entry'ler (156)

shameless turkey

yıllar sonra gerçekleşen proje: http://www.televizyondizi...ye-uyarlaniyor/210934/06/

yan babilon

http://video.uludagsozluk.com/v/yan-babilon-98432/

her ne kadar başta cankan parçalarını andırsa da 00.33 saniyede giren ispanyol gerillası sesli şahsiyetle ve anlamlı sözleri ile sevdiğim bir parça.

tüm partizanlara önerilir.

rus dili ve edebiyatı

her daim abaza muhabbetine maruz kalacak bölümdür ne yazık ki. *

sanat

http://galeri.uludagsozluk.com/g/sanat/

umut sarıkaya

roman yazmak için arkadaşının evine kapandığı ancak bir türlü yazı yazamadığı gibi tüm gün bilgisayardaki bir oyunda arkadaşının rekorunu ekarte etmeye çalıştığı ve sonunda başarıp halihazırdaki '' alemin kralı seyit baba'' yazısını silip, yerine '' şahbaz uut bey '' yazan, fakat sonra arkadaşının bu duruma kızarak '' lan tüm gün benden izinsiz bilgisayarıma mı girdin?'' deyip, yumruk içinde bırakacağını düşünerek kendi rekorunu ekarte etmesi ve yerine tekrar '' alein kralı seyit baba'' ( nerede bu .mına kodumun ''m'' si!?) yazdığı pek bir güzel uut sarıkaya yazısı vardı. belli ki vakti zamanında bu tarz bir roman yazma işine girişmiş ancak pek çok gereksiz uğraş bularak bunu da yarım bırakmış bir kişi kendileri.

uludağ sözlüğün genelinin şakirt olması

doğru olan tespittir. sözlüğün düşünce ve din özgürlüğüne bakışını da çok güzel yansıtır.

bertolt brecht

tahterevalli şiirini paylaşacaktım lakin biri yazmış bile, o zaman bana da bu şiirin genco erkal' ın seslendirdiği videosunun linkini paylaşmak düşer.

http://video.uludagsozluk...m/v/bertolt-brecht-90633/

düzeni daha iyi özetleyen bir şiir var mıdır a dostlar?!

beyond creation

2011 yılında the aura isimli çıkardıkları tek albüm beni kendilerine bağlamaya yetmiştir. dominic lapointe' in bas gitar tekniği ayrı bir hayranlık nedenidir. bana her dinlediğimde death' in the philosopher parçasındaki basları hatırlatır.

kızıl saçın en yakıştığı ünlüler

(bkz: kirsten dunst)

atatürk ün harf devrimi yapmasının sebepleri

(bkz: sizi şöyle alalım)

uykusuz

penguen' den daha sert kapakları olduğu aşikar. bu hafta ki sayısında da güzel bir '' kapak'' yapmıştır.

(img:#483775)

tası tarağı toplayıp yerleşilecek en iyi şehir

(bkz: eskişehir)

insan olan maymunun ilk cümlesi

- abi n' apıyosunuz ya muz öyle mi yenir, havyan mısınız?

+ vay ibneye bak lan daha yeni evrildi hemen de götü kalkmış.

müzik

yunanca “mousa” kelimesinden gelen müzik tanımı, mitolojiye göre zeus’ un kızları sayılan dokuz ilham perisine verilen (mousa - müz) addır. inanışa göre bu periler dünyanın tüm güzelliklerini ve ahengini düzenlemekle görevliydiler.

metal dinleyerek müzik dinlediğini zanneden insan

herhangi bir müzik tarzına insan niye bu kadar nefret besler, niye en iyisini ben biliyorum havalarına girer, neden ötekileştirmeye bu kadar meraklıdır? sorularını akıllara getiren zavallı insan serzenişidir.

inanç

bir bilgi dalı olarak felsefe neye inanmamız gerektiği veya neye inanabileceğimiz ile zerre kadar ilgili değildir, onun tek ilgilendiği şey ne bile bileceğimizdir. şimdi eğer bu, inanmamız gereken şeyden farklı bir şeyse o zaman bunun inanca bile bir zararı olmayacaktır; çünkü o bilemeyeceğimiz şeyi öğrettiği için inançtır. eğer onu bilebilseydik o zaman inanç, tıpkı bir inanç öğretisinin matematikle birlikte ilerlemesi gibi, yararsız ve gülünç bir şey olarak görünürdü.

buna karşılık inancın felsefeden daha fazlasını, çok daha fazlasını öğretebileceği ileri sürülebilir ama yine de felsefenin vardığı sonuçlarla tutarlı olmayan hiçbir şeyi öğretemez, çünkü bilgi inançtan çok daha sert ve sağlamdır, dolayısıyla eğer bu ikisi çarpışacak olursa inanç parçalanır.

her halükarda bu ikisi birbirinden esaslı bir şekilde farklıdır ve karşılıklı menfaatleri gereği sert biçimde birbirinden ayrı kalmalıdır, böylece her biri diğerini dikkate almaksızın kendi yolunda ilerleyebilir.

arthur schopenhauer - din üzerine

kadın memesi görmemiş erkek

küçüklüğünde annesiyle hamama gitmemiştir.

deniz yıldızı patrick

görsel

sözlük yazarlarının takıntıları

sürekli '' acaba ocağı açık mı unuttum lan? '' deyip ocağı kontrol etmek.

michael bakunin

görsel