bugün

entry'ler (130)

posta kutusundaki mızıka

" hacca giden karıncanın cebinde define haritasının ne işi var?" şeklinde bir soru içerir muhtemelen yazarın sorduğu bağlamla benim vereceğim cevap uyuşmaz , zaman gazetesinde yazarmış kendileri siyaset konuşulan bir masada uyuşacağımız tek düşünce de olmaz. Ama kitap muhteşemdir , kasmadan aforizma yazma dersi verir verdiği bir çok ders arasında ,defalarca okunur bu kitap nasıl okunmasın karga sesiyle Yasin süresini aynı denemede yazabilecek kadar ustaca kullanılmış serbest çağrışım var.

pıslanpatır

Yaşar Kemal'in (bkz: kimsecik kuşu) kitabının ilk paragrafında anlatılan çocuk oyunudur.

tanrılar okulu

Yazarının hayatını değiştirdiğini düşündüğüm kitap ,yazar bundan iyi para kazanmıştır,bunun dışında okuyana bir faydası yoktur kanımca , pagan inanışlardan tek tanrılı dinlere ,hinduizm ,buduizm aklına ne gelmişse artık bütün din ve öğretilerin mottosu olmuş en popüler söylemleri toplamış yazmış kitabı bu kadar malzemeye bari lezzetli olsa o da yok böyle bir edebi dilden nasibini almamış metin olamaz, anca 200 sayfasını okudum verdiğim paranın hatrına.... Tanrı sensin diyor ha birde tek öğün ye az ye diyor bla bla bla tek bir özgün düşünce yok , ayrıca 100 sayfaya sığabilecek metni tekrarlarla 450 sayfa yapmış kutsal kitap kılığında ki derleme

çocuğum iki ekmek almaya gitmişti yalanı

berkin öldükten sonra iktidar yalakaları göt, götlerde iktidar yalakası oldu , yalanın durun lan her alçak birgün hesap verecek....
Berkin hayy dan gelip hu'ya gitmiştir kimse sormasa hesabını Hayy sorar

gecenin şiiri

Merhaba Canım
ben az konuşan çok yorulan biriyim
şarabı helvayla içmeyi severim
hiç namaz kılmadım şimdiye kadar
annemi ve allahı da çok severim
annem de allahı çok sever
biz bütün aile zaten biraz
allahı da kedileri çok severiz

hayat trajik bir homoseksüeldir
bence bütün homoseksüeller adonistir biraz
çünki bütün sarhoşluklar biraz
freüdün alkolsüz sayıklamalarıdır

siz inanmayın bir gün değişir elbet
güneşe ve penise tapan rüzgarın yönü
çünki ben okumuştum muydu neydi
biryerlerde tanrılara kadın satıldığını
ah canım aristophanes

barışı ve eşek arılarını hiç unutmuyorum
ölümü de bir giz gibi içimde
ölümü tanrıya saklıyorum
ve bir gün hiç anlamıyacaksınız

güneşe ve erkekliğe büyüyen vücudum
düşüvericek ellerinizden ve
bir gün elbette
zeki müreni seveceksiniz
(zeki müreni seviniz)
Arkadaş Z.Özger

baba kuruş

1932 yılında Suriyeden getirilen ve Türkiye deki arap atçılığını şekillendiren babalar olarak saygı gören ünlü aygırlardan biri diğerinin adı baba sad bu atların karacabey harasında bulunan anıt mezarları da vardır.

kutadgu bilig

Metin de geçen beyitlerden biri de şöyledir;

Ey ümidim ; bana ümit bizzat sensen
Ey ümidim, senden ümidi kesmeyeceğim.

hallac ı mansur

Sevdada eri de gönüle ak dedim
Tutuştur bedenim, beni yak dedim
Hallac-ı mansur iken “enel hak” dedim
Derimi elimle yüzmüş gibiyim.

biz

(bkz: yevgeni ivanoviç zamyatin)'in distopik kitabının adı.adı. Ursula Leguin biz adli kitabin gelmiş gecmiş en iyi bilim kurgu eseri olduğunu söylemistir.en başta goerge orwell'in 1984 adli romanı olmak üzere kendisinden sonra yazılan birçok bilim kurgu ve distopik dünya romanlarına esin kaynağı olmuştur.

"en son sayı hangisidir?sonuncusu ,en tepedeki en büyüğü.sayıların sayısı sonsuzken sonuncusu nasıl olabilir.peki devrimin sonu nasıl oluyor,o zaman öyle bir şey yok ,devrimler sonsuzdur."

