bugün

entry'ler (1740)

paramolsun com

internetten görev yaparak para kazanmanızı sağlayan bir servis. yaklaşık üç aylık olduğunu düşünüyorum çünkü hiçbir yerde hakkında bilgi bulunmuyor.

sosyal medya üzerinde takip beğeni servislerine hizmet veriyor. siz de hizmeti para karşılığı yapıyorsunuz. görevler arasında hikayelere bakmak, profillere girmek, video izlemek, beğeni yapmak gibi gibi sonsuz görev havuzundan en kazançlısını seçip görevi yerine getiriyorsunuz. görevi tamamladığınızı kanıtlamak için de ekran görüntüsü alıp sisteme yüklüyorsunuz. siteye ilk girdiğinizde kendisini tanıtıyor ve hesap alırken her şey oldukça açıklayıcı şekilde anlatılmaya çalışılmış.

sadece instagram da değil. linkedin, clubhouse, twitch, reddit ve benzeri pek çok sosyal medya sitesine görev verilmiş.
buna ek olarak kendiniz de özel görev oluşturabiliyorsunuz ancak ödeme koşulları nedir bilmiyorum.
ve elbette görev yapacak hesaplarınızı kullanabilmeniz için belli koşullar gerekiyor. profil fotoğrafı gönderi ve takipçi sayısı gibi.

sitenin ve facebook'taki yorumlarda söylenenlere göre ayda 600 ile 1000 tl arasında ek gelir sağlamak mümkün. işiniz yoksa veya boş vaktiniz varsa bence ekstra gelir için düşünülebilir. kullanıcı sayısı arttıkça kazanç düşer mi diye korkmaya gerek yok zira sosyal medya işlerinde ne kadar çok beğeni = o kadar çok kazanç o sebeple bilinmesinde de bir sakınca görmüyorum.

android uygulaması da mevcut.

link: https://paramolsun.com/register?ref=152575

hicbiseyebosunaiclenmeyenadam

o bir sözlük efsanesidir. severek okuyoruz.

anın görüntüsü

görsel
Uyanmak istiyorum artık.

1 85 boyunda kaslı zengin başarılı şakirt erkek

Hayaldi gerçek oldu:

https://instagram.com/p/Bf0XdPeHZJq/

bayern münih 7 0 beşiktaş

Yenilirse skor en fazla 2-1 2-0 ya da 3-0 olur. Islak rüyanızdan uyandırayım dedim.

Bunu hayali kuran dalyapraklar kendi tuttukları takımlara dönsün baksın önce.

tayyip bey öl dese ölürüz

Türkiye'deki korku yalakalığının boyutlarını göstermiştir malesef. Seviniyorum bunları görünce. kim servetini korumak ya da artırmak için vatanını satıyor, kim gerçek vatansever hep böyle karanlık zamanlarda ortaya çıkıyor.

işin üzüldüğüm tarafı bu herifleri "korkudan yapıyorduk" lafları falan da kurtarmayacak. Hepsinin sözlü ya da görsel kanıtları var basın sayesinde. Akp'den sonra gelecek hükümet Bu ve bu tiplerin hepsini paketleyecek. Aileleri falan türkiye'de barınamayacak.
Onları gösteren basını da aynı şekilde. Yazık.

türkan saylan ın türbanlı kızlara eğitim vermemesi

Doğru olanı yapmıştır. Bir kadın türban takmışsa, yalnızca namaz kılıp eşine hizmet edebilir. Eğitim ya da herhangi bir başka sosyal hakkı yoktur. Fazlası zaten sapkınlığa girer. En büyük kafir de türbanı takıp her haltı yiyip sonra din vecizesi altına sığınandır.

Evet, Bu devirde yaşananları kimse unutmayacak.

anın görüntüsü

görsel

gearbest com

elektronik sigara satışı sebebiyle sigaracılar ve akp tarafından engellenmiş sitedir. muhtemelen e sigara ilanları türkiye'ye kapatılacak ve site tekrar açılacaktır fasttech ve aliexpress'in de aynı şekilde erişime kapatılması yakındır.

