bugün

entry'ler (167)

2019 da erdoğan ın karşısına çıkması gereken aday

toplanın, 2019 seçimleri için en umut vaad eden düşük olasılıklı senaryoyu yazıyorum.

tanım: herhangi bir parti ile yakın ilişkileri olmayan, hukuk zemininde yetişmiş, cesaret sahibi ve ağzı kaliteli laf yapan adaydır (bkz: metin feyzioğlu).

dünden beri üzerinde düşündüğüm olası senaryo şu şekilde gelişiyor:

2019 seçimleri için cumhurbaşkanlığı adaylığı başvuruları başladığı gün metin feyzioğlu adaylığını bağımsız olarak ortaya koyar ve bir basın açıklaması yaparak ak partiye dur demek isteyen her vatandaştan ve partiden oy talep eder. muhalif partilerden, kendi adaylarını öne sürmektense, kendisinin cumhurbaşkanlığını desteklemelerinin avantajlarını birer birer açıklığa kavuşturur (uzun uzun yazıp bu kısımlarda ayrıntıya girmek istemiyorum. aradaki boşlukları dolduracak mantığa sahip olduğunuzu varsayıyorum. tamamen özet bir senaryo yazıyorum).

recep tayyip erdoğanın diktatörleşmesinin neler doğuracağını ve tek çıkar yolun alternatif aday sunmaktansa metin feyzioğlunu desteklemek olduğunu fark eden partiler, çeşitli kurum ve kuruluşlar birer birer metin feyzioğluna desteklerini açıklarlar. partiler milletvekili seçimine yine katılırlar, ancak cumhurbaşkanlığı konusunda tek adamda sözleşmiş olurlar. sonrasında metin feyzoğlu için gelsin tv programları, sosyal medya desteği vs.

ve seçim yapıldığında bu senaryoda metin feyzioğlu cumhurbaşkanlığını alır, seçimden önce söz verdiği üzere hukukun üstünlüğünü kurmak adına elinden geleni ardına koymaz. bitti.

özeleştiri: bu senaryo ülkenin mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda, gerçekleşmesi pek mümkün olmayan bir senaryodur(açıklamaya gerek duymadığım boşlukları, benim milletim doldurmasını bilir)

senaryonun gidişatı göz önüne alındığında rte tarafında rahatlıkla trollenebilir. en kötü ihtimalle rte, metin feyzioğlunu, adaylığının devam ettiği süreçte hapse attırabilir. bir başka ihtimalde ise rte, yalancı bir muhalif aday çıkartarak karşı cephenin oylarını bölebilir. daha önceki seçimlerden oy bölme konusunda tecrübesi vardır (bkz: ekmeleddin ihsanoğlu)

kısıtlı vaktim ve aklımla ancak bu kadar yazabildim. yazım ve imla hataları için şimdiden özür. senaryo genişletilmeye açıktır. istediğiniz gibi evirip çevirebilirsiniz. hiç bir hakkı saklı değildir. saygılar.

türkiye evrimle tanışıyor ankara

9-10 mart 2013 tarihinde yapılması planlanan ve yaklaşık 2 saattir devam etmekte olan sempozyum.

canderel

fenilalanin içermesi sebebiyle fenilketonüri hastalarında kullanılması kontrendike olan tatlandırıcı.

doktorlarla girilen komik diyaloglar

hacettepe üniversitesi hastanesine acil bir vaka gelir. hastanın kalbi durmuştur. hasta hemen resüsitasyon odasına alınır. acil müdahele ekibi, kalp masajı, solunum desteği gibi bilumum kalbi tekrar çalıştıracak faaliyetleri uygulamak üzere işe koyulur. uzun uğraşlar sonucunda hasta kurtarılamaz ve hastanın öldüğüne karar verilir. kapı önünde bekleyen hasta yakınlarına vefat haberinin verilmesi gerekmektedir. azeri kökenli olan çömez asistanın haberi vermesi uygun görülür. dışarı çıkan asistanın, hasta yakınlarına: -efendim, elimizden geleni yaptık; ama, sizin hasta geberdi. demesiyle dayak yemesi bir olur. gürültüye dışarı çıkan diğer doktorlar, dayağın sebebini öğrendikten sonra hasta yakınlarına durumu açıklarlar: dayak yiyen asistanın kendi öz dilinde gebermek, türkiyedeki gibi alaylı şekilde kullanılmamaktadır.