"bundan önce devrim yapanlar haklıydılar.sadece tek hata yaptılar,sonrasında kendilerini son sayı bellediler.yani doğada bulunmayan bir şey."

nejat işler

Bu ay ki ot dergi de demiş ki " koluna 300 bin euro'luk saat takan przevengi bakan yaparsan seksen yaşındaki kadın orospuluk yapmak zorunda kalır" Allahına kurban senin nejat işler.

Edit: emrah serbes yazmış olsun hırsızlara altarnatif olarak emrah serbesi yaratan Allah'a da kurban

haiti

Amerika kıtasında ABD den sonra bağımsızlığını ilan eden ikinci ülke.

gecenin şiiri

şarabı sev
tütünü incitme
beni de unut artık.

şefkat der den kadınlara hayatta kalma kılavuzu

basit bir suç işleyip cezaevine girin önerisini de içeren 21.yüzyılın çaresizlik ve utanç kılavuzu.

the wolf children ame and yuki

bugün mubi de izlediğim insana dair her duyguyu,her çıkmazı müthiş güzellikte sahnelerle anlatan büyümenin büyülü hikayesi olan mamoru hosoda animesi.

ali ismail korkmaz

''birisi eşini kaybedince ona dul diyorlar,bir çocuk ailesini kaybederse ona yetim diyorlar,ama çocuğunu kaybeden bir aileye ne denir?işte bu bir ismi hak etmeyecek kadar korkunç bir şey.''

cenk gündoğdu

Issız isimli kitabıyla 2013 Metin Altıok şiir ödülünü almış şair. Jose Marti'nin mücadelesinden feyz alan Jose'nin göğü adlı enfes bir şiiri var. Kutsal ikinci yeniden sonra türkçe yazılan şiire temiz bir soluk veren yazarlardan olur umarım.

Jose'nin Göğü

bir düzlükte vurdular gençliğini
çayırların tutuştuğu ateşle
işte orada, o sebepsiz kıraçta
bir çığlığa sustum
bir geceye söndüm
sonra ilerleyen pazar
durmadan kararan kanla
beni kendine kattı

ah o zalim derinlik
üzdün gözlerimi, yalnız
bi vakit bir düzlükte bulundum
oysa eriyip gitmek isterdim
atınla yazılmış o ıssızlığa
kanatlarıyla geçtiğin rüzgâra

bir çiçeği savunmanın sesi,
ellerinle dokunmak için
dünyaya nişanlanan isyana
taşıdın kendini o büyük sonsuzlukla

bir düzlüğün bir dağı geçişi
bu olmalıişte korkunç büyük yenilmek
dört nala göğü boşaltmak

josé, bu yazı bir gençlikte anlatılmaz

ne akp ne cemaat

Her ikisine de karşı olmak gerekliliğidir. Bu kirli savaşın galibi Akp olursa diktatörlük cemaat olursa gladyo kazanan olacak.Birer ucundan çekiyorlar ülkeyi elbet bir noktada kopacak bu kirli sistem , işte o zaman yeniden kurulacak bu ülke adil, eşitlikçi, demokratik olarak

ses kayıtlarını montaj ile çürütmeye çalışmak

Oğuz Atay Tehlikeli Oyunlar da derki ;

"Ülkemiz büyük bir oyun yeridir. Her sabah uyanınca biraz isteksiz de olsak, hepimiz sahnenin bir yerinde, bizi çevreleyen büyük ve uzak bir dünyanın sevimli bir benzerini kurmak için toplanırız. Küçük topluluklar olarak, birbirimizden bağımsız davranarak ve birbirimizi seyrederek günlük oyunlarımıza başlarız. (...) insanlarımız aynı piyesi yıllardır aynı biçimde oynamanın yorgunluğu ve gerçeğe bir türlü benzetememenin bezginliği içindeyken ben, bizlere bugüne kadar hiç yararı dokunmamış aklın -daha doğrusu, akıl olduğunu sandığımız akıl taklidinin- zincirlerinden kurtularak, bütün ülkeleri ve onların gerçek kişilerini içine alan büyük oyunun heyecanı içinde bulunuyorum."

robinson crusoe

Düştüğü ıssız adada burjuva toplumunun ve onun sınırsız konforlarının bir kopyasını kurmaya çabalayan roman kahramanı.

farid farjad

https://www.youtube.com/w...Ms&list=RDhBFaUEevwq0 youtube var olsun