bugün

entry'ler (366)

luis carlos almeida da cunha

satılsın diyenlere, onu kurbanlık koyun gibi pazarlamaya çalışanlara sokup sokup çıkartmış futbolcudur. büyük maçlar, büyük futbolcular ile oynanır. şu saatten sonra oynayacağımız her maç kader maçı diye tanımlayabileceğimiz geri dönüşü olmayan maçlardır, bir nevi final maçlarıdır. nani gibi starlar bu maçlarda ortaya çıkar ve sana kupalar kazandırır.

istikrar sorunu, oyunun için de kalamama sorunu ve kısmen bencil bir profil çizmesine rağmen; 2015-2016 sezonu bir çok maçta şapkadan tavşan çıkardı, hanemize altın değerinde puanlar kazandırdı. fenerbahçe eğer bu zamana kadar bile şampiyonluk hesapları yapıyor ise çok uzaklara gitmemize gerek yok; bu luis nani sayesindedir. stoch'a bile tanınan tolerans kendisine tanınmadı. kaldı ki stoch'da da, tıpkı nani gibi oyunun için de kalamama sorunu ve motivasyon sorunu vardı. bu modern futbolda çoğut kanat oyuncusunun bir eksikliğidir. ama nani'nin şu anda bu formu ile oynayamayacağı bir avrupa takımı yok. en kötü gider epl'ye, emenike ile west ham united'da oynar ve ingiltere ligi'nde asist kralı olur. biz de melül melül haberleri okuruz. hem de gideceği takım modern futbola göre olduğu için kendisi doğru bir sistem de oynar. misal vitor kendisinden çizgi kanat oyuncusu ya da bir kanat forvet gibi faydalanmak yerine playmaker, yani oyun kurucu gibi faydalanmak istedi. maçlarda dikkat ederseniz genel de topla çok oynaması bunun yüzündendir. pas istasyonu görevini üstlenen futbolcular topla çok oynar ve göze batar. ve takım doğru işlemez ise genel de onlara yüklenilir. çünkü takım içi sorumluluk alanlar onlardır. misal cam adam meireles bir çok maçın içine etmiştir, ama genel de hatırlamayız. çünkü adam hiçbir zaman sorumluluk almaz. aidat duygusu yoktur. nani son trabzon maçı'nda 9,5 numara oynasa da diğer maçlarda da aslında playmaker, oyun kurucu rolünde oynamaya çalışıyordu. kısmen 3 dos yerine, 2 dos ve volkan şen ile alper potuk'un artan formu kendisinin de rahatlamasına, hücum opsiyonu olarak nefes almasına yol açtı. ve doğal olarak form grafiği yükseldi. ben inanıyorum ki, nani bizi şampiyon yapacak ve bu saatten sonra da satılmasını istemıyorum. dediğim gibi şampiyon olursak ( inşallah ), aslan payı luis nani'ye aittir. bir de gelecek sezon gerekli futbolcular alındığı taktirde, yani 1 adet kanat forvet, 1 adet box to box orta saha, 1 adet 10 numara alındığı takdirde nani'nin manu'daki yıllarına dönebileceğini düşünüyorum. trabzonspor maçı referans alınmalıdır.

trabzonspor taraftarı

adam değil kabzımaldırlar. adamlık öyle sizin gibi milleti arkadan darp etmeyle ya da eşkıyalık yapmaya çalışmakla olmaz. adamlık evine ekmek götürmektir, adamlık haysiyet, onur, karakter sahibi olmaktır. adamlık yenildiğin zaman bükemediğin bileyi öpmek, rakibini tebrik etmektir.

bu son yaşanan olaylar artık sadece trabzonspor taraftarının değil, tüm trabzon halkının karakterini, büründüğü hali ortaya çıkardı. bu lazların artık kürtlerden bir farkı kalmadı. futbola terörü bulaştırdılar. artık bir takımın amedspor'la maç yapmak için diyarbakır'a gitmesi ney ise trabzonspor'la maç yapmak için trabzon'a gitmesi de aynı şey.

siyasi görüş olarak da çoğu akp'li. akp'ye oy deposu oluyorlar. ' milliyetçiliği ayaklar altına aldık' diyen barzani ve şivan perwer ile el ele şarkı söyleyen uzun adama tapıyorlar amk. bir de utanmadan milliyetçiyiz diye takılıyorlar. bunların alayı lafa gelince fena esen, icraata gelince pamuk şekerdir. ki çoğunun kalabalık olunca sesi çıkar. alayı ruhsatsız silah taşır. allah korusun birisi ile tartışırsanız yahut kavga etmek zorunda kalırsanız hiç düşünmeden silah kullanır savunmasız bir insana bu insanlıktan nasibini almamış hücre parçaları. trabzon'da 1 yıl yaşadım. trabzonsporlular güzelim şehiri mındar ediyorlar.

