bugün

entry'ler (24)

depresyon öldürür mü

Depresyon sürekli ölümü düşendüren bir ruh hali galiba. Resim de öyle gördüm. Birden karar verilmez böyle birşeye..

ismet inönü nün iktidarda 12 sene kalması

iktidar da nasil kaldiği daha düşündürücü atatürk bunu nasil öldürmemiş cok merak ediyorum.

baş ağrısı nedenleri

Beyindeki sıvı kaybından olduğunu duymuştum cok sebebi var da birisi bu.

misvak vs deve sidiği

Denedin mi? Neden sidik alir dedin

anın görüntüsü

Oda cok karanlık çeksem birşey göremezsiniz ugrasmayım şimdi.

cinayet süsü

Bu başliği diğer başka bir sözlük de görmüştüm ama ordakini okumadim buna bakayım dedim şimdi orda olan başlik ile ayni içerik yer aliyorsa okuduma pişman olacağim.

isveç in isveç ten uçakla gelen kişiye dava açması

Şimdi bu kaynaklar resmi kaynakmi ben isveç medyasından bir yalanlamaya denk gelmedim. Ayrica isveç in sağlık sistemeni internetten araştirirsaniz avrupanın en rezil sağlık sistemi olduğunu okursunuz. Bu haberi biraz araştirdim ilk kaynak olarak biri atilan bir twiti göstermişler hesap 2013 de kurulmuş ilk twti 2020 cok tuhaf üstelik baya takipçiside var. Ayrıca dünya medyasi önünde kücük düşen isveçin bu olayı karalamak istemesi normal değil mi? Pkkyı yıllarca besleyen büyüten finanse eden ülkeler farkındamisiniz? Orada hdp nasil aktif pkk neler yapiyor devlet nasil yol veriyor hiç baktinizmi? Ulannnn akıl var mantık var. Bu olayı kurgulayanlar kurgu oldunu düşünelim bianlık. Salak bunun ortaya çiktiği anda bedelinin ne olacağini hesaplamiyolarmi? itibarini düşünmüyolarmi? Siz nasil bi malsinizda diş basina inaniyor türkiyedeki basina inanmiyorsunuz lan acin bakin diş basinda ülkenizle ilgili neler söylüyorlar corona yi türkiye yaydi diyen devletler var malmisiniz siz? Deilsiniz işinize gelmiyor herseyin farkındasiniz ama davaniz farkli. Bu ülkeye 250 bin sebatay sokuldu kurtuluş savaşindan sonra hepiniz onlarin cocuklarisiniz. Zülüm 1453 te başladi diyen vatan hainlerisiniz. Gizlendiniz bizden biri göründünüz ama asla biz olmadiniz aynı ideallerle büyümedik biz bütünleştirmek için çabaladimiz ülkeyi siz bölmek için çabaladiniz. Yeri geldi kemalizmin ardina saklandiniz. Yeri geldi ak sakalli dincilerin arasina her kiliğa girdiniz her şekle ama artik sizleri biliyoruz hangi kılık da gezerseniz gezin ibni sebe nin sebatay sevinin cocuklari oldunuzu biliyorum.

sütyen askısı görünen kız yollu mudur sorunsalı

Yol sizin kiraya verdiniz aklınız da evlat. O kadar cok pisliğe batmişki zihniniz herkesi kendiniz gibi sanar olmuşsunuz. Sözlüğe noldu böyle? Kimler işgal etti? Bir aydir bakiyorum adam akıllı bir başliğa denk gelemedim . Yemin ediyorum üzülüyorum artık