ikinci 1 şubat uludağ sözlük isyanı

gönülden katıldığım isyandır. destekçiniz bol olsun.

sözlük yazarlarından aforizmalar

inanç bir disiplindir: ya içindesindir ya dışında.

kafede tartışılan sevgiliyi av tüfeği ile öldürmek

yakın mesafeden av tüfeğiyle öldürme fantezisi olan şahıs tarafından gerçekleştirilmiş eylem.

mandalina

meyve adını hak eden iki meyveden biridir. diğeri için (bkz: kiraz). kabuğunu soymak kolaydır. tatlı ve ekşi olan türleri vardır. çekirdeksizi makbuldür. bütün olarak ısısrmanızı gerektirmez, doğalı 12-15 dilim şeklindedir. rengi, ağzı sulandırır. olumsuz yanı ise dikaktli yenilmediği takdirde, yenildikten sonra elin yapış yapış olmasıdır.

sözlük yazarlarının masaüstü arkaplanları

andromeda galaksisi.

yalnızlık

karlı bir kış akşamıdır. arkadaşlarla bir barda toplaşmışsınızdır. Çoğu eğlenceli konulardan bahseder, güler, mutlu vakit geçirir. siz ise başka bir dünyadasınızdır. yaşadıklarınızın, şahit olduklarınızın ağırlığı çökmüştür üzerinize çünkü. karakterinizi ele geçirmiştir mutsuzluk bir defa, izin vermez ruhunuzu özgürleştirmeye. gittikçe çekilmez olur, kulaklarınızda çınlayan mutlu insan muhabbetleri. sonunda aldığınız kesin bir kararla, arkadaşlarınızla vedalaşır, ayrılırsınız mekandan. evinize vardığınızda sıkıntınızın geçeceğini düşünürsünüz; ancak, öyle olmayacağının farkına varırsınız birkaç dakika içinde. dolabınızdan 1 kutu bira çıkarır, açarsınız. bir yudum aldıktan sonra bir sigara yakarsınız. sigaranın dumanını üfledikten sonra, artık kendinize gerçeği itiraf etmenin vakti gelmiştir: yalnızsınızdır ve bir mucize olmadığı sürece yalnız olarak kalmaya devam edeceksinizdir.

dedenin babası

ismini bilmek önemlidir. Hatta dedenin dedesinin de ismini bilmelidir. hatta sadece isimleri değil, ne işle uğraştıklarını, nasıl hayatlar sürdüklerini de bilmeli mümkün olduğunca.nereden geldiğini bileceksin ki gelecekte bunu çocuklarına anlatabilesin. Şahsen ben dedemin dedesine kadar biliyorum. Ötesini de bilmek isterdim. Ancak soyadı kanunu öncesine denk geldiğinden nüfus kaydı bulunmuyor malesef.

yazarların çocuklarına koymak istemediği isimler

demirkan. küfür gibi bir şey çağrıştırıyor bende. valla ben de anlamadım; ama, neden böyle?

