sevdiği entry'ler

bozkır

bozkırda doğdum, yürüdüm ve koştum. bozkırda yeşerdim ve kurudum. tozunu yuttum, varoldum ve kayboldum. su oldum aktım derinlerine, güneş doğdu çatladım. bozkır, benim ocağım, obam. ateştim bağrında, buz tuttum karanlığında. düştüm, kalktım. varım. bozkırdayım. deniz nedir bilmem. ıslatan terimdir..

Can bonomo

bozkır

her duyduğumda 'iç anadolu milliyetçisi'ne dönüştüğüm sihirli kelime. * *

bozkır

cocuklugumun gectigi konyanin kazasi.
sirin huzurlu bir yerdi, herkes birbirini tanir ugursuzluk olmazdi. dunyayi gezdim ama 20 yil olmus daha donup tekrar goremedim. icimdeki ukte! gelicem gorecegim ama korkuyorum ya aglarsam gezerken. simdi new york da vatanimdan binlerce mil uzakta hala o gunleri ariyorsam...
insan dogdugu yerde yasamali ve olmeli. yoksa kalbinin parcalarini farkli cografyalarda farkli kisilerde birakiyor, gonul yarasida hic gecmiyor. surekli dusun dur simdi ne yapiyordur peki ya digerleri nasildir? sor sor bitmez
keske hic bozkirin disina cikmadan bu yasa gelseydim tek bi kizi sevip onunla evlenseydim hic aci cekmeden yasasaydim. Herkes beni ben herkesi tanisam...
baska insanlar farkli cografyalar, hepsi ac gozluluk
halbuki cennet orada konyanin kazasinda

beyşehir

GÜNEŞiN SEViNÇLE DOĞUP HÜZÜNLE BATTIĞI YER.

ayrılıkçı türkler

Sonra devlet Kürtlere bakmıyor. Kürtler eziliyor. Kürtlere eziyet ediliyor. Bu ülkede yegane ırkçılık Türklere karşı yapılıyor. Türk olup da ümmetci olanlar bile Türklere karşı ırkçılık yapıyor. Dışlanan ezilen sömürülen tek kitle Türkler bu ülkede.

mhp kapatılsın

Kapatılsın ki daha rahat abdli danışman istihdam etsin Atatürkçü antiemperyalist partilerimiz (!)

islam a saldırınca başı göğe eren garip tipler

''3 tane ne dediğini bilmeden dua etmek mi bu koskoca kitap?''
her müslüman'ın kuran'ı anlamadığı yahut mealini dahi okumadığı sonucuna nasıl ulaştınız merak ediyorum?
ben de kesinlikle karşıyım anlamadan olunan ezberci müslümanlığa.

şahsen kamusal hayatı etkilemiyorsa kimin ne yaptığı umrumda değil.
ben islam'ı sopa göstererek anlatılmasına da karşıyım ki, bunun ters teptiğini düşünüyorum.

belki cehennem azabından çok daha fazla affedicilik, kulun her zaman bir çıkış kapısı olması vurgusu var.
imanın sağlam ise o hak yoluna sevgi ile gir; yok o mertebede değil ise korku ile gir.

direkt bir cennet-cehennem şeklinde ödül-ceza vurgusundan ziyade sevgi ile teslimiyet denen bir şey var.
rabiatül adeviye'nin hayatı var mesela.
sevgi ile teslim ol, olamıyorsan da allah seni bir şekilde hak yolda tutmaya çalışıyor ki senin iyiliğin için.

bu nedenle islam anlatılırken önce sevgi, sonra ceza vurgusu yapılmalı.

sen sınav yapan öğretmene ''ben senin sınavını tanımıyorum'' dersen, ona kanaat notu verecek bir şekilde ulaşamazsın.
allah öyle veya böyle bizim hak yoldan ayrılmamamız istiyor, olay bundan ibaret.

ayrıca küfür ile karşılaşıyoruz denmiş.
allah'tan samimi bir şekilde çekinen bir kimse yalnızken dahi herhangi bir şeye küfür edemez.

maalesef günümüz sorunlarından bir tanesi de samimiyet

islam a saldırınca başı göğe eren garip tipler

amaçları nedir çözemediğim.
cevap versen beğenmez.