çünkü sigara kullanımının %50yi aştığı ülkede sigaradan gelen vergi geliri olmazsa; siyasetçi çomarlar ve inşaatçı akrabaları nargile boy oğullarının bmw mercedes paralarını ödeyemez, süper lüks dairelerde düzenledikleri periscope'tan naklen seks partilerini ve ultra lüks tatillerini karşılayamaz.
çünkü sigara kullanımının %50yi aştığı ülkede çok daha cep dostu ve zararsız olan elektronik sigara kullanımının artışı sigara firmalarının kabusu olur.

gearbeste iyi dersiniz kötü dersiniz. benim şahsen bir ürünüm geri döndü o da bir e sigaraydı ama bunun dışında e sigara dahil aldığım her ürün bir şekilde elime ulaştı. ürün çeşitliliğinin geniş olması ve uygun olmasıyla da hayat kurtarıyordu. bu sebeple tercih sebebimdi ki minik bir meblağ ile paketi sigortalatınca da para iadesini garantiliyorsunuz. çok da tatava yapıp bok atmaya gerek yok. bak, gün geliyor yüzüne bakmadığın o siteyi kapatıp alternatifini de elinden alıyorlar.

işin ironik tarafı da bu çomarların da elektronik sigara kullanıyor olması. artık 30 dolarlık pico'ların sahtelerini pasajlardan 400-500 tlye alırlar derdim ama onların zaten para sorunu yok. nasıl olsa milletin parasını yiyorlar. 1000 tl de olsa yine alırlar.

e sigara

Elektronik sigara kullanımının kanserojen etkilerine dair uzun vadeli ilk araştırma yayınlanmıştır. Buyrun link: http://eczagundem.com/ele...ilk-arastirma-yayinlandi/

e sigara

Nisan 2016'dan beri kullanmaktayım. toplamda üç cihazım mevcut. günde bir buçuk paket sigarayı tamamen bıraktırması bir ay sürdü. artı olarak nargile masrafından da kurtardı. bu entry elektronik sigaraya başlamak isteyen, giriş arefesinde ya da giriş yapmış ve bilgilenmek isteyen kişiler için yazılmıştır.

1. çok fazla e sigara çeşidi var ve hangisinden alacağınıza bir türlü karar veremediniz. size başlarken hangilerinden almamanız gerektiğini söyleyeyim. başlarken ego stili/kalem stili ince esigaralardan uzak durun. ucuz diye kanıp aldığınız bu cihazlar ne buhar tatmini verir ne de sigara yerini alabilir. ayrıca çok çabuk bozulur. sigaraya aynen geri dönersiniz. onun yerine joyetech, eleaf gibi markaların başlangıç kitlerini tercih edin. (eleaf ijust s) (joyetech ego aio)
eğer başlangıcı atlattıysanız, hemen en baba cihaz benimki olacak diye en pahalı en gösterişli cihazı almaya kalkmayın. sakin olun, derin bir nefes alın, piyasayı güzelce bir takip etmeye başlayın. youtube incelemelerini falan izleyin bir kaç kanala abone olun, bir fikriniz olsun konu hakkında, kararınızı ona göre verin.
atomizer, tank, rda, rdta, rba, gta, rta vs. gibi terimler ise kafanızı karıştırmasın. tüm atomizerler temelde aynıdır, hepsinin buharlaştırma işini gerçekleştirdiği bir decki ya da hazır coil haznesi vardır ve hepsi de mantık olarak üç aşağı beş yukarı aynı şekilde çalışır. çektiğiniz havayı, hava kanalları aracılığıyla; cihazınızın düğmesine bastıktan sonra ısınıp buhar çıkarmakta olan coillara, oradan da buharla birlikte size ulaştırır. kanallardan çektiğiniz bu hava aynı zamanda coilların aşırı ısınıp, likiti buharlaşması için tutan pamuğun yanmasını önler. sizin başlangıçta kullanacağınız tanklar rta ya da subohm tank dedikleri cam hazneli atomizerler olacaktır. şeklinden hemen tanırsınız zaten. camsız metal hazneli olanlara ise rda denir ve bunlar likit haznesi olmayan, ileri seviye vaper işi tanklardır. bunun haricindekileri düşünmenize bile gerek yok.

