bugün

entry'ler (6)

sözlük yazarlarının kitap tavsiyeleri

* john fante kitapları: anlatması bile gereksiz, okuyunca zaten anlayacaksınız.

* simone de beauvoir kitapları: keşke her kadına okutulsa... ergenlik döneminden itibaren, kadınlar bambaşka bir bakış açısına sahip olabilmek için bu sayfalarda gezseler. kendilerini bulsalar, ruhlarını bulsalar. keşke erkekler de bolca okusa bu deha kadının kitaplarını. kadına doğrudan bir pencereden bakabilseler... okuyup kadınları ötekileştirmenin gereksizliğini fark etseler.

* jean paul sartre kitapları: başka dünya için, bambaşka bir ruh için.

* sezgin kaymaz / kün : inanılmaz akıcı, mizahi, ama bir o kadar derin bir kitap. kesinlikle şans verin. kitabın her bir karakterini benimseyip, kitap bitince özler hale geleceksiniz.

*koray sarıdoğan / kadran kadraj : ilk roman acemiliği ile uzaktan yakından alakası olmayan roman. ne zaman dipte ne zaman tepede olduğunu cümleler arasında çözemediğiniz, derin felsefesi, ters köşe kurgusu ve deniz üzerinde yürüten dili ile külliyatınıza hiç çekinmeden alacağınız roman.

deniz yıldızı yusuf

"sensiz yaşayamam ayşe" kısmından "benim amcam kalp krizi geçirdi senin aklın fikrin çiftleşmekte" kısmına geçen şahıs.

şimdi haklısın yusufcum, o kayınvalide ile yuva kurulmaz. sonuçta evlilik ailelerin de evlenmesi demek. yarın bir gün aşkınız bitecek, ateşiniz sönecek, ondan sonra birbirinizi yiyeceksiniz. aferin, böyle dik dur. olmuyorsa zorlama. vardır allah'ın bir bildiği.

(bütün orta yaş teyze nasihatlarini ezberledim)

sevgilinin çiçek alması

toplumun "çiçek alan erkek" modelini putlaştırması yüzünden çoğu erkeğin alacağı çiçekleri daha yolun başında çöpe attı.

abarttığımı düşünmeyin, vallahi öyle.

"çiçek alan erkek şöyle duygusaldır, böyle romantiktir, böyle tatlıdır" cümleleri bir kadın olarak bana bile itici geliyor. o kadar reyting alan bir şeyse olmasın istiyorum. "benim sevgilim neden milletin bayıldığı bir şeyi yapsın sırf takdir toplamak için?" diyorum. biliyorum ki yalnız da değilim bu konuda.

zorlama hiçbir hareket olmamalı ilişkide... çiçek almak, özel günleri hatırlamak, diz çökerek tek taşla evlenme teklifi etmek, pahalı hediyeler almak zorunda değil. "şimdi bunları yapan erkekler kötü mü?" demeyin. kötü falan değiller. ama sırf bunları yaptıkları için muhteşem değiller. sadece bunları yaptıkları için "seven adam" olmuyorlar. içinden geldiğinde minicik bir papatyayı okuduğun kitabın arasına koyan adam da seviyordur, sevdiğin çikolatayı çantana atan adam da seviyordur, seninle geçirdiği her günde mutlu olduğunu kendi dilinde anlatan adam da seviyordur.

ha sevginiz tabii ki çiçekli olsun, açsın bolca, mis koksun.

ama bu sefer bir değişiklik olsun; kadının biri de elinde çiçeğiyle sevgilisine koşsun.

çok sevilen fakat sizin sevmediğiniz yiyecekler

karamelli her şey.

kelle, paça vb. sakatat.

incir reçeli ( film bile kurtarmadı )

sözlük yazarlarının en son dinlediği şarkı

slayer - repentless

öyle böyle bir güzellik değil.

hoş geldiniz

söyleyenin, az sonra hafif meşrep bir türk sanat musikisi eserine başlayacağını hissettiren ifadedir.