bugün

entry'ler (76)

sözlük yazarlarının en çok izlediği filmler

the godfather serisi.
a few good men.
devil's advocate.

anın görüntüsü

17 saatlik tren yolculuğu sonrası özbekistan'ın başkenti taşkent'ten, kazakistan almatı'ya vardık. almatı'da trafiğe kapalı ipek yolu caddesi'nden ilginç bir binanın resmi ve at etinden yapılan meşhur kazak yemeği beşparmak.

görsel
görsel

anın görüntüsü

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'ten manzaralar. Hava son 3 gündür 25 derece üzerinde iken, bugünden itibaren yağmur yağmaya başladı. Burada da aynı Türkiye'de olduğu gibi kuraklık endişelendiriyordu ama herkesin yüzü gülmeye başladı.
Resimlerden ilki Taşkent eğlence parkı girişi, 2. si sokak pazarı, 3. sü ise Emir Timur meydanı'ndaki Emir Timur anıtı.
görsel
görsel
görsel

ekrem imamoğlu

chp'nin atanamamış tayyip'i. meral akşeneri satarak, chp'nin süleyman soylusu oldu benim gözümde.

meral akşener

süreci hiç iyi yönetemedi. önce imamoğlu veya mansur başkandan biri aday olsun dedi, onlardan çelme yedi. ardından bir tv programında muhalif kesimin kulağına hoş gidecek şeyler söyledi diye ersan şen'e mavi boncuk attı. ya arkadaş sen değil miydin parti meclisim istemiyor diye kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkan, ersan şen konusunda 5 dakikada nasıl ikna ettin parti meclisini de aradın, görüşelim dedin. hem, hiç b planın yok muydu ki ersan hoca konuşurken, "dur lan bu olsun" deyip aradın. ardından kanun ve tüzüklere uygunluğunu bilmeden belediye başkanları c.başkanı yardımcısı olsun diye teklif ettin. sonunda vardığın nokta oyu yüzde 1 bile olmayan demokrat partili adamla aynı durum, seçimi kılıçdaroğlu kazanırsa cumhurbaşkanı yardımcılığı. bu büyük bir yenilgidir. meral akşener iyi parti genel başkanlığı koltuğunu tartışmaya açmıştır ve orada daha fazla duramaz.

meral akşener in bir bok elde etmediği gerçeği

süreci hiç iyi yönetemedi. önce imamoğlu veya mansur başkandan biri aday olsun dedi, onlardan çelme yedi. ardından bir tv programında muhalif kesimin kulağına hoş gidecek şeyler söyledi diye ersan şen'e mavi boncuk attı. ya arkadaş sen değil miydin parti meclisim istemiyor diye kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkan, ersan şen konusunda 5 dakikada nasıl ikna ettin parti meclisini de aradın, görüşelim dedin. hem, hiç b planın yok muydu ki ersan hoca konuşurken, "dur lan bu olsun" deyip aradın. ardından kanun ve tüzüklere uygunluğunu bilmeden belediye başkanları c.başkanı yardımcısı olsun diye teklif ettin. sonunda vardığın nokta oyu yüzde 1 olan demokrat partili adamla aynı durum, seçimi kılıçdaroğlu kazanırsa cumhurbaşkanı yardımcılığı. bu büyük bir yenilgidir. meral akşener iyi parti genel başkanlığı koltuğunu tartışmaya açmıştır ve orada daha fazla duramaz.

kemal kılıçdaraoğlu cumhurbaşkanı adayı

Yılların muhalifi olarak, oy verirsem ellerim kırılsın. Diktatörlüğün her türlüsüne hayır.

anın görüntüsü

görsel
Sarıyer'de hava bahar havası

ersan şen e canlı yayında c başkanlığı teklif etme

sarı mikrofon falan da izleseydin akşener, orada da aklı başında laf edenler var. o cevherlere de belediye başkanlığı, milletvekillik falan teklif et. arkadaş her türkün varabileceği en şerefli görev, cumhurbaşkanlığıdır. senin partinde ve siyasal hareketinde bu hayali kuran ve ersan hoca kadar donanımlı onlarca adam varken, canlı yayından prof kaldırmak da ne.
iyi ki iyi parti milletvekili değilim kendime hakaret sayardım. ikinci ekmeleddin vakası.

ikinci turda muhalif adaya oy vermek

neden? ben bana dayatılanı neden kabul etmek zorundayım? neden 2 tane birbirinin laciverdi tek adam olma sevdalısını seçmek için uğraşayım? muhalif miyim? evet. ama benim muhalefetim isme değil ki. kılıçdaroğlu veya tayyip erdoğan'a muhalif değilim. ben, halk temayüllerini hiçe sayan, liyakati ayaklar altına alan, kişisel hak ve özgürlükleri tanımayan, hukukun üstünlüğünü geçerli kılamayacak herkesin muhalifiyim. bunlar ilk turda seçeneğim olsa ne, ikinci turda seçeneğim olsa ne değişir?