2. natura, liqua, hexocell, dekang, aramax gibi fabrikasyon likitlerden kesinlikle uzak durun. muhtemelen bir siteden ya da pasajdan esigara alacaksınız ve satan site size bu likitlerden birini hediye edecek ya da satmaya çalışacak. değerli kardeşim gerçek e likit bu değil. orjinal bile değil o likitler çoğu doldurma, sahte ürünlerdir. sahte olmasa bile orjinali bile berbat o likitlerin. şu an hoşunuza gitmiş olabilir bir aroması ama daha iyi likitler içmeye başlayınca anlayacaksınız demek istediğimi. şişelerinin üzerinde karınca duası gibi yazılmış ilaç görünümlü yazılara da çok kanmayın. kaliteli olduğu anlamına gelmiyor o likitlerin. içerisinde ne olduğu bilinmediği gibi gereğinden fazla ağır olan bu likitler uzun vadeli kullanımda alerjik reaksyonlara ve göğüste ağrılara sebebiyet verebilir. örnekleri vardır. ha bir de evyap olayı var. fabrikasyon likitlere göre iyi olsa da her el yapımı likiti içmemeye özen gösteriniz. bazı çakallar ucuza kaçıp gıda aroması kullanmakta ve gıda aroması solumaya uygun değildir. aşırı koyu renkli likitleri içmemeye de özen gösterin. amerikan likitleri güzeldir ama türkiye içinde hem çok pahalı hem de son zamanlarda özellikle one hit wonder, cosmic fog, milkman ve cutwood markası başta olmak üzere çin'de üretilen birebir çakmaları çıkmaya başladı ve şu anda pazar alanlarında çok yaygınlar. illa alacaksanız buna çok dikkat edin. e sigara kullanımına uygun malzeme kullanıldığı bilnen likitler kullanın. kendi likit tedarikçim: http://thebestlikit.com
son olarak; esigara kullanırken sisteminizi temiz tutun, bol su için. esigara kullanmıyorsanız bile hayatınızın bir parçası olsun bol su içmek. ya da baktınız likite para yetişmiyor, bu işi de öğrenmeye başladınız gidin likitinizi kendiniz yapın. nasıl yapılacağını anlatan hem türkçe hem de ingilizce yüzlerce video var youtube'da. baktınız hiç olmuyor, düşük nikotinli nbase için. aromasızdır ama daha zararsız olmakla beraber buhar ve nikotin tatminini fazlasıyla alırsınız.

3. tankın içine takılan coilları aylarca idare ettirmeye çalışmayın, gidin adam gibi yedeğini alın, düzenli içiyorsanız düzenli olarak da değişin yenisiyle. sonra içerde kapkara olan teli pamuğu göremiyorsunuz kendinizi zehirliyorsunuz düzenli olarak. pamuklama sarım olayına geçtiyseniz de bir teli bir haftadan fazla kullanmayın. pamuğu ise daha sık değişin. yeni bir coil taktıysanız, sarım/pamuklama yaptıysanız içmeye başlamadan önce coillarınızın pamuklarını ve beslemelerini likitle iyice ıslatın, tankı doldurduktan sonra da bırakın iyice likiti emsin pamuklar 5-10 dakika kadar. ondan sonra içmeye başlayın.

4. türkiye'de esigara internet sitelerinden, instagram'dan ya da pasajlardan alınmaz. ya çok kazık yersiniz ya da dolandırılırsınız. bunun yerine ya gümrük riskini alıp aliexpress gibi vape ürünü satan sitelerden siparişi vereceksiniz ya da güvenilirliği bilinen facebook gruplarına gireceksiniz ve oradan gözünüze kestirdiğiniz ürünü alacaksınız. malesef yüzde yüz güvenli bir alım süreci olamıyor ama güvenilir tedarikçiler facebook gruplarında mevcuttur. satıcıyla aynı şehirdeyseniz ve ürünü elden almak istiyorsanız genelde satıcının ayağına gitmeniz gerekiyor. ortak noktada buluşmayı kabul etmez, size bahaneler uydururlar. size satamazsa satış yapabileceği elli kişi daha bulabileceğini umutmayın. türkiye'de e sigara piyasası çok aktiftir. ama mümkünse türkiye'ye dönme arefesinde olan bir tanıdık bulun ya da yurt dışına çıktığınızda istediğiniz ürünü rahatça alın. aldığınız ya da aldırdığınız ürünleri bavula değil el çantasına koydurtun. Aliexpress'te özellikle türkiye gönderimlerinde olumlu yorum almış bir mağaza. genelde smok ürünleri satıyor, benim önerim de smok ürünlerini tercih etmeniz yönünde: https://sandream.aliexpress.com/store/729140

5. iki farklı içim şekli var. biri ciğer çekimi dedikleri nargile içer gibi içtiğimiz, diğeri de sigara içimi yani ağızdan ciğere çekim yaptığımız içme şekli. piyasadaki atomizerlerin çoğu ciğer çekimi yapmak için dizayn edilmiştir ancak ayarlanabilir hava kanalları sayesinde sigara içimi de yapılabilir. ancak sigara içimine özel atomizerlerde bu olay daha keyiflidir. (troy x1 rda örnek olsun) ciğer çekimini daha çok görsel şov olarak, sigara içimini ise olgunlaşmış bir esigara tecrübesi olarak nitelendirebiliriz. ben şahsen ciğer çekimini buhar fazlalığından dolayı daha çok tercih ediyorum. cihazın gücü, coillarınızın direnç değeri ve tankın cinsi çıkan buhar oranını büyük oranda etkiler.

