bugün

entry'ler (13)

unutulmaz film replikleri

hatta birde çay içtik ben, o birde kocası

münir özkul un vefat etmesi

Her sene ölüyor bu adam.

iddaa da ilk maçtan yatmak vs son maçtan yatmak

kesinlikle ikincisini tercih ettiğim durumdur. son maça gelene kadar duyduğun heyecan bile yeter.

franz kafka

Dönüşüm adlı kitabı ölmeden önce okunması gereken kitapların başında yer alan yazardır.

beyoğlu nun en güzel abisi

eğer Ahmet Ümit'in istanbul hatırası, beyoğlu rapsodisi ve sultanı öldürmek gibi kitaplarını okumadıysanız tavsiye etmeyeceğim kitaptır diğerleri kadar güzel değil ama kötü de değil üzerinde az daha çalışılabilirmiş.

gecenin sözü

Yalnız yaşamak için ya bir hayvan ya da bir Tanrı olmak gerek böyle söylemiş Aristoteles. Üçüncü durum eksik burada: ikisinin de birlikte olması gerek - işte filozof.     Friedrich Nietzsche

her sahnesi fotoğraf karesi gibi olan filmler

Sen Aydınlatırsın Geceyi. Her saniyesi her repliği posterliktir.

yazarların izlediği en iyi film

A Clockwork Orange. ingiliz yazar Anthony Burgess'in kitabından sinemaya uyarlanan filmdir. izledikten sonra ortalıkta omzunuzda tüfekle gezme isteği uyandıran filmdir ayrıca. Alex'in kitaptakinden biraz daha büyük olması dışında film-kitap uyum ilişkisi bakımından oldukça iyidir. beethoven'ın 9.senfonisi çok farklı kullanılmıştır filmde son olarak gözleri açık tutma sahnesi her türlü kan ve şiddet içerir. az biraz sinemayla ilgilenen kızlara karşı kullanılabilecek 1 numaralı filmdir.

yazarların ruh halini anlatan futbol terimi

top, çizgiyi geçtiği halde gol verilmeyen pozisyon.

necip fazıl kısakürek

şair Baudelaire'in, "Vampir" adlı şiirini (ç)alıntı yapan şairimiz

Nasıl kumarbaz kumara
Nasıl şisesine sarhoş
Nasıl kurtlarına bir leş
Bağlandıysa- Lanet, sana
Ben de bağlandım o kadar

Şimde de Necip Fazıl'ın o en bilindik şiirine bakalım:

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar

bununla da kalmaz baudelaire ile birebir aynı olan dizeleri vardır.

türkiye

Murathan mungan'ın da dediği gibi vatandaşı olmasak eğlenceli ülke aslında.

ankara denince akla gelenler

behzat amirim geliyor akıllara sonra da bu
https://www.youtube.com/watch?v=mhYL4oOFVUY

solcu dendiğinde zihinde oluşan ilk imge

Türkiye'nin büyük bir çoğunluğu için aklıma gelen kredi kartıyla alınan ''Das Kapital'' maalesef he birde Nazım Hikmet.