düzenli ilaç kullanıyorsanız sağlığınıza zararlıdır.
uludağ sözlükte "oruç tutmanın zararları" başlığını açtıracak derecede beyin hasarı yaratması.
oruç tumanın yararını ve amacını bilmeyenler için sadece bir açlık duygusu olarak kalır. onlar için sadece aç kalmaktır.
hipoglisemi olabilir. olduğunuz yere yığılırsınız sonra.
normalde olmayan zararlardır. ancak hastalık, ilaç kullanımı gibi nedenlerle sağlık engeli durumu varsa, sağlık engeli sürdüğü sürece oruç tutulmayıp ramazan'dan sonra kaza edilebilir. sağlık engelinin sürekliliği söz konusu olup sonradan kaza etme şansı da yoksa, o zaman da oruç tutulamayan her gün için bir yoksulu doyurma şeklinde bir çözüm mevcuttur.
Şeker hastasıysanız sizin için pek zararlı olabilir. Düşüp bayılabilir, günlerce yatağınızdan kalkamayabilirsiniz.
insana göre değişir.
sanırım ramazan geldi hoş geldi lakin benim haberim yok.
faydalarından daha fazla değildir. oruç irade gerektirir ve nefis sadece ve sadece açlıkla terbiye olur. sağlığı elvermeyenlerin dışında, oruç tutamayanların bahanesi de çoktur.
özellikle iftar denen toplu yemek startında aşırı yeme sonucu ölümler gerçekleşebilir.
sağlığı yerinde olmayan insanlarda sebep olabileceği zararlardır. sağlıklı her müslüman oruç tutmalıdır. bunun haricinde zararı değil yararları çoktur.
iftar topunun götüne kaçması gibi bir zarar verebilir.
(bkz: oruç tutmanın yararları)
Çok zararlıdır oruç. insanın fakirleri anlamasına sebep olur ki bu akşama ne yesem diye düşünen balkon göbekli insanlar için katlanılmaz bir acıdır. Sonra mide için dinlenme sürecidir oruç, yılın 11 ayı sindirim için durmadan çalışan mide bu ayda biraz yavaşlar. Düşünsenize sürekli beslediğiniz, sırf ona bakabilmek için dişinizi tırnağınıza takıp çalıştığınız mideniz seyr-ü sefa içinde yan gelip yatmaktadır. Allah göstermesin!evet haklısınız insan nefsi ve sağlığı için böyle önemli olan oruç, bazı günümüz insanları için gerçekten çok zararlıdır...
metabolizmayı yavaşlatır. şeker ve kalp hastalığını tetikler.
normal bi günde aç kalmak ile oruç tutmak ayni değildir. Oruç irade işidir. Beyin, mideye " bugun yemek gelmicek,rahat ol " mesaji verir ve mide normala nazaran çalişmasini durdurur arti adini hatirlayamadigim bazi salgilari salgilamayi keser. Ama normal bi günde devamli yicek arayişinda aç kalirsak mide çalişmaya devam eder ve o salgilar boş mideye zarar verir. (bkz: kime anlatiyorum ben amk)
hani diyorum bardağa dolu tarafından baksak ya?
15 saat su içmemenin vücudu çok faydası vardır. özellikle bu sıcaklarda sakın su içmeyin.Kanın vizkozitesi azalır, taşınma miktarında azalma olduğu için vücut her dolaşımını tamamladığında durmadan pis kanı çevirir(oksijenden,glikozdan tamamen muaf olan pis kan) şeker ve kalp hastalığı için çok faydalıdır oruç. tutun ölün...
Oruç tutup da bu yüzden ölen/hastalanan birisini tanıyor musunuz hiç? Yok. Eğer her şeyi iyi bilen birisi oruç tutun diyorsa, bir bildiği vardır.

Keşke ben de tutsaydım lan.
düzenli ilaç kullanmak zorunda olanlar için zararlıdır. ki zaten onların da oruç tutma zorunluluğu yoktur islam'da.
yararlarını düşününce zararları vızz gelir.
bünyenin bu sıcakta susuz kalması.

ötesi var mı yahu.
oruç tutmanın tek bir zararı vardır, o da oruç tutan kişiye değil ona çemkiren kafiredir.
1- nefsin aşırı istekleri ve abazanlık isteği kaybolur,
2- senenin diğer aylarında devamlı çalışan ve yorulan mide dinlenme moduna geçer(niye dinleniyo çalışsın dimi),
3- zenginler oruç yüzünden fakirlerin durumunu anlamış olur ve daha fazla bağış sadaka vererek paralarını eksiltir.

gördüğünüz gibi birsürü zararı var bu orucun(!).
saglıklı insanlar için hiçbir zararı yoktur hatta yararı vardır. saglıgı yerinde olmayan insanlar için ise oruç tutmak farz degildir isterlerse tutmayabilirler.
insanları sinirli yapar. Sadece farz olduğu için yani ıcin gelmese de bu ibadetini yaptığını söyleyenler, olum siktir git başımdan kendin yap işini oruçluyum zaten elimden kaza çıkacak şeklinde devam eder.