6. piller ve patlama konusuna gelecek olursak, bunun sebebi büyük oranda mekanik yani hiçbir devre koruması olmayan modların yanlış kullanımından kaynaklanmaktadır. yani basitçe şöyle söyleyebiliriz; pilin artı ve eksi kutbuna direnci korumasız olarak takarsan ve bu direnç(coil) çalıştığında pilin verebildiği amperden fazlasına ihtiyaç duyuyorsa, o pil baskıya dayanamayıp önce gaz salınımı yapar sonra da patlar ya da yanar. eskimiş piller, koruma kılıfı yırtılmış piller, yanlış tel seçimi, yanlış pil seçimi de bu patlamalar ve yanmalarda büyük etkenlerdendir. bu arada bu tipteki pilleri tesla araçlarında kullanmaktadır. laptoplarda bulunmaktadır, telefonlarda ve genel olarak batarya kullanan her elektronik cihazda bulabilirsiniz şarjlı lityum pilleri. regüle cihazların patlama olasılığı telefonunuzun laptopunuzun durduk yere patlama olasılığıyla aynıdır, bu kadar net. harici pilli esigaraların kullandığı bir kaç farklı lityum ion pil modeli var 13650, 18650, 26650 gibi. ben en yaygın ve çok kullanılanı olan 18650 pillerden bahsedeceğim. bu pil modelinin sony, lg, samsung, awt, efest gibi markaların orjinal olduğuna emin olduğunuz pilleri dışına çıkmayınız. sony samsung ve lg markalarının bazı modelleri elektronik sigara için değil, düşük amper çekecek (powerbank gibi) elektronik cihazlar için dizayn edilmiştir. powerbankinizin pilini söküp modunuzda kullanmak gibi çılgınlıklara kalkışmayın.
pillerle ve modlarla haşır neşir olmaya başladıktan sonra şunlara dikkat edeceksiniz:
- mekanik modlardan uzun bir süre uzak durun.
- elinizdeki cihazı cebinize ya da kuytu bir yere koymadan kapatmayı alışkanlık haline getirin. korkmayın o düğme bozulmaz.
- pillerinizi korumazsız şekilde cebinize atmayın ya modda dursun ya da yanınıza hiç almayın.
- pillerin dış kabı yırtıldıysa yeni kaplama alana kadar o pili metal objelerden uzak tutup bir yere kaldırın. o yırtılan kabın kapladığı metal alan pilin eksi kutbunu oluşturuyor yani kısa devre kaçınılmaz olur en ufak bir hatada.
- tekrar yazıyorum, sony, lg, samsung, awt gibi markaların orjinal olduğuna emin olduğunuz pilleri dışına çıkmayınız. bırak 6000'i 4000 mah kapasiteli 18650 pil bile yoktur, en fazla 3200 var galiba o da her cihaza uymayabilir. ayrıca amper gücü arttıkça kapasite düşer bunu unutmayın. bildiğim kadarıyla da maksimum 35-40 amper güç verebilen 18650ler var. anlık pulse amperlere değinmeyeceğim. reddit gibi sitelerde vape'e uygun güncel pil listeleri bulabilirsiniz. üşenmeyip azıcık araştırın. türkiye'de; sony vtc 4, vtc 5, vtc 6, samsung 25r ve lg hg2 pilleri en kolay bulunabilecek ve bu işe en uygun pillerdir.
-250-300 watt yapabilen bir modunuz var diye hayvan gibi yüksek wattlarda içmek zorunda değilsiniz şu boku. hem etrafınıza rahatsızlık verirsiniz buharla hem de pilleri fazla zorlarsınız. yüksek wattlarda sürekli içmeyin kısaca.
- eğer dahili pilli bir cihaz kullanıyorsanız cihazınızı düzgün bir usb şarj aletiyle şarj ediniz. telefonunuzun orjinal şarj aleti idealdir. düzgün şarj aletiniz yoksa bilgisayardan şarj ediniz.
- eğer harici pilli bir cihazınız varsa, pillerinizi kesinlikle ama kesinlikle harici bir şarj cihazında şarj ediniz. usb şarjı özellikle birden fazla harici pil kullanan modlarda bataryalar arası voltaj dengesizliğine sebep olur. bu da uzun vadede hem pillerinizi hem de cihazınızı patates edebilir. genelde cihaz ekranında, pil balansıyla ilgili bir hata almayla başlar bu patates olma süreci. şarj cihazı olarak nitecore ya da xtar markalarına bakabilirsiniz. piyasanın en iyisidir bu markalar.
-birden fazla harici pil kullanan bir modunuz varsa, farklı marka ve model pilleri kesinlikle bir arada kullanmayın. her modelin karakteristiği, verdiği amper ve kapasitesi farklıdır ve birlikte kullanılmaları hiç hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.
- son olarak batarya şarj konularında kesinlikle ucuza kaçmayınız. cihaza 300 lira verdiyseniz bunlara da masraf yapacaksınız. sonra götümde başımda ağzımda niye patladı diye ağlamayın.
- batarya ve şarj cihazlarını yurt dışından almanıza gerek yok. orjinalini uygun fiyata getiren bir site mevcut. aha bu da link: http://www.pilsitesi.com siteye güvenemediyseniz n11 mağazası da mevcuttur. istanbul'da iseniz eminönü taraflarında da pilsan elektronik mağazasından alışveriş yapabilirsiniz.
bunun haricinde kullandığınız regüle modlarda hem donanımsal hem de yazılımsal olarak yanmaları ve patlamaları engelleyecek önlemler bulunmaktadır. yani rahat olabilirsiniz o konuda. zaten regüle modların büyük kısmını 10 saniyeden fazla ateşleyemezsiniz.

