bugün

entry'ler (7)

pdf kitap okumak

bana plastik yapay çiçeğe bakmak ve koklamaya çalışmak gibi geliyor. kendimi bu etkiden alamıyorum. içimizdeki geri kafalı yapıyı atmak zor oluyor. yaşlı insanların teknolojik şeyler kullanmaktan kaçınmaya inat etmesini daha iyi anlıyorum bu durum olunca.

alice in chains

artık daha çok nostaljik gruplar arasındaki yerini almış gibidir. çok fazlaca 90 lar etkisini hatırlatır dinlendiğinde.

bitcoin

konuya hakim birisi olarak başlığa girince sinir sahibi olmamak elde değil.

ağzı olan konuşmuş.

bitcoin bizim ülke için bir delinin kuyuya attığı taş olmuş. kimse çıkartamıyor taşı. bilen de konuşuyor bilmeyen de.

olayın ponziyle falan alakası yok. başlangıç süreçlerinde oluşan bazı viral yollu trendlerde fiyatının artmasına etki ettiği doğru ancak fiyatını sadece satın alınması arttırmıyor. bazı dönemler satım miktarı çok olsa bile arttığı olmaktadır.

fiyatını belirleyen dinamikler eski klasik yatırım araçlarındaki gibi gelişmiyor. en basit dille; bu tamamen sanal hayali bir para değil. üretilmesi için bir maliyet gerekiyor. adam; "yaptım oldu bu kadar bitcoin var." demiyor. 1 bitcoini üretmek için 20-30 bin lira elektrik masrafı yapmanız gerekiyor, harcanan mesai, üreten cihazlara ve diğer yan maliyetlere ödenenleri saymıyorum. ve bu üretim maliyeti her geçen gün artıyor.

yani siz satın almasanız bile üreten adam bunu maliyetinden daha düşük fiyata satmayacak, bekleyecek değerini bulana kadar. bu da bir şekilde fiyatın uzun vadede sürekli yükseklere olması gereken yere ulaşmasına neden oluyor.

bunun dışında üretilmiş ve kaybolmuş bitcoinler var. belki milyonlarca adet ölü, pasif bitcoin var. unutulmuş, sahibi ölmüş bir şekilde ulaşılamayan bitcoinler. daha fiyatını etkileyecek tonla alışık olmadığımız dinamik var.

bitcoin için kesinlikle bugüne kadar öğrendiğiniz tüm klasik fiyat tahmin bilgilerini çöpe atarak bakın. bir gün super güzel haberler varken bile fiyatı çok ani düşebilir. bir gün çin de yasaklansa bile fiyatı artabilir.

size en şiddetli tavsiyem şu olur; eğer bitcoini trade ederek kısa vadeli hareketlerle dalgalanması üzerinden para kazanıyorsanız ve bazen aniden ters pozisyonda kaldıysanız çok aniden düştüğünde pozisyondan çıkmayın. gerekirse 2-3-4 ay uyku moduna geçin ve tekrar karlı noktaya gelmesini bekleyin.

bitcoin dünyasındaki kendini tekrarlayan ve sürekli uzun vadede yukarı yönlü olan bir gidişat oldu ve olmaya devam edecek. tüm botlar yazılımlar bunun üzerine algoritma üretiyor. siz kafanızda bu bilgiyle hareket edin. panikle satış yapmayın.

bitcoini tamamen yok edecek, fişini çekecek inanılmaz sert bir sonuç olmadıkça bu süreç böylece sürüp gidecek. yani 3 yıl içinde 100 bin doları görmesi çok yüksek olasılık. 5-10 yıl arasında 1 milyon doları görmesi de imkansız değil.

tüm bu pozitif yorumlarımın yanında şunu da aklınızdan çıkarmayın; bitcoinin bazı özellikleri şimdeden hantallaşmaya ve eski bir teknoloji olmaya başlamış durumda. 9-10 yıl önce tasarlanmış bir yapıdan bahsediyoruz. ne kadar kenarını köşesini düzeltip geliştirseler de sanki gelecekteki 10 yıl civarını pek çıkartamayacak gibi geliyor bana. son bitcoin üretilene kadar bitcoin madenciliğinin devam edeceğini düşünmüyorum.

en basitinden; elektrikle hiçbir katmadeğer üretmeden dünyanın elektriğini sadece sanal bir boşluk için çalışan giderek büyüyen bir ağın 10 yıl içinde anlamsız hantal bir şeye dönüşeceğini düşünüyorum.

örneğin iota bu konuda o hantal yapıya ihtiyaç duymadan şimdeden bir seçenek sunmuş durumda bile. halihazırda çalışan ev eşyaları üzerinden bir ağ oluşturup çözüm üretiyor.

işte bitcoinin yerini muhtemelen başka bir benzer yapıda dijital birim alacak.

bu sonu getirene kadar 5-10 yıl kazanabildiğinizi kazanın. net olarak sonunu getirecek bir senaryo belirmediği sürece sürekli artacak. balon balon diyenlerin hepsi 4 yıldır patlaya patlaya bitmedi.

arada olan sert düşüşlerde sadece söylediklerimi hatırlayın ve kendinizi güvende hissedin.

+asla hayatınızın şartlarını riske edecek miktarlarla yatırım yapmayın. +yeterince hakim değilseniz asla trade yapmayın. sadece alıp birikim şeklinde kenara atıp unutun. kafanızda bir hedef belirleyin oraya gelince koyduğunuz ana paranızı alın. sadece karınızla artmaya devam etsin. en kötü senaryoda karınızdan zarar edersiniz.

özgür irade

sadece son yakın zamanı, anı düşünerek baktığımız için özgür irade ile seçim yaptığımızı sanarız. kocaman bir illüzyondur. hiçbir kararınız, seçiminiz önceki olup biten olaylar zincirinden bağımsız, çevresel etkilerden, genetik özelliklerinizden, ailenizin yapısından bağımsız olamaz.

eğer sonsuz hesap gücü olan bir computer olsa yukarda saydığım tüm özelliklerin verileri girildiğinde, sizin bir sonraki vereceğiniz kararı biliyor olurdu. dinlerde geçen tanrı yapacağınız herşeyi bilir kısmı buradan geliyor.

özgür irade diye birşey yok. evrenin içindeki yapısal sabit kuralların içinde olduğumuz sürece de mümkün olmayacak.

arda turan

bence kendisinin asıl hızlı düşüşü fatih terim ile arasının kötü olması, ona ters davranmasıyla başladı. bir nevi cami duvarına işemiş oldu. fatih terim nasıl bir bed dua ettiyse artık, ortamlarda hiçbir işi rast gitmedi adamın. zaten fatih terimin çevresel bağlantıları mafyatik gücü de önünü epey tıkamıştır.

papaz brunson ın serbest bırakılması

eğer özelliği olmayan, derin bağlantıları ve bazı sırları olmayan normal bir papaz olsaydı amerika bu kadar başkan seviyesinde kendisi için böyle gürültü kopatır mıydı? sanmıyorum. bu adam çok büyük olasılıkla adamların karakutuları gibi birisi. kendisi serbest bırakılırken acaba ne anlaşmalar ne gizli işler çevrildi bilmiyor olacağız.

uludag sözlük sizin için ne ifade ediyor

diğer ortamlara göre daha kendine özgü kendini korumuş orijinal yazarları barındıran, derinliği daha güçlü olan bir ortam...