türk oğlu türküm ve ateistim

Çölün ortasinda bir bedevi kabileye inmişmiş. Ulan ne kadar salaksiniz. Artık lu kendinizden olmayanı aşağilama huyundan vazgeçin. Siktir git neye inanirsan inan. Senin o bedevi dedin insanlar köhneleşmiş cahilliğe batmiş adaletsiz dünyaya işik tuttular . ilk emri oku olan bir dine mensup olan bu insanlar savaştaki esirleri köle olarak değil okuma yazma bilenleri bilmeyenlere öğretmesi karşiliğinda serbest biraktilar. Hissizleşen barbarlaşan o dünyaya kanun ve nizam getirdiler. Türklerde islamla tanişinca tek gayeleri alemi nizam oldu. Anlamadim nokta ülkedeki ateis kesim hristiyanlık , musevilik vs vs gibi diğer semavi dinlerle hiç ilgilenip yorum yapmazlar ama nedense islama her firsatta saldirirlar oysa kendilerini hoş gören tek din islamdir. Cünkü kuran da senin dinin sana benimki bana die ayet hadislerde dinde zorlama yoktur kişi istedine inana bilir die onlsr hadis vardır. Peki islama bu kin nie? 1500 yil önce yazilan bu kitabi bilim hala çürütememişken sizlerin kıt akliyla kulakdan dolma sacmalıkla cürütmeye çalişmaniz saldirmaniz neden? Sırf ben farkliyim imaji çizmek için her firsatta ateis oldunu vurgulamak okuduğu iki sacma cümlenin entellektüel geveziliğini yapmak adına kendinizi yediniz bitirdiniz. Sıktınız artık bunalttiniz.

çomarları siktir ediyoruz kampanyası

Bi çomar varsa oda sen ve seninle ayni zihniyeti paylaşanlardir.. Siz kimsiniz lan angut. insanlara istediniz gibi hitap etme hakkını nerden buluyorsunuz? Önce haddini bil sığır.

biz bize yeteriz türkiyem kampanyası

Şimdi iyi analiz etmek lazim 1999 depreminin şartlarıyla bu durum bir değil bu salgın küresel bir ekonomik krize döndü ayrıca bide ülkenin içinde bulunduğu tabloya bakmak lazim gezi 157 milyar $
17 /25 aralik süreçleri 57 milyar $
15 temmuz kontrolsüz darbe 100 milyar $
mülteciler 40 milyar $
papaz gider ayak ne kadar geçirdi bilmiyorum ama suriye batakliğinda enaz 40 milyar $ harcadık son 10 yilda zeytin dali , firat kalkani , bariş pinari , pençe 1 ve iki halen devam ediyor. Total 394 milyar $ eder. Bu ülkede 25 milyon aile var ve hepsine hepsine bir aylik 14 bin tl versen 350 milyar eder . düşün kaybettimiz bu paralarla kaç ay bakardik evde halkimiza üstelik 14 bin tl vererek. Adil olun 5 yildir büyük bir vekalet savaşinin içindeyiz . değerlendirme yaparken bunlarida göz önüne alın.

ekrem imamoğlu nun sokağa çıkma yasağı istemesi

Bu adamin samimiyetine inanmiyorum gerçekten . neden mi? Araç israfi var dedi yeni kapiyi araçlarla doldururken koç holdinge ayit olan şirkete araç kiralama ihalesi verdi üstelik öncekinden iki kat fazla fiyata. Bir yanda sahra hastanesi yapiyorum deyip şov yapiyor diğer yandan bütçe yok deyip açilan hastanenin yolunu yapmiyor bu ve bunun gibi yüzlercesi var. Kötü bir projesin

demet akalın ın sikiyim zihniyetinizi demesi

Hak etmiyor değiller gerçekten tabiki sanatla uğraşan insanlarimizin biraz daha dikkatli konuşmasini isteriz cünkü çoluk çocuk herkes takip ediyor . Kimsenin yediğine bir sözümüz yok isterse sik yesinler ama pisliklerini dünyaya taşimasinlar . Artık dünyanın Çine dur demesi lazim

sokaklarda müslüman görmek is te mi yo ruz

Lan it senin babanın tapulu malimi bu ülke. istemiyorsan siktir git amk mali. Bizde senin gibileri istemiyoruz . Bu ülke ne cektiyse sizin gibi şerefsizlerden ötekileştirip kin nefret kuranlardan cekti tayland da annenin yanına git