7. esigara yeni de olsa bunu içmenin bir adabı vardır. siz ve vapeci elit çevreniz bunun buhar olduğunu biliyorsunuz ama çoğu kişi bunun patlayan bir bomba, sigaradan zararlı bir hede olduğunu düşünüyor. o yüzden "buhar abi bu istediğim yerde içerim yea" mantığını bir kenara bırakarak başlayın. bunu da madde madde yazayım aklınıza girsin.
- bir mekandayken arka arkaya buharlayıp mekanı dumanaltı yapmayın, mekan sahibi ya da müşteriler rahatsız olup sizin sigara içilen yerde buharlamanıza engel olabilir. bazı mekanlar "esigara içmek yasaktır" şeklinde yazı bile koymaya başlamış bu buhar manyakları yüzünden.
- içtiğiniz esigaranın buharını insanların yüzüne üflemeyin, kokusu tadı hoş olabilir ama bu hem kabalık olarak kabul edilmekte hem de bunu yaptığınız kişi dostunuz olsa bile size belli etmese de gözünden düşebilirsiniz.
- buharınızı yere doğru ya da yanlara boş bir alana üflemeye özen gösterin. buhar havadan ağırdır ve genelde yere çökme eğilimi gösterecektir.
- bu ürün yasak da olsa, devletimiz tarafından tütün ve tütün ürünleri kapsamında tutuluyor ve bu yüzden kapalı alanda içilmesi sigara gibi yasaktır. gittiğiniz kapalı mekanlarda eğer sigara içmek yasaksa bunu içmek konusunda da ısrarcı olmayınız, insanlarla yine yukarda yazdığım sebeplerden dolayı "bu buhar" diye kavga etmeyiniz.
- her boku en iyi bilen insanımız elinizdeki cihazı gördükten sonra size yaklaşıp, " aman gullanma bunu sigaradan zararlıymış gardaş patlıyormuş bea" diyen insanlara hiçbir şey kanıtlamak zorunda değilsiniz. onlara açıklama yapıp aksine inandırmaya kalkacağınıza "haklısın abim/kardeşim yanlış yapıyoruz" tadında hafif alaycı bir tavırla konuşmayı orada bitirin. siz bunu doğru kullanıp önlemini aldıktan sonra zaten bir sorun yaşamanız ateşli sigarayla yaşayacağınız sorunlardan daha düşüktür.
- son zamanlarda özellikle facebookta falan çok sık rastlamaya başladım. 16, 17 yaşında bebeler gruplara girmiş bize esigara dersi verir olmuş. arkadaşlar, düzenleyen yasa olmasa da bizim bireysek olarak koymamız gereken bir yaş limiti olmalı. bunun kullandığı likitlerin içinde nikotin var. konu esigara da olsa, nikotin bağımlılık yapan bir kimyasaldır. bunu lütfen çocukların yanında içmeyin, özendirmeyin. hele sigara içen birisi değilse yanına bile gitmeyin bununla. zaten sigaraya başlama yaşı belli, o yaşlarda her boku yemeye müsaitler, her şeyden istiyorlar, sizin keyifli hallerinizi görüp buna başlamanın yollarını ve bahanelerini arayacaklardır.

