bugün

Bir Orhan Gencebay şarkısı

Hatasız Kul olmaz ,Hatamla sev beni
dermansız dert olmaz, dermana sal beni
kaybettim kendimi, ne olur bul beni
yoruldum halim yok, sen gel de al beni.

feryada gücüm yok, feryatsız duy beni
sevenlerin aşkına, ne olur sev beni
sev beni...

bu feryat, bu hasret öldürür aşk beni
uzaktan olsa da, razıyım sev beni
razıyım sev beni...

ümitsiz yaşanmaz, sevmemek elde mi
can demek, sen demek, gelde gör bendemi
sözümde sitem var, kalptemi dildemi
tez elden haber ver, o gönlün eldemi

feryada gücüm yok, feryatsız duy beni
sevenlerin aşkına, ne olur sev beni
sev beni...
hata yapan insanların sığınağı, teselli verici söz.
vedat özdemiroğlu'nun "müziksiz hayat bir hatadır." * lafının altına koyup güzel bir tad yakaladığı özlü söz.
acmış oldugum entry nin (bkz: yangında kurtarılacak ilk esya)nın (bkz: yangında ilk kurtarılacak seyler)gibi anket kokan baslıga yonlendirilmesi ,ve anlam farklılıgı olmasına ragmen, anlam kavramını anlamayan insanlar için kullanılabilen teselli bulmak için söylenen atsözumuz!
en kolay olaydan yırtma cümlelerinden nadide bir tanesidir.
insanların hata yapmaya müsait olarak yaratıldıklarını ifade eden cümle.
metropolis tarafından çalınan versiyonu dikkatle dinlenilmesi gereken orhan gencebay eseri.
teselli etmek.
istanbul hatırasını izledikten sonra orhan gencebay'a sempati duydurtma potansiyeline sahip, içinde çok manidar laflar barındıran eser.
orhan gencebay' ın belki de en bilinen şarkısıdır. içinde jazz esintilerinin olması orhan gencebay' ın yanılmıyorsam 8 senelik jazz eğitiminin bir göstergesidir.
Türkiye'de bir zamanlar müzik endüstrisinin nasıl olduğunu gösteren şarkı. Gerek müzikalite gerekse sözler bakımından aşmış bir eser. Orhan Gencebay bu şarkıyı amerikalı olsaydı bu şarkı dünya klasiklerine girerdi.
kulların en büyük hakkıdır hata yapmak. hayatın tadı tuzudur. insanlar doğmadan önce onlar için yazılmış, çizilmiş bir yaşam vardır. buna inanmak zorundayız. bunun ismi kaderdir. tabiki bazen kaderi değiştimek bizim elimizde. örneğin; hakkıdır kalecinin gol yemesi ya da bir futbolcunun penaltı kaçırması. insanlar, buna hata olarak bakarlar. belki öle ama, zaten olacak bir durum bunu değiştiremeyiz.
metropolis yorumuyla baştan yaratılmış şarkı. türkiye'deki en başarılı coverlar arasında ilk ona kesin girer.
athena 2005 albümünde bulunan bir athena şarkısı. sözleri şöyledir:

dönüyoruz binbir şekilde
herkes kendi aleminde
karanlıklardan geçiyoruz aydınlığa

bazen kaybolur yıldızlar
saklanır görünmez cevaplar
burnunda bir damla kan
o zaman dikenli yollar

ağlama faydası yok
duyuyor musun?
yoksa anlamak istemiyor musun?
en doğru sensin
yalnız değilsin
zaman geçer durmaz
hatasız kul olmaz

tek sen misin affedilmeyen?
suçlanıp da terk edilen
acılarla büyüyorsun

durmak yok, pişmanlık yok
kendini hiç suçlamak yok
yelken açmış gidiyorsun.

ağlama faydası yok
duyuyor musun?
yoksa anlamak istemiyor musun?
en doğru sensin
yalnız değilsin
zaman geçer durmaz
hatasız kul olmaz!
müzikal altyapısı süper olan bir şarkı. orhan gencebay seven bünye için ise başyapıt olsa gerek. 2 adet elektro bağlama solosu bulundurur. 2. si en güzelidir. elektro bağlamayı önce ankaralı namık daha sonra da orhan gencebay'dan dinlerseniz aradaki uçurumu ve orhan gencebay'ın yeteneğini daha iyi farkedebilirsiniz.
Orhan gencebay abimizin 1977 yılında çektiği ve aynı zamanda sosyal bir mesajı olan çok güzel bir filmin adıdır.filmde abimize Fatma girik eşlik etmektedir.Girik,hasta çocuğuna bakmak için konsomatrislik yapan bir kadını Gencebay ise ona yardım eden iyiyürekli bir kaptanı canlandırır.
blues tınıları ile çalınmış versiyonu için.

http://www.youtube.com/watch?v=hneydvTgTLo&feature=related
orhan baba nın tarihe geçmiş şarkısı olup her hatadan sonra teselli güdüsünden dolayı ağızdan çıkması artık refleks olmuş harika cümle.
"hata yapmam" diyen herkesin bir gün söyleyeceği sözdür.
bağlama solosuna kurban olduğum orhan gencebay parçası.
arabeskten öte bir efsanedir. aslında ne arabesk, ne halk müziği ne de pop. çok ayrı bir havası var. her dinlendiğinde bir kere daha dinle diye bağırıyor sarkı bas bas. orhan gencebay'ın bağlamaya vurusu insanı mest eder. asık eder bağlamaya bir kez daha. en güzeli de o kadar güzel sesin bir elektro bağlamadan çıkmasıdır.
orhan gencebay'ın elektro bağlama sololarıyla insanı mest ettiği, sözleriyle belleklerde her daim taze kalan başyapıt. orkestra altyapısı gerçekten zamanının çok ötesindedir.
zall'ın online listesindeki ''hata yok gençler.'' yazısına karşı yazdığım ileti.

''hatasız kul olmaz.''
athena'nın süper moral veren şarkısı. yani zırıl zırıl ağlarken yanında bir arkadaşın olsa bu kadar güzel avutamaz.

"en doğru sensin, yalnız değilsin, zaman geçer durmaz, hatasız kul olmaz"
(http://fizy.com/#s/1lw8kc)