çinliyle tanıştıktan sonra sorulacak ilk soru

Pisliğinizi dünyaya taşimayın kardeşim. Ölen her kişinin katili sizlersiniz...

sevgiliye mektup vermek

Gelişen teknolojiyle tuhaf karşilansa da kulağa hoş gelen bir durum.

koronavirüste başarili ülke güney kore

CANLI YAYIN
GÜNDEM
DÜNYA
Güney Kore'nin koronavirüsle örnek mücadelesi
24.03.2020

Ülke genelinde kapsamlı testler uygulayan, enfekte olan kişileri tamamen izole eden ve virüsün yayılmasını önlemek için katı kurallar getiren Güney Kore, koronavirüsle mücadelede dünyaya örnek olabilir.
Koronavirüs salgını küresel bir sorun haline geldi, ancak virüsle mücadele ülkelere ve bölgelere göre farklılık gösterebiliyor. Sağlık kurumları hastalığın herhangi bir belirti göstermeden bulaşması konusunda da farklı yaklaşımlar sergiliyor.

Enfekte olanlar genellikle beş gün içinde hastalığın semptomlarını göstermeye başlıyor. istisnai durumlarda ise virüsün kuluçka süresi duruma göre üç haftaya kadar çıkabiliyor.

South China Morning Post gazetesinin Çin hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Çin anakarasında enfekte olmuş ancak semptom göstermeyen "sessiz taşıyıcıların” oranını yüzde 30 olarak tahmin ediliyor.

Çin'de en çok vakanın görüldüğü Vuhan kentinden nakledilen koronavirüslü Japonların yüzde 30,8'inin semptom göstermediğini belirten Japon epidemiyolog Hiroshi Nishiura da Çin makamlarının açıklamalarını onaylıyor.

Ancak bu veriler, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) koronavirüs salgınının semptom göstermeden yayılmasını "çok nadir” olarak değerlendiren saptamaları ile çakışıyor. DSÖ'den yapılan açıklamalarda hastalığın semptom göstermeden yayılma oranı yüzde bir ile üç arasında değişiyor.

Coronavirus in Südkorea Drive-Through-Test
Test sadece semptom gösterenlere

Avrupa ülkelerinin çoğunda ve ABD'de sadece semptom gösteren hastalara yapılan testler sonucunda pozitiv olduğu kesinleşenlerin sayıları hızla artıyor. Örneğin Almanya'da Federal Sağlık Bakanlığı, sadece gribal belirtiler gösterenlere ve son 14 gün içinde koronavirüs vakalarının görüldüğü bölgelerde bulunanlara ya da son 14 gün içinde koronavirüs olduğu belirlenen kişilerle temas halinde test yapıyor.

Semptom göstermeyen ancak enfekte bir kişiyle temasa geçen kişilere test yapılmıyor, bu kişiler evlerinde iki hafta boyunca gönüllü olarak karantinaya alınıyor. Ama karantinada kalıp kalmadıkları neredeyse hiç denetlenmiyor.

Koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığının çıkış noktası olan Çin'de ve Güney Kore'de ise yeni enfekte olanların sayıları gözle görülür şekilde azalıyor. Bu iki ülkede de enfekte olanlarla yakın teması olduğu belirlenen herkes, semptom göstermese de teste tabi tutuluyor. Test sonucu pozitif çıkanlar karantinaya alınıyor ve telefonla kontrol ediliyor.