8. bunu okuyan -18 arkadaşlar olursa diye tekrar yazıyorum: elektronik sigara bir oyuncak, bir hava atma aracı değildir sayın genç arkadaşlar. bunu biz içiyoruz ama bunu içerken şov yapmak değil amacımız. veya tutup da kimseye özendirmek değil. ben şahsen yalnızca ve yalnızca ihtiyacı olabilecek erişkin kişilere elektronik sigara öneriyorum ya da aldırtıyorum. bazı insanlar sorumsuzca davranabilir, herkes aynı olacak da değil ama siz doğru olanı yapın. sigara kullanımı zaten ilkokullara kadar düşmüş vaziyette bunu kimse inkar etmiyor ama bu durum, 18 yaşından küçük kişilere elektronik sigara kullanma hakkı doğurmaz.
yaşıtlarınızın yapmadığı bir şeyi yaparak kendinizi havalı, herkesten önde vs. hissediyorsunuz, bu da güzel bir histir bilirim ama bunu yaparken sigara içmeyen yaşıtlarınızı da buna özendirip potansiyel olarak onları nikotine bağımlı yapıyorsunuz. ayrıca yaşıtlarınızdan büyük kişilerce bu hareketleriniz yalnızca ayıplanır ya da gülünç bulunur. elektronik sigara, ateşli sigaradan daha az zararlı olsa da, nikotin bağımlılık yapan bir maddedir ve bu maddenin kullanımı sağlığa zararlıdır.
bence siz sigara ya da elektronik sigara içeceğinize, bunu içmek için kendinize bahaneler üreteceğinize en azından yasal olarak 18 olana kadar ikisini de içmemeyi bir düşünün derim. sonrası zaten sizin seçiminiz.

evet benden bu kadar. umarım faydasını görür, güvenli bir şekilde buharlarsınız.

Saygılarımı sunuyorum efendim.

portakal

kokusu çok cezbedici olan, tropik iklimleri anımsatan turuncu renkli meyvedir. ayrıca ingilizce'de turuncu rengini tanımlamak için kullanılır.
(bkz: orange)

1 85 boyunda kaslı zengin başarılı şakirt erkek

şu an gözaltında ya da hapiste olan erkektir.

uludağ sözlük

son günlerde yaşananlar sözlükte ne kadar çok gerizekalı olduğunu bizlere göstermiştir. zaten dm sistemi de bu işler için yapılmıştı değil mi amk salağı?

bir yazar olmak

balık burcuna mensup ünlü bir jinekolog.

tum entryleri mobil olan yazar

gerçekten kararlılık ve cesaret isteyen bir yolda, başarı ile ilerlemesi beni gönülden sevindirdi.
Başarılarınızın devamını diliyorum, saygı ve sevgilerimle.. Mayday!

windows 10

2011 model sony vaio vpcf22s1e/b dizüstü bilgisayarıma sorunsuz olarak kurduğum microsoft'un yeni işletim sistemidir. sony'nin uyarısına rağmen ben de heyecanla merak edip her şeyi göze alarak kurdum. dizüstümün donanım özellikleri:
2. nesil i7 işlemci
nvidia gt540m ekran kartı (windows 7'deyken hem driverı hem experience'ı son sürüme güncellemiştim)
8 gb ram
680 gb hdd

bluray okuyucusunun dolu diskleri okumaması haricinde bir sorunu yok.

yazılımım lisanslı windows 7 home premium. 4 yıllık ömrü içerisinde yalnızca geçen yaz bir kez recovery yapıldı. antivirüs kullanmıyorum.

kurulum sorunsuz gerçekleşti. şimdi arada derede kalan arkadaşlar için biraz kendi tecrübelerimden ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

kurulumu ilk olarak temiz yapmaya kalkışmayın. yazılımınız orjinal ise yüksek ihtimalle get windows 10 bildirimi çıkmıştır. isterseniz güncellemenin kendi kendine gelmesini bekleyebilir, isterseniz media creator ile kendiniz indirip yükseltme yapabilirsiniz. cmd ile windows update'ten güncellemeye zorlamanıza da gerek yok yani. bir fark görmedim ben. bildirim gelmediyse bile media creator ile yükseltme yapabilirsiniz ama dediğim gibi ilk yüklemede hızlı çalışsın falan diye bilgisayarı formatlayıp imaj kurmaya kalkmayın. ürün anahtarınız gider. ayrıca internetten araştırdığım kadarıyla yükseltmeyle temiz kurulum arasında ciddi bir fark yok gibi görünüyor.

