bugün

entry'ler (344)

yerel olma

Arkadaşımla küreselleşmenin olumlu ve olumsuz yönleri üzerinde tartışırken ortamda bize katılan başka biri bu ifadeyi kullandı ve çeşitli şeyler söyledi ama ben inanmadım. internetten araştırınca alttaki ifade ile karşılaştım.

Yerelleşme,merkezi yönetimin yetki ve sorumluluklarını taşra birimlerine dağıtan kavrama denir. peki yerelleşmenin olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir. bana açıklayabilir misiniz.bununla ilgili (olumlu ve olumsuz taraflar) internette pek fazla bilgi edinemedim de.

sözlük yazarlarının itirafları

Nefsimi yenersem bu hayatta başaramayacağım şey yok bunu biliyorum ama yine de nefsini yenemiyorum sen yardım et allahım.

umudun bittiği yer

Umut olmadan umutsuzluğun olmayacağını öğrendim.
(bkz: batman kara şövalye yükseliyor)

instagram kullanmayan insan

Yediği yemekleri , gittiği mekanları veya sevgilisiyle çektiği aptalca pozları herkes görsün istemiyordur.

benim kürt arkadaşlarım da var

kelimedeki küçümsemeyi herkes fark etti mi?
not=kürt değilim
bu lafı söyleyenin yüzünde hafif bir alaycı gülümseme , yüz hatlarında ise büyüklük taslayan bir yüz ifadesi bulunur.
hemen o insanla ilişkinizi kesin yoksa o yüzdeki alaycı gülümsemenin sebebi siz olursunuz benden söylemesi.

özlemek

uykuları kaçırıp, ara sıra göz yaşlarına boğabilecek olan hede.

3 dünya savaşı çıkıyor rez alın

trump'ın olduğu bir dünya siyasetinde benimde beklediğim hede.

cumartesi günü çalışan ezik

ezik değil adam gibi adamdır.klavye delikanlılığı yapmak yerine evine belki de ailesine ekmek götürmek için fedakarlık yapan adam gibi adamdır.

bu toplumsal yozlaşma nasıl düzelir

dini öğretileri gerçek kaynaklardan öğrenerek
topluma telefon kullanma yerine kitap okuma alışkanlığı kazandırılarak
kadınlara değer vererek
aile bağlarını güçlendirip sosyal çevreleri genişleterek
sanal alemi kısıtlama ile degil de doğru örneklere güzel bir reklam ile süsleyip yönlendirerek.

tüm farklı görüşteki insanların dost olduğu dünya

öteki dünyadır heralde o da sadece cennete gidenler anlaşabilir diye düşünüyorum.

çiğköfte denince akla gelenler

isot
doktor eldiveni giymiş kıllı bir erkek eli(genelde 40 yaş üstü olurlar)
mahmut tuncer show
şanlıurfa(sakın adıyaman deme urfa çiğköftesi yemediysen).

herkes yapıyor diye yapılan şeyler

düşünmeden yaşamak belki de verilebilinecek tüm cevapları kapsayan cevap.

kötü insanlara söylenebilecek sözler

kibar bir şekilde "şimdi hayatımdan siktir olup gidebilirsin anlamına gelen her söz"

bu karşı tarafı gerçektende kızdıracak ve belki de sizi hayatı boyunca unutamayacaktır.

farenjit

Farenjit, Pharyngitis yutağın (farenks) iltihaplanmasına (enflamasyon) yani yutak ve boğaz iltihaplanma verilen bir hastalıktır

Belirtiler
Öksürük
Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma
Yutkunmada zorlanma (disfaji)
Ateş ve ses kısılması
Yorgunluk ve halsizlik
Toz ve yiyeceklere karşı artan tepki
Burun akıntısı
Nefes kokusu

Tedavi
Tedavi olmaksızın, çoğu farenjit vakaları birkaç gün içinde aniden kesilirler. Bu sebeple tedavinin odağı semptomatiktir (yani belirtileri hedef alır). Farenjitin spesifik tedavisi hastalığın sebebine göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte romatizmal ateşe duyarlı olan çocuklarda streptokokal enfeksiyonlar yeterli şekilde tedavi edilmelidir.