Güney Kore'de ayrıca karantina kurallarını ihlal edenler yaklaşık 2 bin 500 dolar para cezasına çarptırılıyor. Yeni hazırlanan yasa taslağında kuralları çiğneyenlere uygulanan para cezasının üç katına çıkarılması ve bir yıla kadar da hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Güney Kore aldığı tedbirlerle Şubat sonunda tavan yapan vaka sayısını büyük ölçüde düşürmeyi başardı. 50 milyon nüfuslu ülkede halen yaklaşık 9 bin enfekte kişi bulunuyor. Şimdiye kadar 120 Güney Koreli'nin yaşamına mal olan hastalık şu sıralarda günde yüze yakın kişiye bulaşıyor. CANLI YAYIN
GÜNDEM
DÜNYA
Güney Kore'nin koronavirüsle örnek mücadelesi
24.03.2020

Südkorea Medizinische Mitarbeiter in Daegu
Ülke genelinde kapsamlı testler uygulayan, enfekte olan kişileri tamamen izole eden ve virüsün yayılmasını önlemek için katı kurallar getiren Güney Kore, koronavirüsle mücadelede dünyaya örnek olabilir.
Koronavirüs salgını küresel bir sorun haline geldi, ancak virüsle mücadele ülkelere ve bölgelere göre farklılık gösterebiliyor. Sağlık kurumları hastalığın herhangi bir belirti göstermeden bulaşması konusunda da farklı yaklaşımlar sergiliyor.

Enfekte olanlar genellikle beş gün içinde hastalığın semptomlarını göstermeye başlıyor. istisnai durumlarda ise virüsün kuluçka süresi duruma göre üç haftaya kadar çıkabiliyor.

South China Morning Post gazetesinin Çin hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Çin anakarasında enfekte olmuş ancak semptom göstermeyen "sessiz taşıyıcıların” oranını yüzde 30 olarak tahmin ediliyor.

Çin'de en çok vakanın görüldüğü Vuhan kentinden nakledilen koronavirüslü Japonların yüzde 30,8'inin semptom göstermediğini belirten Japon epidemiyolog Hiroshi Nishiura da Çin makamlarının açıklamalarını onaylıyor.

Ancak bu veriler, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) koronavirüs salgınının semptom göstermeden yayılmasını "çok nadir” olarak değerlendiren saptamaları ile çakışıyor. DSÖ'den yapılan açıklamalarda hastalığın semptom göstermeden yayılma oranı yüzde bir ile üç arasında değişiyor.

Coronavirus in Südkorea Drive-Through-Test
Test sadece semptom gösterenlere

Avrupa ülkelerinin çoğunda ve ABD'de sadece semptom gösteren hastalara yapılan testler sonucunda pozitiv olduğu kesinleşenlerin sayıları hızla artıyor. Örneğin Almanya'da Federal Sağlık Bakanlığı, sadece gribal belirtiler gösterenlere ve son 14 gün içinde koronavirüs vakalarının görüldüğü bölgelerde bulunanlara ya da son 14 gün içinde koronavirüs olduğu belirlenen kişilerle temas halinde test yapıyor.

Semptom göstermeyen ancak enfekte bir kişiyle temasa geçen kişilere test yapılmıyor, bu kişiler evlerinde iki hafta boyunca gönüllü olarak karantinaya alınıyor. Ama karantinada kalıp kalmadıkları neredeyse hiç denetlenmiyor.

Koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığının çıkış noktası olan Çin'de ve Güney Kore'de ise yeni enfekte olanların sayıları gözle görülür şekilde azalıyor. Bu iki ülkede de enfekte olanlarla yakın teması olduğu belirlenen herkes, semptom göstermese de teste tabi tutuluyor. Test sonucu pozitif çıkanlar karantinaya alınıyor ve telefonla kontrol ediliyor.