yükseltmeye başlamadan önce kurulum neyi saklayıp saklamak istemediğinizi size soruyor. isterseniz programlarınızı ve dosyalarınızı, isterseniz sadece dosyalarınızı, isterseniz de hepsini silip temiz kurulum yapmanızı sağlayabiliyor. ben en pis olan hepsini saklama seçeneğinden gittim.
not: fazlasıyla yazılmış ama bir de ben yazayım. bilgisayar dilinizin kuracağınız windows 10 ile aynı olmazsa programlarınız siliniyormuş. buna dikkat ediniz.

ekran kartım bahsettiğim üzere geforce gt540m. driverını windows 7'de iken experience ile birlikte son sürüme güncellemiştim fakat dil ile ilgili bir sorun olduğundan dolayı windows 7'de de geforce experience arayüzü açılmıyor. windows 10'da da bu sorun devam ediyor fakat bu windows 10'a özel bir şey değil. diller ile alakalı bir sorunmuş. yükseltme bittikten sonra driver sorunsuz olarak devreye girdi ve şu anda mutlu mesut çalışıyor.

programlar sorunsuz çalışıyor. adobe lightroom ile bir deneme yaptım ve eskisinden daha hızlı açıldığı gibi hiçbir sorun da yaşatmadı. ayrıca oyunların açılmasında da windows 7'ye göre gözle görülür bir hız var. metin uygulama boyutu kısmıysa henüz tam düzgün çalışmıyor. bazı programlarda, metin uygulama boyutunuz %125'e ayarlı ise bulanıklık gibi bir sorun olabiliyor. bu durum rahatsızlık veriyorsa boyutun %100'e düşürülmesini öneririm.

tarayıcı olarak bol eklentili bir firefox kullanıyorum. bunun yanında eklentileriyle chrome ve uc browser yüklü. bütün ayarlarım ve eklentilerim olduğu gibi duruyor. firefox'ta bariz bir performans artışı (sayfa yüklenirken ufak takılmalar olabiliyordu) sezdiğim gibi arayüzsel bir problem de yaşamadım. ayrıca ilk defa microsoft'tan çıkan bir tarayıcıyı beğendim. bana biraz os x'teki safariyi andırdı. hızlı akıcı ve güzel çalışıyor fakat henüz yeterince fonksyonel değil. çok daha büyük güncellemeler gelecektir diye düşünüyorum.

dosya yöneticisi hızlanmış. klasörlerdeki dosyalar daha hızlı taranıyor ve yavaşlamalar olmuyor, pencerelerin açılma kapanma hızları artmış, ayrıca efektlerde de takılma yaşanmıyor. windows 7'de iken özellikle bilgisayar 3 yılını doldurduktan sonra donanımların eskimesinden dolayı genel olarak sistemde bir ağırlaşma vardı. şu anda neredeyse bilgisayarıa tekrar hayat geldiğini söyleyebilirim.

bilgisayarın fanı neredeyse her zaman tam güçte çalıştırıyor kendini. prizden çıkarmadım fakat bataryanın daha hızlı tükeneceği aşikar. sürekli olarak cpu kullanımı %10 ile % 35 arasında gidip geliyor. ram kullanımında hafif bir artış olsa da arkaplanda yaptığı işlere bağladım bunu. masaüstüne ilk geldiğimde kendi kendine bir kaç kurulum yaptı. masaüstünü görür görmez bilgisayara atlamayın derim. bir kaç saat kendi halinde bırakın veya illa kullanacaksanız ufak işler yapın. sistem hala bir şeyleri yerine oturtuyor çünkü. bu durumun bir kaç gün süreceğini tahmin ediyorum fakat sürekli devam etmeyecektir.

sistemin bir kaç ufak bugu var. genel olarak pencerelerle alakalı. ayrıca synaptics driverı çalışmıyor fakat benim touchpadim buna rağmen çalışıyor. sadece, driverın sağladığı bazı özellikleri kullanamıyorum ve fare atlayarak ilerliyor. kablosuz logitech mouse'um ve kurduğum logitech yazılımları sorunsuz. yeniden başlatınca touchpad driverı sorunsuz olarak çalışmaya başladı.