ek: artık cimaat yok. fenerbahçe'ye sike sike saygı duyacaksınız!

robin van persie

trabzonspor'a gol atması ile sezonu kurtaramayacak futbolcu. adam oyunun için de kalamıyor. rakibe pres forvetten başlar. kendisi bazen gölge presi bile yapamıyor. ikili mücadelelerde, hava toplarında çok kolay pasifize oluyor. he tabii bunların baş müsebbibi vitor pereira'dır, orası ayrı bir mesele.

edit: eksini sikerim senin dalyarak. ne var bunda. sanki iftira atıyoruz. sanki biz fenerbahçeli değiliz.

trabzonsporun küme düşürülmesi

irdelenmesi gereken bir gereklilik. siktirsin gitsinler arap ligi'nde filan oynasınlar.

hakem dayak yerken gülen kel

joker gibi kaostan beslenen, ideolojik arayışları olan ve biraz anarşik olan bir dava adamıdır.

hüsnü çoban saçmalığı

(bkz: tekniğin iyi ama geliştirmen lazım)

yazarların şu an dinlediği şarkılar

https://www.youtube.com/watch?v=9-6GmwS-MM4

hüsnü çoban

bir dava adamıdır. merhum iyi hırsız tokatlardı. hey gidi hey.

adabayor34

kalitesiz troll.

fb taraftarının atatürk e karşı yaptığı rezillik

yav bazı gerizekalılar fenerbahçe'yi parti zannediyor herhalde. ideolojisi bile belli olmayan 1 tane dallamanın sarhoşken yaptığı saçma sapan olayı 25-30 milyon taraftarı olan, türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütü ve türkiye'nin en büyük kulübünün taraftarlarına yıkmış, saçmalamış.

millet fenerbahçe düşmanlığından kafayı yemiş amk.

ne atatürkçü olmayan fenerbahçeli değildir bakış açısı doğrudur ne de atatürkçü olan herkes fenerbahçelidir bakış açısı doğrudur. kulüpler evrenseldir. ama ben bir atatürk milliyetçisi olarak her fenerbahçeli'ye saygı duyarım. fenerbahçeliler ekseriyetle atatürkçüdür. lakin bu demek değildir ki, atatürk'ü sevmeyen fenerbahçeli olamaz. aksini düşünen de salyangoz yobazdır.

paganviodio

toplumsal tespitler, modernizm eleştirileri, lerler, larlar gözlemlerime göre sözlüğün en randımanlı yazarlarından olan yazar. sesi az buçuk m.uslu'ya benziyor, ama gerek söyledikleri olsun, gerek hitabetinin kuvvetli olması kendini dinlettiriyor. ki ben zaten fenerbahçeliyim, açıkcası sesinin mahmut uslu'ya benzemesinden rahatsız olmadım.

ek: bir de mahmut uslu 1948 doğumlu 68 yaşında. kendisi o kadar yaşlı olamaz herhalde.

hüsnü çoban ın ölmesi

ak parti döneminde olmuştur.

vikings

1, 2 ve 3. sezonları bir çırpıda izlediğim dizidir. baya zaman geçtiği için konudan koptuk. son bölüm rollo,ragnar'a ihanet edip fransızlar ile ittifak kuruyordu herhalde. kral'ın kızıyla tanıştığı sahneyi hatırlıyorum. kral'ın kızı da tam bir çingene idi. gözlemlerime göre herkes 4. sezon poh gibi olmuş deyip duruyor. doğru ise cidden yazık olmuş. efsane bölümleri olan bir dizi idi vikings. daha da vikings'e gelmem.

ek: 3.sezonun sonlarına doğru ragnar iyice pasifize ediliyordu. nonoş bir tip olarak gösterilmeye çalışılıyordu. 4.sezonda da aynı şekilde devam ederse bu dizinin hiçbir albenisi kalmaz amk.

not: bjorn'un daha sıçtığı bok kurumamış. gitmişler at toynağını başrol yapmaya çalışmışlar.

beyler ak partili olmak istiyorum ne yapmalıyım

popona ampul sok veya aksaray'A sakso çekmeye git ya da vazgeçtim dik dur eğilme sen.

oyunu ak partiye verirdi denilen film karakterleri

saruman. az ibne değildir.

film isimlerini paralel ile değiştirmek

paralel sınıfı.

aykut kocaman felsefesi

bilgi birikim olarak modern futbola gönül vermiş, usta isimlerden olan (!) a. kocaman'ın felsefesidir, futbola bakış açısıdır.
şimdi a. kocaman felsefesinin bazı ana akımlarını inceleyelim.

