bugün

entry'ler (136)

fetih 1453

haftalar sonra ancak gidebildiğim ve tüm eleştirilerime rağmen gurur duyduğum tarihte şuana kadar yaptıklarımız arasında saygıyı en çok hak eden türk filmidir.

ama filmde birkaç hata gözümden kaçmadı. öncelikle şunu belirtmeliyim film fikri açıdan zayıf olmuş. filmi kılıçla değil fikirle anlatmalılardı, filmin beni en çok etkileyen yeri en başı(ki en sonu olmalıydı), yani efendimizin müjdeyi verdiği dönemdir.

filme görsel açıdan çok uğraştıkları çok belli ve tebrik ediyorum ancak filmde, tarihteki önemli karakterler unutulmuş, orta seviyedeki karakterler ise abartılmış. fatih sultan mehmed'in hocası akşemseddin var ile yok arasında, lağımcılar bile ondan daha çok görünüyorlar filmde. haydi onu geçelim fatihin diğer hocası molla gürani nerede?filmdeki konstantiniye'nin fatih ile elçi aracılığı ile mektuplaşmaları ise çok sığ bir şekilde verildi. osmanlı devletinin fikir adamlarını görmezden gelip tüm filmi kılıçla kalkanla devam ettirmek olmamış diyorum. filmde görsel açıdan sahneler ise takdire şayandır.

filmin sonu ise biraz daha samimi bitirilmiş ancak daha iyisi olabilirdi yani mesela fatih ayasofyada namaz kılarken bitirilebilirdi. herşeye rağmen güzel bir film olmuş yapanın emeğine sağlık sonuna kadar destekçisiyiz.

kız isimleri

gençliğimizin gittiği yoldan dolayı türetilmesi gereken isimlerdir. örneğin kızlar için kaşargül yada erkekler için motorcan olabilir.

sağcıların sürekli dayak atması

tekdir ile uslanmayanın hakkı kötek olduğu için olabilir.

fethullah gülen hoca efendi hazretleri

başkasının günahına ağlayan adamdır.

'ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz reis bey!'

4 tarafım yalan

sagopanın eskilerden bir silahsız kuvvet parçası.

90 ların unutulmuş oyunları

gol 3
yakan top
çelik çomak
sek sek
birdir bir
aylık
gol atan kaleye.

niye bizden alışveriş yapmıyorsun lan yavşak

kapitalizmin masum mazlumlarının sarfedeceği cümle.

çok şükür ilk yarı bitti

darısı ikinci yarıyadır. hatta gururumuz olmasa maçı hükmen vermeye razı olacağım o derece.

8 mart 2012 atletico madrid beşiktaş maçı

maçta necibe ve veliye gollerdeki asistlikleri için teşekkür ediyoruz.

kaçak sigara içmenin zevki

üniversitede de öğrencilerde devam eden zevktir. birde sarma tütün vardır tabi.

suskunlar

diziyi izlemedim ancak bazı yazar arkadaşlarımızın öngördüğü gibi saman alevi olmayacak dizidir. ayrıca dizinin senaristi 'pınar bulut'tur.

şimdi anlatınca komik olmayan anılar

şimdi anlatılmaması gereken anılardır.

müslümanların dua samimiyetsizliği

başlık tam olarak da 21. yüzyıl müslümanlarının ekseriyetini tanımlamaktadır. 21. yy da yani genel islam politikası olarak ılımlı(light) islam. bir müslüman çoğunun da bileceği gibi hem dünyayı hem ahireti kazanabilecek fırsata sahip kişidir. iki dünyasınıda kurtarabilir. bir müslümanın iyi gününde allah yokmuş gibi davranıp kötü günde allah'ı anması, yani adeta iyi gün dostu olması ne kadar yanlış ise bir ateistinde dünyanın ilmini öğrensede bir yaratıcısının olmadığını söylemesi de o derece nankörlüktür. ayrıca şunu da söylemekte yarar vardır ki, şuan gayrimuslımler dünyada bilimlerde müslümanları geçmiş olsada dünyada çoğu bilimin müslümanlar tarafından bulunduğunu unutmayalım.

belgeselde kurt görünce duygulanan ülkücü

(bkz: kardan kurt yapan ülkücü)

ankara üniversitesi gıda mühendisliği

kız öğrencilerin çoğunlukta olduğu bölümdür.

düğünlerden nefret etme sebepleri

şahan gökbakar'ın o aptal türkcell reklamındaki düğün sahnesi olabilir. zira her an öyle bir tip sahneyi alacak zannediyor insan.

28 şubat 2012 ankara da kar yağışı

yarın için ankara üniversitesi yabdil'i tatil ettirmeyi başarabilmiş kar yağışıdır.

imralı sıçanı

neslini kurutmak için henüz ilacının bulunamadığı bakteri virüsü.

kuzey güney

yeni fragmanıyla beni hayrete düşürmüş dizidir ama bunun yine bir rüya olabilme ihtimalini düşünüyorum.

kemal kılıçdaroğlu na en çok yakışan meslekler

siyaset dışında tüm uğraşlar ve ilgi alanları diyebilirim.