entry'ler (28)

bluesky

2 adet davet kodum var. isteyene verebilirim. mesaj atmanız yeterli.

türkiye de cinsiyet eşitliği var mı

yok. çok değerli kadınlarımız ve yalakalıkta sınır tanımayan erkekler(bu elamanlara güzel kelimeler giydirebilirsiniz zaten ne söyleseniz tam oturur) işi öyle bir hale getirdiler ki sözlükte _erkek insan mıdır?_ diye bir başlık açarak sorunsalı tartışmaya açmayı düşünüyorum.

sözlüğe kız düşürmek için üye olan tip

kız mı? yıllardır buralardayım hiç görmedim. teşhisi biz hallettik tedaviyi psikolog halledecek. hemen karantinaya alın sağa sola bulaşmasın.

öğretmenler günü

tyt(temel yeterlilik sınavı)2019
sınavı geçerli sayılan aday sayısı: 2 milyon 390 bin 188
türkçe 40 soruda 14,673 ortalama,
sosyal bilimler 20 soruda 6,687 ortalama,
temel matematik 40 soruda 5,672 ortalama,
fen bilimleri 20 soruda 2,243 ortalama. katılan adaylardan yüzde 74,16'sı barajı geçerek 150 veya üzerinde puan aldı. 617.624 kişi barajı geçememiş. yani 120 soruda 617 bin kişi 15 soruya dahi doğru cevap verememiş.
2019 yılında meb bütçesi 113 milyar 813 milyon tl
buna özel okul ve velillerin yaptığı harcamaları eklersek sayı dahada katlanır.
sınav herşey değil diyenler, öğrencilerimiz spor, sanat, kültür ve hatta temel ahlakta bile yeterliliğe sahip değil. inanmayan gidip 1-2 öğrenciyle konuşup durumu anlayabilir. istatistiğe gerek yok. açıkcası bırakın öğretimi, temel eğitimde bile yeterliliğimiz yok. hal böyleyken bu kadar armut yetiştirmek için bu kadar para harcamaya ne gerek var? elbette ben bir öğretmen ya da eğitimci değilim ama, fakat, lakin dökülüyoruz ve dökülen benim ülkemin geleceği! öğretmenlerimizi sorumluluk almaya davet ediyorum. ülke olarak insan yetiştirmeye, adam gibi adam yetiştirmeye ihtiyacımız var. üzerimde sayıssız emeği olan tüm öğretmenlerimin ve hocalarımın ellerinden öpüyorum. öncelik baş öğretmenimiz gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere işini hakkıyla yapan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

emeğe saygı göster diyen korsan film sitesi

filmi kes, birleştir. siteye uyumlu hale getir. kalitesi yüksek olanı bul, yükle. altyazı ayarla, altyazı yoksa çeviri yap, siteye bakım yap vs. vs. zaman alan işlemler. 3 kuruşluk reklam al beş kuruşluk maliyeti karşılamasın. internet yasası değişmeden önce uğraşıyorduk. bir teşekkür etmediği gibi bunun görüntü kalitesi düşük, ötekinin sesi bozuk bi sürü yorum geliyor, uğraş dur. o emeğe saygı duymayanlar şimdi ödesin bakalım netflix faturasını.

timur vs yıldırım bayezid

timurun islam dünyasına verdiği zararlar bir değil iki değil. sen nasıl bir türksün arkadaş? bir kere kuzeydeki altınorda devletinin yıkılmasının başlıca müsebbibidir. rusların tarih sahnesine çıkmasına ve başımıza bela olmasına sebep olmuşur. anadoluya geldiğinde sivası yakıp, yıkmış ve yağmalamışıtır.(ankara savaşının en büyük sebeplerinden birisi budur.) osmanlı devlet erkanı yıldırım beyazıd hana savunma savaşı yapılmasını, gerekirse hisarların tek tek savunulmasını tavsiye etmiştir. yıldırım beyazıt han o kadar büyük bir hakandır ki savunma savaşı yapmayı kendisine yakıştıramaz. osmanlı ordusunun zayıf olmasına rağmen meydan savaşı yapar. sonuçta timur kazanır. yıllar süren fetret devri başlar. timur büyük hükümdardır kabulümdür ama yıldırım beyazıd han daha büyüktür.

osmanoğullarının türkiye den toprak talep etmesi

siz hala konuşuyor musunuz? alırsın yavrum belki havayı, belkide babayı.

türbanlıyla buluşmak

aşkın gözü kördür. seviyorsan buluşacaksın. başını açar, kapatır o hanımların bileceği iş. çok dertlenmeyin.

sanat sanat içindir vs sanat toplum içindir

sanat elbette toplum içindir. sanat sanat içindir diyenler altına açıklama yazmak zorunda kalırlar. sanatçı burda şunu anlatmış şurda bunu kastetmiştir vb. sonra çıkıp veryansın ederler, sanata ve sanatçıya değer verilmiyor. sen toplumsal faydayı sanatınla, sanatçı kişiliğinle gözetmek zorundasın. toplumsal bilinci artıracaksın ki toplumda sana verdiği değeri artırsın, sanatın kıymetini bilsin. sadece sanat yetmez sanattan anlayan toplumda gerekli.

bir sözlük kızına iltifat et

sözlük kızıda bize iltifat edecek mi?

padişah vahdeddin

Tunus, Mısır, Girit, Sudan, Bulgaristan, Teselya, Bosna-Hersek, Kıbrıs bu dönemde kaybedilmiştir. Duyun-u Umumiye(Genel Borçlar idaresi) bu dönemde kurulmuş Osmanlı maliyesi elin gavuruna teslim edilmiştir. Tek teselli veren gelişme Dökeme Meydan Savaşında Yunanistanın mağlup edilmesidir. Ordu Atinaya yürüyecekken Avrupalı devletler ve Rusyadan çekinen II. Abdülhamid savaşı bitirmiştir. (Yeğen bizde yunana koymak alışkanlıktır. Zaman, mekan hiç farketmez!)

bir erkeğin olmazsa olmaz aksesuarları

kravat iğnesi, kol düğmesi ve saattir. bundan fazlasıda teferruattır.

üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler

üniversitede ilk sene çok önemlidir. ilk zamanlar 30-40 kişileri bulan kalabalık gruplar halinde takılırsınız fakat zamanla bu gruplar 3-5 kişiden oluşacak parçacıklara ayrılacaktır. küçük samimi arkadaş grubu oluşturun ve grubunuzu mutlaka koruyun çünkü sonraki zamanlarda hatta üniverisite bitene kadar beraber çok vakit geçireceksiniz. bu gruplaşma hikayesi malesef engellenemeyen bir virüs gibidir. bir şekilde tüm arkadaş çeverenizin herhangi bir grubun parçası olduğunu farkedeceksiniz. merak etmeyin herkes kendine uygun bir yer bulacaktır. "her kuş kendi cinsiyle uçar. kartallar kartallarla; kargalar, kargalarla!"

stresli bir üniversiteye hazırlık yılından sonra sevgili arayışlarına başlayacaksanız eğer ilk sene malesef gene çok önemlidir. kaliteli erkekler ve kızlar ilk sene paylaşılır. sonraki zamanlarda ikinci el bir sevgiliye kalmak istemiyorsanız paylaşımdan öncelikle pay almaya çalışın. istikarlı ve evliliğe giden ilişkiler bu ilk yılda oluşan paylaşımlardan çıkar. geriye kalanlar genelde eğlence düşkünü olanlardır. eğer hoşlandığınız biri varsa hiç vakit kaybetmeyin ve harekete geçin. belki karşınızda gelecekteki eşiniz var. onu kazanmak için belkide en yakın arkadaşlarınızla aranız açılacaktır. yakın arkadaşınız dahi olsa acımayın çünkü acınacak hale gelebilirsiniz. zira o yakın arkadaş dediğiniz bir anda en azılı düşmanınız ve rakibiniz olabilir.

bir takım ıvırzıvırdan sonra diğer bir noktaya parmak basmak gerekirse eğlence ve dersler arasında denge sağlamak önemlidir. yüksek ortalama sıkı çalışmayla gelir. vaktinin çoğunu eğlenceye ayırırsan ortalama dibe çakılabilir. deslerle eğlenceyi dengelersen notlarında dengeli gelir. bu üç tercihede saygı duyulmalıdır. herkes ineklemek zorunda değil ya da herkes eğlenmek zorunda değil. denge tavsiye edilir ama seçim sizin.

bu arada çalışmadan aa aldım diyen yalancılardan uzak durun. gizli gizli ders çalışırlar ve tek dertleri not vermemek için çalışmadım ayaklarına yatmaktır. başkasına muhtaç olmak istemiyorsan gidersin dersine kendi ders notunu kendin çıkarırsın ya da dilenciler gibi not dilenirsin. seçim gene sizin.

ders yoklamaları genelde göstermeliktir. bir şekilde yerinize imza atacak birilini bulursunuz. yoklama delisi bir kaç hoca dışında bir çok hocanızdan şu sözleri duyacaksınız. ''kızım, oğlum, evladım kimse sizi zorla burda tumuyor.'' derste uyuyacaksan, konuşacaksan sınıfa gitme güzel kardeşim gidenin hakkına girme. hakkıyla ders anlatana engel olma.

değinmediğim bir çok konuyu sevgili uludağ sözlük yazarları zaten yazmış. onlara burdan kaliteli paylaşımları için sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

yıllar çabuk geçiyor. üniversitede öyle ya da böyle bitiyor. ''ne ekersen onu biçersin'' seçim sizin.

aile apartmanında öğrenci olmak

vakti zamanında karşı komşumuz olan yöneticinin özellikle apartmandaki hanımların duyabileciği zamanlarda gençler eve karı atmak yok diye kükremesi. yönetici ağabey anladık seçim yatırımı yapacaksın ama bari hanımların yanında bağırma.

ayıp olmasın diye evlenmek

evlenmek dünyadaki en itibarlı kurumun ilk adımıdır. ayıp olsun ama yazık olmasın. yeterki ''aile'' olsun.

satrançta kullanmayı en sevdiğiniz taş

şahtır. eğer kullanma imkanın halen varsa oyun devam ediyordur.

kızların en sevdiği erkek özellikleri

sevgi, saygı, ilgi, cesaret, karizma vb. bir çok şey sayabilirdim, sizlerde sayabilirsiniz fakat yapamıyorum. hanımlar lütfen alınmayın ama sizler için en önemlisi malesef para.

matematiksel olarak formüle edecek olursak ''f(erkek)=para''

hakkari

çok yakında ilçe olacak il.

hoşlandığı erkeğe açılan kız

sevilmesede, sevilmesede bu kız medeni cesaretinden dolayı alnından öpülmelidir.

erkeğe çicek alınır mı sorunsalı

elbette alınmaz. kadınlar çiçektir. işte bu yüzden biz erkekler çiçekleri bir araya getirip demet yapmak için kadınlara çiçek alırız.