evet bir şeyi sorgulamak, bir şeylere muhalif olmak farklı düşünmeyi gerektirir.
ama şu an öyle bir düzen içine girdik ki, moda olan sizin yaptığınız oldu. şu an dine saldırmak bir zeka göstergesi vesaire değil.

islam'da evliliği beğenmezler hristiyanlık ve yahudiliğe bakmadan.
hiçbir dini kabul etmezler trilyonlarca gezegen sisteminin belirli bir kütleçekimi ile uyum içerisinde hareket ettiğine bakmadan.

siz marjinal olmaya devam edebilirsiniz arkadaşlar.
bilmiyorum o yolun sonu size ne kazandıracak, böyle devam edin.

toplumu sadece hayvani içgüdüleriyle hareket eden yozlaşmış bir yer kılmak adına devam edin, siz oradaysanız biz de buradayız.
bu arada şunu belirteyim; her müslüman = islamiyet değildir.

konyalılar

o genelin içinde miyim dışında mıyım merak ettiğim hemşerilerim. çoğunluğu de bari.

ayrıca bu kinin nedenini de açıklasaydın yorum yapardık.

arkadaşların ölmesi

Fırsatlari değerlendirmek lazım, ölüm insana en güzel ibrettir. Namaz kilmiyorsan baslayabilirsin. Allah rahmet eylesin.

akıllı bilgili kültürlü ülkücü

oturup ülkücülere küfürler hakaretler yazdıranlar, bu yorum'um size.

akıl, bilgi, kültür'ü bir ülkücüde yakıştıramıyorsunuz öyle mi ?

işte şu linki izleyin : (bkz: http://www.youtube.com/us...Er1461#p/u/35/o5-kurOtxT8)

kendi cahilliğinizi ülkücülere hakaretlerle örtmeye çalışıyorsunuz ama güneş balçıkla sıvanmaz.
siz küçük beyinlerinizle, küçücük dünyanızda kısır döngüye devam edin. biz 7'den 77'ye geçmişle gelecek arasında köprü kurmaya devam edeceğiz.

siz aynı yolda ilerleyin, durmayın bizlere hakaretler yağdırın, bu şekilde ilerleyin. haydi lağım fareleri iş başına!!

edit : saniyesiyle eksilemekte ancak ükücülreri bilgisizlik ve kültürsüzlükle suçlayanlara yakışırdı.
bravoo..

islam dininin akla uygun olmaması

başlığa geldik pilav muhabbetiyle karşılaştık. akla mantığa uygun olmayan basit bir kaç yönlendirmeyle dini kapitalist bir sisteme dahil etmeye çalışan yazar söylemi bile değil. öyle olsa da kölelik islam dininden önce de var olan bir sistem, bugüne baktığımız da birçok gelişmiş modern tabir ettiğimiz ülkelerin hala kadın ticaretine izin vermesi islam dinin değil, laik'lik sistemin yani senin yada senin tezine karşı olanların ortak sistemi olan bir düzenin yarattığı kaostur. "ahlak'ı maddeye indirgeyenlerin düşünce sınırsızlığı" yüzünden yada senin böyle düşünmenin karşılığında parayla satılan madde'den ibaret bedenin ahlak dışı hizmetidir kölelik. insanların kafasını bu söylemlerle karıştıranların başlıkta yazılanın aksine "kişinin kendi düşüncesine kölelik etmesi de başlı başına bir örnektir."

Acaba ne diyor okuyayım belki haklı bir yönünü bulurum deyip okusamda içinde bir tez önerme konu bulamadığım hededir.

Dinler ve ideolojiler formal sistemlerdir. Dışarıya kapalıdır. Ancak kendi disiplininde herhangi çelişik bir durum da oluşturmazlar. Bunun sebebi ön kabullerdir.
Islam dini de Allah'ın varlığına ve birliğine aynı zaman da Hz. Muhammed'in de onun elçisi olduğu üzerine yemin etmek, şahit olmak, şüpheye yer kalmayacak sekilde inanmak ile başlar. Bu ön kabulünüzden sonra islam icinde bir çelişki bulmak mümkün değildir. Kararlı yapısı size sorduğunuz her soru için tutarlı bir cevap verir.

