bir yerde çakarak bizi şaşırtıp,
ne yapılacağı bilinmez halde terk etmesi durumu.

john lennon

Hayat, biz gelecek için planlar yaparken başımızdan geçenlerdir. John Lennon

kürşat başar

kürşat başar için kadın ruhundan anlayan yazar diyorlar, yok böyle birşey. bir zamanlar yuvarlak masa toplantısı gibi yaptığı programına samimi bir arkadaşı konuk olmuştu ve oldukça ilginç bir anı paylaştılar olay şöyle gelişiyor,

kahramanımız kız arkadaşı ile sohbet ediyor söz dönüp dolaşıp evliliğe geliyor, kız arkadaşı kendisine evlenmek istediğini söylüyor, kahramanımız hiç oralı değil sanki karşısındaki sevgilisi değilmişcesine şu soruyu yöneltiyor,

kiminle evleneceksin!?

başka sözüm yok hakim bey!

dinlenmesi gereken şarkılar

el tango de roxanne
sting shape of my heart
garbage the world is not enough
diego torres la ultima noche
queen & elton jhon the show must go on

aklıma gelenlerden bir kaçı...

eribe

hoşgeldin tanıdığım en tatlı insan.

türkçeye saçma çevrilmiş film isimleri

al pacino nun oynadığı filmlerin yarınısının köstebek olarak çevrilmesi çok ilginç. bence biri bilinçli yapıyor bile olabilir (bkz: donnie brasco)al pacino ile johnny depp in oyandağı filmdir. ne alaksı var ise köstebek şeklinde türkçeye çevrilmiştir. acayip bir çeviri yeteneğine sahip olsa gerek o şahıs ya da şahıslar.

muhteşem üçlüler

deniz kum güneş
huzur sağlık mutluluk
kola mısır sinema
(bkz: annem için)kitap gözlük yatak *
(bkz: benim için)bilgisayar internet rahat koltuk

merhamet

her insanda olması gereken bir duygu ve bu duyguyu allah ın bahşettiğini düşünüyorum. haketmeyen insanlardan geri alınıyor sanki. merhamet insanın içindeki allah korkusudur birazda. (bkz: anne merhameti) her insan anne olamıyor mesela.