Antibiyotikler ancak boğaz ağrısının sebebi bakteriyel enfeksiyon olduğunda işe yararlar. Antibiyotiklerin viral boğaz ağrılarında ancak dördüncü gün dolaylarında ağrı seviyesine etki edebildikleri ve ortalama doğal süreci toplamda yaklaşık 16 saat kadar kısaltırlar.[kaynak belirtilmeli]
Semptomatik[değiştir | kaynağı değiştir]
Kontrollü denemelerde boğaz ağrısı için 22 tane antibiyotiksiz yöntem denenmiştir. Kullanılabilecek birçok basit yöntem olsa da, analjezikler en etkililerdendir.

Doğası gereğiyle yüksek oranda asidik olan yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz, zira bunlar geçici yoğun ağrılara sebep olabilir.
NSAIDler gibi analjezikler farenjitle ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
Boğaz pastilleri (öksürük ilacı) kısa süreli olarak ağrıyı gidermekte sıklıkla kullanılır.
Ilık tuzlu suyla gargara yapmak yaygın bir ev reçetesidir. Bununla birlikte bunun veya aspirin gargaralarının kısa süreli rahatlamaya sebep olmasının dışında herhangi bir şekilde yardımcı olduğuna dair sadece anekdot şeklinde (anekdotal) kanıt bulunmaktadır.
Bal, antiseptik özellikleri sebebiyle, boğaz ağrısı tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır.

ağzı açık uyumak

eğer köy hayatı yaşıyorsa bu ağzı açık uyuyanın dilini eşşek arıları sokabilir.

gecenin şiiri

Leyla
Bu akşam rüyamda Leyla'yı gördüm
Derdini ağlarken yanan bir muma;
ipek saçlarını elimle ördüm,
Ve bir kemend gibi taktım boynuma
Bu akşam rüyamda Leyla'yı gördüm.

Leyla... Ela gözlü bir çöl ahusu
Saçları bahtından daha siyahtır.
Kurmuş diye sevda yolunda pusu
Döktüğü gözyaşı, çektiği ahtır.
Leyla... Ela gözlü bir çöl ahusu.

Bir damla inciydi kirpiklerinde,
Aşkın ızdırapla dolu rüyası
Bir başka güzellik var kederinde
Bir başka alem ki ruhunun yası
Sessiz incileşir kirpiklerinde.

(bkz: Ahmet Hamdi Tanpınar)

şu an yanınızda olmasını istediğiniz kişi

sevdiğim kız. ama mümkünse karım olarak olsun. saat 1 olmuş sadece ona sarılarak güzel bi uyku çekip onun ellerinden yiyeceğim o güzel kahvaltıyı hayal ederek uyuyacağım bi uyku.bi erkek başka ne isteyebilir ki zaten.

seveni sikerler sikeni severler midir

doğru bir laftır sebebi de basittir aslında aşağılık kompleksine bağlı gelişen merak duygusu.siklenmeyen insan merak eder acaba bu adam veya kadın neden beni siklemiyor acaba bende ne gibi bir hata gördü gibilerinden.ama işin komik tarafıda siklenmeyen aşagılık kompleksi nedeniyle merak edip peşinden koşar . karşı taraf da cool gözükeyim veya o da onu siklemeyen başka bir insanın peşinden gittiği için hemen yanındakini siklemez.

(bkz: aşağılık kompleksi)

otomatik vites araba kullanan erkek

şimdi çoğu kişi "pardon ama erkek yazmışsın" tarzı şeyler diyecek ama bi hatırlatma yapayım belediye otobüslerini kullanan adamlarda otomotik vites kullanıyor.böyle konuşanlar o belediye şoförlerinin karşısında da aynı rahatlıkla konuşabilecek kadar erkekler mi merak edilendir.

kötülediği insandan farkı olmayan tip

belkide kendinde tahammül edemediği özellikleri kötülediği insanda görünce sinirlenip aynı özelliklerin kendinde de oldugunu unutuyordur.