bugün

entry'ler (51)

doğranmış soğan

konuyla ilgili Nihat Genç'in yazısından bir bölüm:
Ormanı, ürünü, geleneği, zengin kültürüyle hakiki bozulmamış bir şehirdir Kastamonu. insanın iki elini dizlerini vurup ağlatıp çaresizleştiren insanı çıldırtacak bir tembellik çoktan girmiş Anadolu’nun bu kan dolu damarlarına.

Meşhur pastırmasından almak için şehir içinde dükkana girdim. Peşimden iki başörtülü dünya güzeli annem gibi kız kardeşim gibi bir anne kız da dükkana girdi. Tezgahtara ‘doğranmış soğan var mı?’ dedi. Tezgahtar ‘var ama kıymalı pide için kendimize ayırdık’ dedi, ve kadınlar burun büküp dükkandan çıktılar.

Tam kapıdan çıkıyorlardı, döndüm kadınlara ‘ablacığım anlamadım, siz ne satın almak istediniz?’,.Anne olanı: ‘doğranmış soğan’ dedi.

Biraz evliya çelebi şaşkınlığıyla ‘doğranmış soğan satılması bu memlekette adet midir?’ dedim: ‘yok, hayır’ dedi hem kadınlar hem dükkancı.

Peki doğranmış soğan niye satılır? Diye söylendim kendimce, kadınlar çıkıp gittikten sonra dükkancı: ‘tembellik işte’ dedi, ‘alışmışlar dükkancının kendi pideleri için doğradığı soğanları hazır almaktan’..
Beynimden vuruldum, dizlerim titredi, düşecek bayılacak gibi oldum.

Daha neresine gideceksin Anadolu’nun, çevir arabayı dön geri. Nerde sabahın beşinde ‘bismillah’ deyip kalkan Anadolu köylüsü.

Nerde sabah ezanlarıyla işine bahçesine mutfağına tezgahına koşan güzel Anadolum. Nerde her işini mağrur başıyla kendi yapan bu toprakların çocukları.

Annelerimiz bile artık Anadolu’nun tam da göbeğinde ‘doğranmış soğanı’ dahi dükkandan satın alıyorsa… Dilim damağım kurudu, bu kadar çaresiz hissetmedim kendimi, içimde fokuldayan bir isyan asitiyle yaktı boğazımı, yazık dinlediğim türkülerine, yazık tülbendine duana türbene horonuna…

samsung un nokia dan sonra nikonu bitirmesi

monopolleşmeye başlayan piyasalarda bir müdahalede mutlaka bulunulur ekonomik modelin devamı için. örneğin: microsoft'a açılan davalar. kısa veya orta vadede samsung'a da bir dava açılacağını veya başka bir yolla gücünün azaltılacağını varsayıyorum.

yurtdışında en çok bilinen türk üniversitesi

kendi üniversitelerimizi övmeden dürüst bir şekilde tanım yapacaksak eğer: boğaziçi, odtü, anadolu

gözleri açık tutarak hapşırmak

izlediğim bir televizyon programında (bkz: mythbusters) bu konu test edilmiş ve kimsenin gözü yerinden çıkmamıştı, sonuç olarak bir sakıncası yok.

acayip seks döndüğü düşünülen yerler

üniversite. liseli arkadaşlarım sizlere söylüyorum yok öyle bir dünya genel ev değil burası bilim yapıyoruz biz bilim.

tüm mühendisler abazadır

''mühendisler kafkas kökenli bir millet mi abaca?'' diye düşündüren bir söylem. doğrusu tüm mühendisler abazandır.

türkiye de işsizlik var yalanı

iktisatçı arkadaşlar bilir, işsizlik: asgari ücret düzeyinde çalışmaya razı olup iş bulamama durumudur, kısaca. ayrıca %5 oranında bir işsizlikte doğal işsizlik sayılır çalışmayı sevmeyen entel tiplerinde olduğu kabul edilerek, yani eğer işsizlik %9 ise bunun %4'ü gerçekten işsizdir. sonuç olarak işsizlik yok diyen bilgisiz arkadaşların yalan sandıkları bir gerçektir aslında. bir yerleriniz rahattayken işsizlik hakkında yorum yapmayınız. bilmediğiniz, sağdan soldan duyduğunuz işlerde fikir belirtmeyiniz.

kareli battaniye

multitap'ın iyelik eki ekleyerek oluşturduğu bir şarkıda var bununla alakalı: kareli battaniyem http://www.youtube.com/watch?v=OCXYNey607onull

insansız hava aracı

vizyon 2023 çerçevesinde Türkiye'yi savunma sanayi alanında ilk 10 ülkeden biri yapmak amacıyla başbakan tarafından ele alınan konu. kısmetse bizimde üreteceğimiz vaat ediliyor.

oh olsun

karşı tarafın başına gelen kötü bir olay sonrası bunu(yaşadığı kötü olayı) hakkettiğini ima etmek amacıyla söylenen söz.

gelen kutusu boş

hiçbir allah'ın kulunun size mesaj yada e-mail göndermemesi durumunda oluşacak olan durum. hotmail'de bu tip bir durumla karşılaşmanız mümkün değil elbet size cinsel içerikli bir e-mail gelir, olmadı facebook yada twitter halinizi hatırınızı kesin sorar.

zil sesine ilahi koyan insan

tek kelime: yapmacıktır.

inci sözlük yazarlarının uludağa dadanmaları

ben yeniyim buralarda ama hakikaten tunalihilmi arkadaşımız doğru söylemiş, uludağ'ın moderatörlerinde bir terslik var.

şirinler nasıl çoğalırlar

tahminen ve mantıken şirinleyerek

dokunulmazlık yasasının değişmesi

sadece kürsü dokunulmazlığının olması ve kürsüde de birlik, beraberliği(dahada çeşitlendirilebilir örnekleme olması açısından kısa geçtim, hukukçulara havale ediyorum) zedeleyecek sözlerin sarf edilmesinin de önüne geçecek bir düzenleme yapılmalı diye düşünüyorum.

kocacım beni başkasıyla düşün

yarışma bahane, durumdan fırsat bulunup söylenmiş bir söz.

ekonomi büyürken vatandaşın cebinin boşalması

Türkiye'deki gelir dağılımı sorununun ürünüdür.

nezük

Giresun ve çevresinde 'taze, olgunlaşmamış' anlamına gelen yöresel bir kelimedir.

kız arkadaşa seni döllemek istiyorum demek

diyenin jinekolog yahut ürolog olabileceği, kısaca ''en az üç çocuk diyorlar hadi hadi çabuk.'' anlamına gelen bir cümle.

kız gibi bilgisayar kullanmak

the sims yüklemek için hdd'de gereken boş alanı sistem dosyası silerek sağlamaktır.