bugün

timur'un fena tokatladığı versus.
biri topal biri kör ikisininde kaybedeceği versus.
tevhit ehli timur in tasavvuf ehli beyazıd out .
bu soru osmanlı'nın torunlarına sorulur mu hiç? tabi ki yıldırım!!!
cümle alem gelse yine yıldırım!
Timur savaş görmüş tecrübeli bir komutan.. Ordusunda osmanlı askerlerinin ilkkez gördüğü filler var. Beyazid karşında fazlasıyla üstün..
Timur'u haklı bulsam da Bayezid'in askeri morali için yaptığı manevra hoşuma gitmiştir.

Osmanlı o yıllar hem Timurla savaşırken hem de Niğbolu'da bir haçlı ordusuyla çarpışıyordu. Zaten 1. Bayezid Niğbolu'ya çok hızlı bir şekilde yetiştiği için bu ünvanı burada almıştır ki en yaygın inanış da bu. Fakat aynı anda Timur da Ankara'ya geldiğinde, askerinin moralini bozmamak için Niğbolu'daki askerlerin arasında Bayezid'in kendi ceplelerinde savaştığı dedikodusunu yaymıştır ama aslında Ankara'ya Timur'a karşı savaşmaya gitmiştir. Savaşı kaybedeceğini anlayınca "bari Timur'u indireyim" diyip, tek başına atını Timur'un çadırına sürmüştür fakat atın ayağı taşa takılarak düşmüş ve Bayezid 90+1 deki şansını da kaybetmiştir.

Bayezid'in bir gözü kör, Timur'un bir ayağı topal. Şu dünya bir kör ile bir topala bile yetmiyormuş gerçekten. Barbarlıkla tarih yazan Timur gibi kavimlerin çoğunun sonu kısa sürmüştür. Osmanlı ise bugün hala kültürüyle, bilimiyle, sanatıyla, yapıtlarıyla tarihe adını kazımıştır.
Timur yenmiştir.
Timurun turklugunu gotmemezlikten gelenleri orataya cikartmistir.
Bayezid'in Timur'u tuzağa düşürme fırsatı varken yapmamıştır. Özgüven kaybettirmiştir efendim. Tabi cenk esnasında saf değiştiren hainler de var.
biri türkün özü hammaddesi diğeri de. https://www.youtube.com/watch?v=8q3BV_-hKmY
timur iyi bir satranç ustasıydı.
ikisine de son derece saygı duyuyorum ama Yıldırım' ağır basıyor tabi.
Timur efsanedir herhangi bir Osmanlı padişahı ile kıyaslanamaz.
timur bu versusu almıştır.
(bkz: ankara savaşı)

edit: asya'nın bir ucundan anadolu'nun ortasına kadar gelen elin moğollar'ına kaybettik işte. ne eksisi?
mektuplaşmaları mevcuttur. bayezit ilk mektupta timur'a hakaret etmiş, son mektubunda ise özür dilercesine geri yapmış ama timur yolundan dönmemiştir.

ilginç olan şeylerinden birisi, türk beyleri savaş esnasında timur'un tarafına geçerken, sırp despot lazereviç 10 bin şövalyesiyle sonuna kadar bayezit'in yanında timur'a karşı savaşmıştır.
ben timur diyorum. adamın dibiymiş.
Savaştıkları dönem timur devleti küresel bir güç iken osmanlı sadece bölgesel bir güç idi

E sonuç da bu oldu

Ayrıca iç anadolu halkının genetik olarak özbek ve uygur türklerine yakın olma nedenlerinden biridir timur.
cengiz han.
(bkz: it vs yigit)
yıldırımı tokatlayıp gitmiş reyiz timur.
o versus yapılalı çok oldu.

siz kaçırmışsınız orayı.

(bkz: ankara savaşı)
timur haklıdır. beyazıd ağzı bozuk terbiyesizin tekidir.
Ölünün de arkasından konuşulmaz ama beyazid neden kibir yapmış timuru kucumsemis mektupları okuduğumdan beri düşündüğüm bir konu nihayetinde kazananı filleeriyle timur olmustur.
Allah vs kulu ayarında versus.
Ikisi arasindaki savas hazindir.

Allah ikisine de rahmet etsin.