bugün

entry'ler (195)

nokia ceosunun yere iphone atması

ezikçe bir hareket.
şirket kurumsallığına yakışmamıştır herşeyden önce. psikolojik olarak apple karşısında ezildiklerini hareketiyle yansıtmış. vücud dili baştan beri fire veriyor zaten, abartılı konuşması, ses tonunu tok tutmaya çalışırken arada yakalandığı titremeler vs. nokia telefon sektöründen ne kadar gerilemiş olursa olsun çıkışlarına devam eden ve sistematik olarak kendini geliştiren bir şirket. ama sen ceo olarak programda durumu soğukkanlılıkla karşılayamıyorsan şirketini tüm çabalarına rağmen üst segmentte görmüyorsun demektir.

olmamış.

ingiliz markaları

daler rowney.
ingiltere menşeili resim malzemecisi.

kıymeti bilinmesi gereken şeyler

kültür.

milyonlarca insanın ilmek ilmek dokuduğu bu kilim ne diye özentilikle çiğnenir..

dimitrie cantemir

1673 - 1723 yıllarında yaşamış boğdan beyi ve bestekar.

babası boğdan beyi olduğunda usûl gereği esir olarak istanbul'a getirilir. burada enderun'da ve rum ortodoks patrikhanesi'nde eğitim alır. musikiye olan düşkünlüğünden mütevellit kısa zamanda tambur öğrenir. tam bir istanbul aşığı olduğu söylenir -ki eserlerine bakınca istanbul'un onda bıraktığı etki rahatlıkla anlaşılır-. eğitim hayatında siyaset ve din bilgisi de aldığından bu yönde kitap şeklinde eserler de bırakmıştır.

babasından sonra boğdan beyi olduğunda ülkesine dönmek ister, fakat alınan duyumlar yüzünden bir türlü gönderilmek istenmez. araya birkaç tanıdık sokunca bir şekilde ülkesine gider. ve maalesef ihanetinin temellerini atar. rus çarına yaranayım derken hem mevkiisini, hem şanını, hem de güzelim istanbul'undan olur. işler istediği gibi gitmeyip ruslar osmanlı karşısında yenilgiye uğrayınca apar topar rusya'ya kaçar. velevki orada ölür. 200 yıl sonra ülkesine kemikleri getirilmiş ve defnedilmiş.

yazık etmiştir, kişisel hırslarına yenilmiştir elbet. yine de eserleri hala zevkle dinlenmekte.

http://www.youtube.com/watch?v=CQ68Z2nyASw

tatyos efendi

1850'lerde istanbul'da doğup büyümüş, arz-ı endam etmiş ermeni kökenli besteci. bilinen tüm makamlarda en az bir eseri vardır. kürdilihicazkar, uşşak, hüseyni eserleri en çok bilinenlerdendir. babası gibi o da bir musikişinastır. gel gör ki tarihte "çalgıcı" diye anılır. daha çok eserleri tanınan bu şahıs aynı zamanda iyi bir zanaatkârdır.
ölünce kadıköy uzunçayır ermeni mezarlığı'na defnedilmiştir.

genelde "gamzedeyim deva bulmam" ile bilinse de "saz semaisi" en çok sevilen eseridir bence.

http://www.youtube.com/watch?v=p6AZktyKcnM

biraz kül biraz duman o benim işte

nivahend dendi mi akla ilk gelen eserlerden.

müzeyyen senar bir ah çekiyor ki bu şarkıda: http://www.youtube.com/watch?v=d5iBDiymjvs

beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın

münir nurettin selçuk'un bestekârlığıyla Ümit Yaşar Oğuzcan'ın güzelim şiirini canlandırdığı eser.

tüyler diken diken olmadan dinlenmiyor. dinlenemiyor. sadece kendisinden ve oğlu timur selçuk'tan dinlenmeli.

münir nurettin selçuk için: http://www.youtube.com/watch?v=B75KSjrTCqQ
timur selçuk için: http://www.youtube.com/watch?v=uuq4wmwl8OI

ciddi ciddi bir sigaraya 8 ytl veren insan

(bkz: ytl)

istanbul mezarlıkları

mütemadiyen huzur verir.

portakallı ördeğin tadını bilmeyen bedbaht fakir

yemezse götünün düşmeyeceğini biliyordur en azından.

necati şaşmaz

kurtlar vadisi'nde doğmuş, kurtlar vadisi'nde ölecek adam.
oyuncu diyemiyorum, severleri kusura bakmasın.

oy verilirken yapılan sahtekarlık ve gruplaşmalar

(bkz: ulusözlük diablo).

aziz yıldırım istifa etse fb de olacaklar

bir bayram havası sorma gitsin.
peşinden de ali koç gelirse 3 gün 3 gece şenlik olur.

yazar yazmaz yazan yazar

hödük fetişisti.

google 8 mart logosundaki başörtülü kadın

günün anlam ve önemini yerle yeksan eyleyenlerin takıldığı detay.

kadınlar gününde sevgilisine hediye almayan erkek

normal olanı yapan erkektir. sevgililer gününde hediye beklersiniz, doğum gününüzde beklersiniz, yıldönümü gelir beklersiniz, ilk tanışma günü, ilk bakışma günü ohoooo..adet gününüzde de oyuncak ayı alsın isterseniz.
ota boka hediye bekleyen insan kadar menfaatçi birini de bilmiyorum. kadın, erkek farketmez. azıcık sevginin, güvenin kıymetini bilin. özgüveniniz, bir ağırlığınız olsun. karşınızdakinin size verdikleri kadar mı değer veriyorsunuz insanlara? allah denk getirmesin diyorum o zaman.

eski dost dusman olmaz

olur efendim olur.
eski düşmandan dost oluyorsa eski dosttan da düşman olur. insanoğlu çiğ süt emmiştir, ondan iyi de kötü de herşey olur.

beden eğitiminin son ders olması

öğrencinin mutluluk sebebi.
sınıfta bir şenlik havası, sormayın gitsin.

üsküdar

meydanının işlek olmasından dolayı hiç edildiği, birçok noktasıyla tarih kokan, mahalle kültürünün semtlerinde yaşatıldığı, istanbul'un en güzel manzaralarına yokuşlarından ulaşabildiğiniz, güzide ilçe.

ayrıca posta adresine "üsküdar / istanbul" yazdığınızda sizi tebessümlere sürükler.

800 lira büyük para

söyleyenin 6 haneli türk lirası döneminde kaldığını gösteren söz.

-800 lira büyük para. ama eski lirayla. yersen.