bugün

entry'ler (19)

ben bu yazıyı sana yazdım

Hayat kısa, kuşlar göçüyor. Nerde kaldın.

kadınların kırmızıya olan inanılmaz düşkünlüğü

Kadınların kırmızıya düşkün olmalarının sebebi, erkeklerin kırmızı renge olan ilgisinden kaynaklanır. Kırmızı rengi algıda heyacan, hızlılık ve fantezi olarak yer edinir. Bunlarda erkeklerin ilgisini çekmeye yeterli olan kıstaslardır. Erkek niye sakal bırakıyorsa, kadında kırmızı rengi o nedenle tercih eder.

almanya dan çikolata getiren akraba

Eskidendi onun tadı. Sırf Nutella gelicek diye akrabalarımızı dört gözle beklerdik. Sözde akrabaya duyulan hasret var. Hasret gün gelir vuslata dönüşürdü de, nutella için mi yoksa Suna Teyzem için mi karar veremezdim. Çocuktuk işte o zamanlar. Basit bir çikolatanın bile lezzeti ve değeri vardı. Şimdi ise Nutella almak 5 liraya bakıyor.

Peki ya eski lezzeti ? Eser yok. Kolay ulaşılan hiç bir şeyin keyfi ve lezzeti olmuyor. Keşke o günlere geri dönebilsek. Keşke annem Nutellaları çocukların ulaşamayacağı bir yere saklasa. Biz de bulup sömürsek.

anneden duyulan unutulmayan sözler

Her yer, her yerde.

Yıllardır düşündüğüm ve bir türlü açıklayamadığım kelimeler dizini.

cemil meriç

Türkiye'nin ruhu, şahsiyetimin oluşmasında baş rol oynayan mütefekkir.

- Erkek evladım olursa, ismiyle şereflendireceğim özel ve mükemmel insan.

erkeklerin kızlara sormak istediği sorular

Namus anlayışınız ne ?

Oral sex - evet.
Türlü fanteziler - evet.
Cinsel ilişki - hayır. Sebebi de şu; kendimi kocama saklıyorum. Korkuyorum vs. Namus dediğiniz şey basit bir zar mı ? Onunla ancak barbut atılır.

gerdeğe giren damadın sırtına uçan tekme atmak

Kıskançlıktır, fesatlıktır. Gelin de gözü de olabilir.

- oh şükür en azından gerdeği atlattık.

kızla buluşmadan önce 10 diş sarımsak yemek

Mübalağanın doruğudur. Bırakın 10 diş sarımsak yemeyi, ilişkilerinin ilk demlerinde karşılıklı yemek yemeden dahi çekinen çiftler vardır.

- Dişinin arasında kalan bir otgil bütün bir aşk hayatını etkileyebilir.

supangle yapan babaanne iticiliği

Babaannem sağ olsaydı da supangle yapsaydı. Doya doya yerdim, iticilikte ne.

münir özkul

Her başlık güncellenmesinde öldüğünü düşündüğüm Yeşilçam Çınar'ı.

- Yaşı itibariyle o gerçek bir çınar.

kitap okuyup kültürlü olduğunu sanmak

Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Kitap okuyan bireyin asıl amacı erdem ise işte o zaman bilgi ve kültür arkasından gelebilir.

atatürk ayıp etmiş

Paşa en büyük ayıbını kendi milleti üzerinde icra etmiştir. Müziğini yasaklamış, giyimine karışmış, camisini kapatmış, alfabesini değiştirmiş ve sonra da kalkıp; Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' diyebilmiştir. Ayıp mı etmiştir dalga mı geçmiştir bilinmez. Lakin Yunanlılara ayıp ettiği konusunda hem fikir değilim.

Şunları da irdeleyelim;

Milliyetçilikten kastımız Batıyı harfiyen taklit etmek mi ?
Milliyetçilikten bahsedip, Türk müziğini yasaklatmak hangi siyasi dengenin ürünü ?
Alfabe değiştirilerek ne amaçlandı ?
Camilerin ahırlara çevirildiği, Kuran'ı Kerim'in okutulmasının yasaklandığı daha ileriye gidilerek toplatıldığı Cumhuriyet döneminde, hükümetin gayesi neydi ?
Çağdaşlaşmaktan kasıt dinsizleşmek miydi ?

Bu sorular çığ gibi büyüyebilir.

haşim kılıç

Haşim erkek kılıç kullanmasından belli olur.

resim dersinde yaptırılan resimler

Hava güneşlide olsa evin bacası hep tüterdi. Deresiz bir resim çalışması düşünülemezdi. Derenin köprüsü olmazsa olamazıydı. Ağaç boyutunda çocuklar çizer, ellerine annelerine verilmek üzere bekletilen çiçekler kararlardık. Dali'ye burdan selam olsun, sen misin sürrealist yoksa 8 yaşındaki afacan Berke mi ?

estetik ameliyatla gelen güzellik

Kişinin kendisine olan hakaretidir. ''Ben kendimi beğenmiyorum.'' söyleminin itirafı ve icraatıdır. Sağlık sorunları dışında estetik ameliyatlara başvurmak çeşitli komplekslerin ürünüdür.

sibirya kurduna sokak köpeği demek

Sokak köpeğine de Sibirya kurdu demektir. Bir nevi şeref bahşetmek.

karşı cinsten yakın arkadaş olur mu sorunsalı

Cinsel bir çekim olmadığı müddetçe sorunsallık bir boyuta ulaşmayacağını düşündüğüm arkadaşlık türü.

Not:Freud' a göre ciddi bir sorun.

çirkinleşen kadını boşamak

Her şeyi metalaştıran zihniyet maalesef kadınlarımızı da metalaştırdı. Kadını gözümüzde putlaştırdık. Cahiliye dönemi kalıntıları, hübel sevdalıları gibi kendi putumuzu yine kendimiz yarattık. Kadınımıza olur olmaz mükemmellikler yükledik. Kadın; gaz çıkarmaz, ishal olmaz, ağzı kokmaz, kusmaz vs. Kendimizde ayıpladığımız ve görmek istemediğimiz doneleri, karşı cinsimizde soyutladık. Kadının insanoğlunun bir meyvesi olduğunu unuttuk. Çirkinleşmeyi sadece kadına özgü olarak nitelendirdik. Kelleşen, göt göbek salan erkekleri ise evlilik yaramış diye poh poh ladık. Çirkinleşen kadını boşamayı düşünüyoruz da, hiç aynada kendimize bakıyor muyuz ? Ha bu arada bir tavsiye; o kıl yumağı şişko göbeğini içine çek. Kendini göremeyebilirsin.