Bu durumda islam akla uygun değildir tezi sadece islam dışı akıl için mümkündür. Fakat burada büyük bir çelişki var o da;
Sen zaten bu çemberin içinde değilken, çemberin icini eleştiri konusu yapmaya çalışman provokasyondan ileri gidemez. Çünkü aslında söylediğin şey ön kabullerin geçersiz olduğudur ki bunları kabullenmiş kişinin başını kessen de fikri değişmeyecektir.

Eğer bir şekilde bu çemberin dışında kalıp ama hayatını bu inanç sistemini kendine yol secmiş kalabalık gruplarla yasamak zorunda isen yapman gereken şey provokasyon değil tam tersine uyum ve saygı göstermendir. insanları anlamaya çalışmak inatla onlara saldırmakdan ya da aşağılamaya çalışmaktan daha fazla huzur sağlar.

o akıl minicikse islam dini ne yapsındır.

neşet ertaşın biraz ezik olması

Ulan siz ne anlarsınız aşık geleneğinden edepten mütevazi insandan.

Size ensenizden tutup sahneye çekip sakso ya yatıracak üzerinize işiyecek tipler lazım.

rusların türkiyeye taşınma merakı

tamam türkiye çok güzel bir ülke, istanbuldan vana kadar gitmiş bir insan olarak söylüyorum, ama orada gezmek başka, yaşamak başka hadise. dil bilgin ve mesleğin yoksa büyük ihtimalle sürüneceksin. dil bilgisi derken, benimki gibi ''iyi'' seviyesinde değil, ''mükemmel'' seviyede olması gerekir. yani mesela avukatsan, profilindeki bütün terimlerin türkçesini bilip kullanman gerekir başarılı olmak için, ki, ben türkiyede ilköğretim mezunuyum ve türkçeyi 14 yaşında bir öğrenci seviyesinde biliyorum. yani genel bilgilerim var. hadi tamam psikoloji okuyabilirdim belki, o başka mesleklere nazaran biraz daha kolay, ama yine de adapte olmam için zamana ihtiyacım olurdu, pat diye parlak bir şekilde okuyup sonra çalışamazdım. ve ben bunu türkçe bilen ve türkiyede az da olsa okumuş bir insan olarak söylüyorum. diğer ruslar ise a1 türkçeyle taşınıp zengin olmayı bekliyorlar, sonucu hüsran. türkiyede başarılı olmak için bence türk üniversiteden mezun olmak şart.

ukrayna rusya savaşı

savaş tam olarak beklediğim gibi oldu.

yok ukrayna 2 hafta içinde düşecekmiş, kiev'e rus bayrağı dikilirmiş, ukrayna rusya içinde bir bölge olurmuş, ukrayna ordusu milis kuvvetler pozisyona düşermiş..

dedik ki, evet rusya çok daha güçlü.
ama bir ülkenin daha zayıf olması kolayca işgale uğrayacağı anlamına gelmez.
abd kağıt üstünde vietnam'dan, küba'dan çok daha güçlü olmasına rağmen galip olamamıştı örneğin.

bakın farklı coğrafyalarda savaşsalar abd vietnam ve küba ordularını, rusya ukrayna ordusunu siler atar.
ama işgale karşı hazırlıklı ve ortalama bir güce sahip bir ülke kolay kolay işgale uğramaz, en azından direnir.

ukrayna da direndi. 2015'ten beri 2. bir saldırı dalgasına karşı hazırlık yapan bir ukrayna mevcuttu.
evet rusya'nın işgal sahasını genişleteceğini söyledik lakin bunun kısıtlı bir alanı kapsayacağını da belirttik.
öyle de oldu.

21. yüzyıl itibariyle rusya, ingiltere, türkiye, almanya, fransa, italya, ispanya gibi zaten askeri anlamda güçlü sayılan ülkeleri hariç tutarak konuşuyorum; macaristan, çekya, isviçre, romanya gibi ülkeler dahi ukrayna kadar olur mu bilemem ancak direniş gösterecek, kolay işgal edilemeyecek ülkeler..

ukrayna, finlandiya gibi ülkelerin orduları ruslara vb karşı zayıf kalsa da neden sonradan yapay biçimde oluşturulmuş, ağır silah kullanma yeteneğinden yoksun afganistan ordusu gibi olsun?