sözlük yazarlarının rüyaları

Zaman makinesi icat eden bbie, zaman makinesiyle dedesinin dedesinin bebekliğine gider. Şu meşhur dedeyi öldürme paradoksunu test etmek ister ve dedesinin dedesini, daha kundaktayken öldürür. Hiç gözünü kırpmadan yapar bunu. Geri döndüğünde yaşıyordur. bir paradoksu ortadan kaldırmış olmanın mutluluğu vardır üzerinde, bir de zamanda seyehat etmiş olmanın ağır yorgunluğu. Ancak bbienin kendisi farkında olmasa da senaryoda bir sıkıntı vardır. Ne o vücut kendisinindir, ne de geçmişi. Uyarmak ister onu yönetmen; ama, uyaramaz bir türlü. Belki de böylesi daha iyidir, bilmemesi... Yönetmen susar ve oyun devam eder. O günden sonra, bbie yeni bir hayata, farkında olmadan adım atmıştır bir kere. Uyandığında, bir düşünce bbienin aklını yer durur: ya gerçek hayatta da olan buysa?

markalaşma

Kapitalizmi iyi okumuş büyük markaların, ayakta kalmalarını sağlayan direklerinden biri. Bu işin en babasını hermes yapar(daha babasını biliyorsanız lütfen uyarınız). Markalaşmış markalar, insanların ne istediğini iyi bilirler. müşterilerine değerli olduklarını hissettirirler: 'Benim ürünüme sahipsen değerlisindir, çevrende itibar görürsün. Çünkü benim ürünümü herkes alamaz. Sen alabilenlerdensin.' düşüncesini aşılarlar bilinçaltlarına. Alıcının amacı da bu duruma paralellik gösterir her daim: satın aldığı markalaşmış ürünü gururla taşır, üst sınıf bir insan olduğunu ispatlamaya çalışır.

louis vuitton

Kapitalizmi çok iyi okumuş markalardan biridir. Aksi takdirde, 19.yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar ulaşması mümkün olmazdı. markalaşma tabirini ortaya çıkaran ilk markalardandır. her ne kadar tasvip etmesem de, işlerini iyi yaptıklarını söylemeliyim. (bkz: yiğidi öldür hakkını ver)

provokatif şarkı sözleri

Bana dönek demiş itin birisi
Açığım neyimiş sor hele hele
Eli çatlamamış ayı irisi
Sen bizim köylerden geç hele hele
Köylüden yanadır toprak görmemiş
Viskiden gayrıya dudak sürmemiş
Ömür boyu serçe bile vurmamış
Beni vuracakmış bak ite hele
Bir yığın kitabı yığmış önüne
Sinek konsa korkar tatlı canına
Hipi yosmasını almış yanına
Pehlivanlık taslar gör hele hele(bak ite hele)
Yiğittir ölüsü dağlarda kalan
Yiğittir yiğidin öcünü alan
Soykarıdan yiğit olur mu ulan
Ordu yıkacakmış ker hele hele
Bu herifin önü sonu ayandır
Anlayana benim sözüm beyandır
Senden korkan hayvan oğlu hayvandır
Gel de Mahsuniyi vur hele hele
/Aşık Mahsuni Şerif

sadettin teksoy diyince akla gelen ilk şey

mehmet ali erbil. nasıl bir bilinçaltıysa artık, bunu getirdi aklıma.

provokatif şarkı sözleri

Dersimliler Dersimliler
Mavzerleri türkü söyler
Al bir ata binmişler
Kekliğim öne sermişler
Kor kor mermiler yakmıslar
Dersimliler Dersimliler
Burası Dersim'dir babam
Zulmedene vardır kavga
Burası Dersim'dir Gardaş
Zulmedene vardır savaş
Duman çökmüş Munzura
Geçit vermezler hınzıra
Zalimlere vura vura
Dersimliler Dersimliler
Burası Dersim'dir babam
Zulmedene vardır kavga
Burası Dersim'dir Gardaş
Zulmedene vardır savaş
/Ahmet KAYA-Duman Çökmüş Munzura

yurdumuza faşist dolmuş vurun gardaşlar vurun

dinleyen kişiyi, bir topluluğa karşı provoke eden şarkı sözleridir. (bkz: provokatif şarkı sözleri)

yazarların tc kimlik no ezber kombinasyonları

2-2-2-2-3, en kolayı bu benim için. Edit: karşı taraf için de anlaması kolay olan kombinasyondur.