bugün

entry'ler (105)

fiziksel görünümün aşık olmaya etkisi

aşık(türk halk) edebiyatında en çok geçen sözcüğün "güzel" - onlarca divan okumasından sonra yapılmış bir tespittir- olması mevzuya yeterince açıklık getiriyor sanırım.

33 yaşındaki kadının korona dan ölmesi

"şu dünyada bir nesneye
yanar içim göynür özüm
yiğit iken ölenlere
gök ekini biçmiş gibi"

çok can yakıcı bir haber.
gök ekin de bizim, sarı başak da, çatlamamış tohum da.

artık sokağa çıkılamamalı.

köy okuluna yardım gönderme şımarıklığı

görsel
"hiç mi insanlık yok sizde?... onlar kitap istiyor, kalem istiyor, okul istiyor okumak istiyor. onlara yardım elinizi uzatacağınıza bir de utanmadan, sıkılmadan alay ediyor, küçük görüyorsunuz. aslında alay edilecek, küçük görülecek(ve de şımarık) birileri varsa o da sizlersiniz. hiçbir işe yaramayan, asalak gibi yaşayan sizler.

utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz."

217 ahmet sezer-hababam sınıfı

rakı

ben nasıl anlatayım şimdi rakıyı?
edit: ta içimden gelen nidanın altyapısı var imiş, şimdi anımsadım, "şarabın kokusunu şarap içen tanır, şarabın kokusunu şarap içmeyen ne bilsin?" demiş hüdavendigar mevlana celaleddin.

derdini kimseyle paylaşmayan insan

belki de dert fazladır, bıktırmak istemiyordur. demiş ya: dağlar çiçek açar, veysel dert açar, diye.

bir kadın ne ister

öyle ya, komşuda ne varsa onu ister. ankastre ister, bilezik ister... değil a dostlar değil.
huzur ister, mutluluk ister, sadakat ister, zihinsel ve cinsel doyum ister. hasılı, toplum, kadının önüne setler çekmediği demde, kadın her şeyin en iyisini ister.
mesele bizim ne kadar verebileceğimizdir. mesela, fransızcaya hakim olmadığımçün bir kadına fransızca şiir yazamam, yazsam bir şeye benzetemem. işte bir kadının benden isteyebileceği budur, fransızca şiirin bir tık altı, ki isteği karşılık bulsun.

sözlük yazarların hayatında aldığı ilk kaset

"kahpe bizans film müzikleri"
cem karaca ile ayşegül aldinç'in maşallahları var. bir de uğur dikmen tabi.

yanlızlığın yanına iyi gidenler

oğuz atay olur, fikret kızılok olur. öldürmekte de güldürmekte de marifetli arkadaşlar ikisi de.

victor jara

fikret kızılok gibi gitar çalan, john lennon gibi bakan, ne kadar kalite müzisyen varsa hepsine bir şeyler bırakan, güzel sesli, koca yürekli müzisyen.
ölürken 'özgürlük' diyebilmiş, 'özgürlük' dediği için ölebilmiştir.

fikret kızılok

ölümünün 9. yılında sözlü ve yazılı basında anılma gereği duyulmayandır, onun gibisi hiç gelmeyecektir*, babadır, hayattır, tepeden tırnağa akıldır, aşktır, hasrettir... yalnızca nethaber.com'da** ölümünün 9. yılı olduğu belirtilip biyografisi yayımlanmıştır.
ayıptır, başımız eğik, yüzümüz karadır...

parka

fikret kızılok'un 20'li yaşlarının başında giydiği(67-70), necdet şen'in,
"Benim kuşak daha onlu yaşlarını sürerken, Fikret Kızılok bu ülkenin en ünlü şarkıcılarından biriydi. Onun yeşil asker parkasına özenip, biz de benzerini bulup geçirmiştik sırtımıza." demesiyle kızılok'un ilgili akımın öncüsü olduğunu iddaa ettiği giysi.

fikret kızılok

saatler önce bülent ortaçgil tarafından 40. yıl konserinde yad edilmiş büyük insan.**

kenan birkan

bu akşamki bölümden sonra levent can'ın canlandırmayacağını öğrendiğimiz karakter.*

cesetlerin yakılması

tercih meselesi.

Keşke el verseydi töre de, naaşını yakabilseydik.
Tutup da göğe savurabilseydik küllerini
Ve her yağan yağmurla beraber kapatıp şemsiyemizi
Karışmış rahmetle, 'Fikret' yağıyor deseydik.

Cem Karaca tarafından Fikret Kızılok için söylenmiştir/yazılmıştır.

kenan birkan

uğur yücel tarafından canlandırılasıdır.

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

...
çıktık dağların başına, a leyli,
bacın önde ben arkada, a leyli...

fikret kızılok - (bkz: bacın önde ben arkada)

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

...
kendine söner lambalar,
kendi uyur uykular,
sabaha kalmış gözlerim, yine de yalnız değilim:
sen varsın, hasretin var, bize bizden kalan kahrolası acılar
sen varsın, yokluğun var*, bize bizden kalan kahrolası acılar...

fikret kızılok

En uzun koşuysa müzik, o onun en güzel yüz metresini koştu...*

mevlana nın eşcinsel olduğu iddiası

sultan veled'i babasını hayvan görmesiyle itham eden şahısların laflarıdır bunlar...

teokrat

fikret kızılok'un zülfü livaneli ve ahmet kaya'ya dokundurma yaptığı* onların yanında sahte müslümanlara, evde alem yapan şeyhlere vurdurduğu şarkıda geçen bir terim.
ahmet kaya elinde tesbihle görüntülenmemişken fikret kızılok gibi ulu bir zatın, şarkısında ahmet kaya'ya bir dörtlükten fazla yer ayırmasını düşünmek abesle iştigaldir.