Güney Kore'de ayrıca karantina kurallarını ihlal edenler yaklaşık 2 bin 500 dolar para cezasına çarptırılıyor. Yeni hazırlanan yasa taslağında kuralları çiğneyenlere uygulanan para cezasının üç katına çıkarılması ve bir yıla kadar da hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Güney Kore aldığı tedbirlerle Şubat sonunda tavan yapan vaka sayısını büyük ölçüde düşürmeyi başardı. 50 milyon nüfuslu ülkede halen yaklaşık 9 bin enfekte kişi bulunuyor. Şimdiye kadar 120 Güney Koreli'nin yaşamına mal olan hastalık şu sıralarda günde yüze yakın kişiye bulaşıyor.

Südkorea Coronavirus
Bu sayının önümüzdeki günlerde daha da düşmesi bekleniyor. Zira virüsün yayılmasını önlemek amacıyla çok sayıda merkezde kurulan çadırlarda dileyen herkes istediği zaman ücretsiz olarak test yaptırabiliyor. Ayrıca otomobilden inmeden de test yapılabilen 40 özel istasyon hizmet veriyor. Şimdiye kadar bu şekilde 300 bin kişiye test yapıldı. Buralarda günde 20 bin kişiye test uygulanabiliyor.

En fazla test Güney Kore'de

Her bin kişiden 5,6'sına test yapılan Güney Kore en fazla test uygulayan ülke. Robert Koch Enstitüsü'ün verilerine göre Almanya'da haftada en fazla 160 bin kişiye korona testi yapılabiliyor. Bu da bin kişiden 1,9'una bu testin yapılabildiği anlamına geliyor. ABD'de ise şimdiye dek sadece 30 bin korona testi yapıldı.

Buna karşın Güney Kore, virüsle mücadele bağlamında bir çok ülkenin uyguladığı sokağa çıkma yasağı ya da seyahat sınırlaması gibi uygulamalara başvurmadı. Gerçi sosyal temaslar en aza indirildi, insanlar aralarına mesafe koydu, ama topyekün bir kapanma söz konusu olmadı. Kore Üniversitesi'nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Kim Woo Joo, Science adlı bilim dergisine verdiği demeçte bu uygulamayı, "Güney Kore demokratik bir ülkedir. Kilit vurmanın mantıklı bir seçim olmadığına inanıyoruz” sözleriyle savundu.

Güney Kore, yoğun test uygulamaları sonucunda "sessiz taşıyıcıları” hastalığı başkalarına bulaştırmadan tespit ederek virüsün yayılmasının önüne önemli bir set çekmiş oldu.

Tüm önlemlerin yanında Güney Kore hükümeti vatandaşların kişisel haklarına da büyük ölçüde müdahalelerde bulunuyor. Bu bağlamda vatandaşlara yakın çevrelerindeki insanların hastalık durumları ile ilgili özel bilgiler de gizlilik hakları ihlal edilerek paylaşılıyor. Bölgesel yönetimler enfekte olan kişilere ait özel bilgilere ulaşabiliyor.

Güney Kore hükümeti 2015 yılında ortaya çıkan MERS salgınından bu yana test sonucu pozitif çıkanları cep telefonu ve kredi kartı verilerini toplamak suretiyle yasal olarak izleyebiliyor. Bu yolla derlenen veriler bir aplikasyon aracılığıyla cep telefonlarına aktarılabiliyor. Böylece insanlar enfekte olmuş kişilerle temas kurup kurmadıklarını cep telefonlarına yükledikleri bu uygulamalar aracılığıyla öğrenebiliyor. Ancak aplikasyonlara enfekte olan kişilerin bilgileri yüklenmiyor. Test sayısını öyle bir hale getirmişki hastalıkla yarişmiş resmen

hanta virüsü

Dünyanin başina bela oldular resmen . dünya artık cin ile arasina büyük sed atmali . seddini siktiklerim

neredesin ey şam da namaz kılan adam

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "iki partinin liderlerinin açıklamalarını izledik. Yüzde 99 oranında Millet ittifakı'nın politikaları ile uyum var" buldum chp'de

28 şubat 2020 29 askerin şehit olması

34'de yükselecektir yabanci kanallardan bakın.