eleştirel aykut kocamanizm:
a. kocaman felsefesinin ana akımlarından biridir. eleştirel aykut kocamanizme göre futbol takımında yeterli düzeyde koşmayan, savunma katkısı veremeyen topçulara karşı bir ötekileştirme politikası güdmeyi gerektirir.

anadolu takımı taktiği:
a. kocaman felsefesinin kadim ana akımlarından biridir. bu akım 'büyük takım' realitesini reddeder ve set halinde kapanmayı, kontra atak oyununu, kısa adımlarla kaleye gitmeyi uygun görür.

pozitif aykut kocamanizm:
bu akım iyimser, barıştan yana bir insan olmayı belirtip, bir yandan da bulunduğu mertebeden daha yüksek görevlere yükselmeyi, göz dikmeyi gerektirir. kimi zaman da istenmeyen insanları itibarsızlaştırmayı, onların kuyusunu kazmayı gerektirir.

fakto 10 numaranizm:
bu akım modern futbolda klasik '10 numara' mevkisinin gereksizliğini görür. ileri görüşlü bir düşünce bütünüdür.

pragmatik scoutnizm:
varoluşçu a. kocaman felsefesinin destekçisi olan akım. bu akıma göre teknik adamlar sınır falan gözetmeksizin, yüksek bütçelere diledikleri topçuları alabilirler. zaman zaman da üstün scout ağları sayesinde makul risk transferlerini meşru kılar.

ön libero fetişizm:
postmodern a. kocaman felsefesinin gelişimi ile ortaya çıkan akım. modern futbolda ön liberonun değerini ortaya çıkaran doktrinler, argümanlar ortaya koyar.

ters kolpacılık:
insanlara hayal satmakta bir beis görmemeyi öne süren akım. a. kocaman felsefesinde taraftarlar, topluluklar nasıl yönetiliyorsa öyle olur. ters kolpacılık ilkesinden uzaklaşan her topluluk yok olmaya yüz tutmuş demektir.

geriye yaslanizm:
bu akım futbolun sadece bir skor oyunu olduğuna dair doktrinler ortaya koyar. rakip gözetmeksizin gereken skoru yakaladın mı, savunmadan feragat etmeyi modern futbola göre aykırı olduğunu savunur. roma savunmasından ilham kaynağı alınarak ortaya çıkmış akımdır.

tiki takanizm:
matematiksel futbolun desteklediği akım. a. kocaman felsefesinde en randımanlı futbol takımı barcelona olduğu için, barcelona'dan feyz alınarak ortaya çıkmış bir düşünce bütünüdür. bu akımın amacı stoperler arası akışkan pas oyununu oynayarak rakip hücumcuları oyundan düşürmektir.

fakto hiyararşinizm:
bu akım ast üst ilişkisini reddeder ve topçularla olan ikili ilişkileri yeterli seviye de iyi tutamaz. bu akımdan sonra aziz silinizm akımı doğmuştur.

aziz silinizm:
antrenman saatleri olsun, takım taktikleri olsun, akla gelebilecek her türlü şeyin, tek bir kişiye ait olamayacağını savunan bir a. kocaman fikridir.

şampiyonluk kaçmadan istifanizm:
bu akıma göre başarısızlık önceden ön görülebilecek bi durumdur ve zorlamamayı, sorumluluk almamayı meşru kılar. bu akıma göre a. kocaman'a 'başarısız' diyen her kimse vatan hainidir.

entry numarası sallama

(#511231)

laiklik

özgürlük, demokrasi ve fikri hür, vicdani hür olmaktır. ülkemizde bazı tatlı su müslümanları laikçiliği karalıyor lakin din istismarcılığını vesaire hepsi onlardan çıkıyor. insanların beynine laiklik dinsizlik, ateist olmak gibi birkaç saçma sapan düşünce empoze ettiler. laiklik bir düşünce özgürlüğüdür.her insanın içsel mahkemesinde kendisini yargılayabilmesidir. ki ibadet, din kul ile allah'ın arasındadır. müslümanlıkta bir insana dinini, inancını bilmeden kafir veya dinsiz demek ise çok büyük günahtır.

ben inanıyorum ki,burada 'ben laik değil,müslümanım' deyip prim yapacak insanlar bile vardır. laiklik bir din değil,bir ilkedir.ve evet, laiklik mertebesinden uzaklaşan her topluluk yeterli randımanı, yeterli gelişimi hiçbir zamanda sağlayamayacaktır.

hoşlanılan kızın rte hayranı olması

sanıldığı gibi kötü olmayan durumdur, hem cimaatçi hem de akp'li olan sevgilim oldu. çok değişik fanteziler yaşadık. misal atatürk düşmanı idi, şahsım sayesinde atatürk'ü sevmeye başladı. buraya anlatılmayacak kadar büyük olaylar yaşandı aramızda. ak parti döneminde olmuştur.