son olarak yükseltmede her şeyi saklamayı seçerseniz kurulum gerçekten her şeyi saklıyor. vaio'ya özel driverlar ve yazılımlar windows 10'da olduğu gibi çalışıyor. hatta fn tuşuyla parlaklık artırma/kısma, ses kısma/artırma, touchpad'i açma kapama gibi tüm kombinasyonlar göstergeleriyle birlikte çalışıyor. windows 7'de iken vaio update'i kullanarak tüm sony yazılımlarını ve driverlarını son sürümüne güncellemiştim. kurduktan sonra da aynen geldiler.

birkaç saatlik tecrübemde yazacaklarım bu kadar. umarım kararsız kalan, özellikle vaio kullanan dizüstü kullanıcılarına bir faydası dokunur. ayrıca dileyen yazarlar akıllarında detay sorular var ise bir mesaj uzaklarındayım.

genel olarak açılış hızının eskiye göre daha uzun sürdüğü söyleniyor fakat benim bilgisayarın açılış hızında windows 7'li haline göre bir fark yok gibi görünüyor. belki ileride yavaşlayabilir.

uzun aradan sonra gelen edit: üstteki anlatımların pek bir geçerliliği kalmadı sistemdeki kurulumla alakalı durumlar büyük oranda düzeltildi ama önceden söylediğimin aksine şimdi bok gibi bir sistem olduğunu düşünüyorum. hayır hata falan değil mesele.
mesele şu ki, sistemin kendisi interaktif bir virüs ve spyware resmen. o arkaplan hizmetleri var ya, hem işlemciyi sömüren hem de sizin datanızı sömüren o sistem kapatılamıyor. hangi yazılımı kullanırsanız kullanın kapatılamıyor, m$ bir güncelleme yolluyor hemen registry girdileri internet ipleri değişiyor ve sizin programınız etkisiz kalıyor. o yüzden onlara güvenmeyin. aynı bok windows 7 de de var lakin biraz daha statik bir telemetry sistemi olduğu için orada mouse hareketinize kadar takip edilmiyorsunuz hiç değilse.
sonuç olarak windows kullanıyorsanız 7 ye dönün bir şekilde. 10 kullanmayın.

nokia e71

ofis ve iş hayatına uyacak şekilde tasarlanmış e serisinin en prestijli telefonudur. zamanının en başarılı telefonlarından birisidir.

8 haziran 2015 aniden oluşan tüp kuyrukları

1900'lü yıllarda yaşadığını sanan dinozorlarla liberal gavatların doluştuğu başlık. korkma, bu ülke bir daha ekmek kuyruğu görmez. liberal ekonomi ise bu ülkeye gelip geçici sıcak paradan başka bir bok getirmedi. yıllarca insanları aç bıraktı bu düzen. fakir fakirleşti zengin ise iyice zenginleşti. orta seviyeli geliri olan insan kalmadı memlekette. çıksın artık ekonominin gerçek yüzü ortaya.

hazineye giren her kuruşun tayyiboğulları tarafından cebe indirilmediğini varsayalım. sadece vergi gelirleriyle bile ekonomiyi ayağa kaldırırsın şu memlekette.

norveçte yaşayıp akp ye oy veren 909 kişi

türkiye'den göçüp yıllarca avrupa'da yaşamış, türkiye cumhuriyeti'nin gidişatı ve geleceği konusunda hiçbir fikriyata sahip olmayan tipik almancı hareketidir. sadece norveç için geçerli değildir bu. avrupa birliğinde yaşayan tüm almancılar ülke gelirleri yüksek olduğu için rahat yaşamaktadırlar. türkiye'deki gelişmelerden bihaber oy atar amk gavatları. türkiye'ye gelince de buradaki akrabalarını, oralarda yaptıkları boktan işlerden kazandıkları paralarla aşağılayıp ezmeye çalışırlar. ne veriyorsa bu çomarlara akp artık adamlar şımarık veletler gibi kendilerini bir bok sanıyorlar.
türkiye'yi ve halkımızı dünya arenasında rezil eden ülkenin yüz karası amına godumun almancısı seni.
Götünüz yiyorsa buraya gelir de yaşarsınız ama sizde o göt nerede...

noldu lan almancı? rahatsız mı oldun? bu ülke için tek bir söz hakkınız bile yok. oy hakkınızı da yakında elinizden alacağız.

Çomar oğlu çomarlar sizi.