ebu leheb

ben farklı bir konudan kendisini ele alacağım; kızı Dürre bint Ebu Leheb'tir. Mekke'de iken Müslüman oldu ve akrabalarından zulm gördü. Sonra tam Medine'ye göç etme kararı aldı ki Tebbet Sure'si nazil olduğu için bu sefer Müslümanlar babası yüzünden onu aralarına almak istemediler, hatta rivayetlerde kötü davranıldığı yazmaktadır. Ta ki Muhammed peygamber amcası kızı hakkında, Müslümanları uyarana kadar, Müslümanlardan da eziyet görmüştür. kısacası ebu leheb yalnız kendisini değil, Müslüman olmasına rağmen kızının bile hayatını karartmaya devam etmiştir.

kemal kılıçdaroğlu

bu seferki yenilgisinin de bahanesini buldu. eğer akşener destek olsaydı ve seçilemeseydi bu sefer istifaya zorlanırdı. ama şimdi arkamızdan vurulduk, akşener ihanet etti diyecek ve başarısızlığını örtmeye çalışacak. hatta chp'li troller şimdiden bu bahaneyi dillendirmeye başlamışlar.

13 cumhurbaşkanı meral akşener

daha önceki entrylerim burada duruyor. ekrem imamoğlu ve mansur yavaş'ın kesinlikle aday olmayacağını ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini yazmıştım.
şimdi; bu da burada dursun o zaman. eğer öyle bir şey yapar da seçilemezse ki büyük ihtimalle öyle olacak. milletvekili seçiminde de aday olamayacağı için parlamentoya da giremeyecek. en fazla 5 ay içinde genel başkanlık koltuğunu kaybeder.

yavuz ağıralioğlu

keşke meral akşener tarafından 13. cumhurbaşkanı olarak aday gösterilse denilen kişi. ülkücü camianın ve sağ seçmenin vicdanının sesi olmuş, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun genel başkan yardımcısı, inanılmaz başarılı bir hatip. verilecek bu karar Meral Akşener'in Kılıçdaroğlu'na yönelttiği, "şahsi hırsları için aday oldu" suçlamasına da cevap niteliğinde olur ve seçmene "ben hırsla değil, memleketin geleceği için fedakarlık yapıyorum" mesajını verir. akşenerin adaylığı maalesef anadolu seçmeninde erkek olmamasından dolayı karşılık bulmaz. bu yüzden yavuz ağıralioğlu aday göstermelidir.

küreselciler erdoğanla devam kararı almıştır

bu düşünce sistemi ile nato ve pentagon Kılıçdaroğlu'na illa aday ol diye baskı yaptı. o zaman duruma bir bakalım Kılıçdaroğlu, Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul eden 6'lı masanın 4 lideri, masayı bozduğu için Akşener hepsi natocu ve pentagoncu.
eminim bunu yazan düz dünyacıdır.

muhaliflerin kediye dönmesi

eskisinden bile güçlüyüz. en azından kendi adıma konuşayım, demokrasi, fikir özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü adına hiçbir dayatmayı kabul etmiyoruz. ne erdoğan ne kılıçdaroğlu. halkın istediği kimse o aday olacak. kimsenin hırsına bu dakikadan sonra eyvallah diyecek halimiz yok.

meral akşener

savaş da diplomasinin yollarından biridir. uzun süredir kendisi 6'lı masa içinde diplomasinin sınırlarını zorluyor ve Kılıçdaroğlu'nun aday olmaması için üstü kapalı mesaj veriyordu. anlaşılan baktı ki konuşarak bir sonuca varmak imkansız, o da savaş başlattı. bu dakikadan sonra bence ne Mansur Yavaş ne de Ekrem imamoğlu'nu ikna edebilir. ikisinde de bu topa girecek cesaret yok. sonuçta eldeki belediye başkanlıklarından da olma ihtimali var. kendisinden adaylık için Yavuz Ağıralioğlu ismini bekliyorum.

kılıçdaroğlu na oy vermeyen akp lidir

daha fazla demokrasi vaadiyle iktidar olmak isteyen güruha bak. bana oy vermezsen, sen de karşımdasın. böyle mi insanları ikna edeceksiniz? neden iki kötüden birini seçmek zorundayım? neden bana dayatılanı kabul etmem gerekiyor? kılıçdaroğlu'nu da istemiyorum tayyip'i de. hainsem de hainim.

ciddi ciddi akp nin yüzde 30 35 alacağını düşünmek

düşünmüyorum ama bu muhalefet varken bence bu oy oranları hayal değil. erdoğan şu konuda çok haklı; "bu muhalefet varken halimize hamd ediyoruz".

kılıçaroğluna oy vermemeye yeminlispor.

kemal kılıçdaroğlu ne yapmak istiyor

ülkenin tarihi boyunca yaptığı ve geri dönüşü olmayacak en önemli seçiminde, yine, yeniden kaybederek, gelecek nesiller tarafından lanetlenen isim olmak istiyor.