bugün

Asgari ücret ile ilgili bir tv programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in iddasıdır.

'Bu asgari ücretle bir ailenin nasıl geçinebileceğini merak edenler çok. Siz ne düşünüyorsunuz?' sorusuna ise aynen şöyle cevap vermiştir ;

"Geçinemez diye bir şey yok, tabi geçinirsiniz. Niye geçinemeyeceksiniz? Eğer ona mahkumsanız 800 lirada büyük paradır. Geçinirsiniz. Netice itibariyle peynirin kilosunun fiyatı belli, ekmeğin fiyatı belli, yediğiniz zeytinin fiyatı bellidir. Bunu istismar etmemek gerekir. Bizim meselemiz asgari ücrette bu değil. Asgari ücret taban fiyattır. Biz diyoruz ki işverene 'bundan aşağı ücret teklif edemezseniz'. Eğer bunu kaldırırsanız korkarım ki 400 lira ücret teklif eden olabilir."

kaynak : milliyet
zenginlik istersen kanaat yeter düstr ile söylenmiş söz. sen hep daha iyiye, daha güzele bakarsan ve hasetedersen gün gelir sana ayda 10 bin tl de yetmez. ama şükredersen ve dua edersen ve inşaallah istediğin hayata kavuşursun. unutmayalım ki allah fakir olup sabredenleri cennetine alacak. inşaallah.
bir öğrenci, asgari ücretle çalışan insanlar için büyük para yüksek mevkili çalışanların ailesinin çoluğunun çocuğunun günlük harcama miktarı olması içler acısıdır. insanlar o parayla ev geçindiriyorlar. allah yardımcıları olsun.
14 bin 500 lira ne kadar bir para o hâlde diye sorasını getirir insanın. Bir milletvekili asgari ücretin 18 katını kazanıyorsa, nasıl bunu söyleyebilir. Sanırım sıvayamamış.
800 lira ile hiç ay geçirmemiş kişi beyanıdır. ne kadar samimi olabileceğini siz tahmin edin artık.
"her millet icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortaktır." diye bir sözü var atatürk'ün. çevremdeki bazı insanlara samuray kılıcıyla dalasım geliyor bazen. adam yirmi ay evvel "yine iktidardayız" diye raksediyorken, sabah utanmadan gelmiş seçtiği hükümetin bakanının 800 tl lik sözlerine nasıl sinirlendiğini anlatıyor. dank etti değil mi? allah'ın gerisi.
bizler için büyük para tabi ki o kadar parayı biriktirince mutlu oluyoruz anasını satıyım halimizi sen düşün.
büyük türk mütefekkiri, ekonomist, çalışma bakanı namık kemal zeybek aforizması. ne acıdır ki, oyunu genelde bu asgari ücretlilerden almaktadır.
söyleyenin 6 haneli türk lirası döneminde kaldığını gösteren söz.

-800 lira büyük para. ama eski lirayla. yersen.
taşeron firmalara karşı devlet vatandaşı korumaya çalışıyor. belki daha fazla ücret olabilir ama işverenlerde buna yanaşmaz. emin olun bakanın dediği gibi kan emici işverenler o paranın altında parayla işçi çalıştırmak için can atıyor.
geçindirmesi gereken bir ailesi olmayanlar için büyük olabilir. bu sözü söyleyenin aldığı maaşı düşününce nasıl bir kafada oluşu anlaşılıyor.
görsel
görsel
görsel
iddaa'dan kazanırsan çok büyük paradır tâ
abi.
SIKINTI YOK BU ADAM NERENIN MILETVEKILI BAKIN GORUN DIGER SECIMLERDE DE SECILECEK. HALK KOYUN. ŞiMDi OYLE BiR TOPLUMSAM HAREKET BASLATACANKI ISTIFA EDECEK.
benim için byük paradır ama ben kimim öğrenciyim. absürt bir bünyem var gerekirse her akşam makarna yiyebilirim. ama bununla ev geçindirip çocuk okutmaya çalışan insanlar için -ki emeklerinin karşılığı bundan çok daha fazlasına denk gelir- diş kavuğuna yetecek bir miktar değil.
görsel
görsel
Ögrenciler için hayal edilemiyecek kadar büyük bir paradır. Ama siyasetçiler için bir çöpten farkı yoktur.
görsel
(bkz: kutumda büyük hissediyorum)
(bkz: einstein ın çözemediği tek problem)
görsel
zihniyetleri o kadar körelmiş ki dalga geçer gibi böyle bir şey söyleyebiliyorlar. babam emekli aldığı maaş bin üç yüz tl civarında. ev sahibi olmamıza ve okuyan tek çocuk olmama rağmen sıkıntıya düştüğü zamanlar olmakta. zira öyle ben öğrenim kredisi çekmek durumunda kalıyorum. acaba bunları hiç düşünüyor mu?
faruk çelik zamanında söylemişti.

büyük paradır tabii ona laf yok kullanmasını bilene çook büyük para.

mesela benim dedem uzun zaman önce 800 tlyi faize yatırsaydı şimdi mutlu mesut geçinirdik.

tabii faize yatırsaydı dediğim zaman henüz faizin kullanımadığı zamanlar.

yada bitcoin alınsaydı 800 tl asgari maaşken yine şu sıralar güzel bir hayat sahibi olabilirdir.

tşk faruk çelik.
güncel Önemli Başlıklar