entry'ler (13)

tirscan

tırsacaksın diyemeyen kişinin sözü.

papaganin konusani insanin susani makbuldur

(bkz: susma sustukça sıra sana gelecek)

bütün insanlar maldır

insanların hala mal mal kendi yaşadığı çevreyi kirlettiği, türdeşlerini öldürdüğü düşünülürse doğru olan önermedir.

oylamanız kaydedildi

kapat tuşuna basmam için beni beklemeyen, elim yetişmeden kapanıveren, ve o tuşa basıp pencere kapatmanın zevkini öyle kolay yaşatmayan, uludağ sözlük'teki oylamanın kaydedildiğini doğrulayan pencere

yabancı dilde eğitim

abece devrimini üç ayda yapmış atatürk'ün çocukları olduğumuzdan, terkedilmesi imkansız olmayan eğitim biçimi.

icki icmeyi marifet sanmak

bayağı bir içilip ayık halden milim sapma olmuyorsa artık sanrı olmaktan çıkna eylem. atatürk böyle insanlara iyi bir örenktir. içkili bir geceden sonra arkadaşlarına "taarruz haberini aldıktan sonra hesap edin 15. gün izmirdeyiz der." inanmazlar, arkasından da gülerler içkiden dolayı böyle konuşuyor zannedip.
taaruzun 14. günü izmir geri alındığında arkadaşlarına "bir gün hatam var ama suç bende değil düşmanda" der.
bir başka olay. yine içkili bir gece. arkadaşları sorarlar felanca yolu ne kadar geniş yapalım diye.(kızılaydaki yol sanırım) 100 metre cevabını alınca şaşırırlar(zira çoktu o zaman için bu yol ileride orada arabaların birbirinin dibine gireceğini,zar zor o yoldan çıkacağını bilemezlerdi tabi). içkiden zannedip yarın tekrar sorduklarında 200 metre cevabını alırlar.

st anger

metallicanın eski günlerini mumla arattıran, "neredesin cliff?" diye buzlatan, yeni çıkacak albümün kendisine benzemeyeceği lars ulrich tarafından açıklanmış albüm.

çocukları ısırarak cimcikleyerek seven insan

genellikle bayandırlar. bayansa yalnız erkekler tarafından kıskanılır,"beni de böyle sevseler ya" denilir.

hatasız kul olmaz

vedat özdemiroğlu'nun "müziksiz hayat bir hatadır." * lafının altına koyup güzel bir tad yakaladığı özlü söz.

masa boş mu diye sormak

"masaya oturabilir miyim" lafının "attırıbıttınabilir miyim?" kalıbına uyup biraz da ezikçe durmasından ve masada oturan kişiler kötü niyetliyse "bilmem yapabilir misin?", "oturabilirsin ama arkadaş gelince geri kaldırırız" tarzı terso yeme ihtimalinden dolayı tercih edilen masada oturmak için izin isteme şeklidir.

kışın sandalet giyen insan

bot almaya parası yetmeyen, ekonomik durumu pek iyi olmayan kişidir. bunu göremeyen kişiler tarafından "aa ne kadar hanzo kış günü sandalet giymiş! bir de altına çorap giymiş ıyyyk!" tepkisiyle karşılaşan insan evladıdır.

akort

gamdaki belli notaları aynı anda çalarak yapılan akor ile sıklıkla karıştırılan sözcük.

ezginin günlüğü

beyninin bir lobu nadir göktürk diğer lobu da hüsnü arkan olan güzide grup. yamulmuyorsam nadir göktürk'ün konservatuarda ders vermişliği vardır.