entry'ler (6)

bekir bozdağ ın feto iadesi için abd ye gitmesi

"feto burada çok iyi, siz ona bakmaya devam edin, hadi çüüz" deyip dönecektir.

tayvan

eski adı formoza olan, resmi adı çin cumhuriyeti olan ada ülkedir. hikâye şöyle: kıta çin'inde komünist mao ve arkadaşları devrim yapınca ülkenin sabık faşist lideri ve arkadaşları tayvan'a kaçar ve orayı merkez ilan edip tüm çin'i oradan yönettiklerini duyururlar. o zamanın büyük devletleri de çıkarlarına uygun olduğu için mao'yu yok sayarlar ve tayvan'ı çin sayarlar. fakat zamanla bu algı değişir ve tayvan çin cumhuriyeti olarak görülmez. şu anda da bağımsız ülke olduğunu tüm ülkeler kabul etmiş değiller. yanılmıyorsam türkiye'nin tayvan'da büyükelçiliği var.

tayvan bir elektronik ülkesidir. ülkenin küçük bir kısmı tarıma elverişli olduğu için insanlar farklı arayışlara girmişler ve eğitime oldukça önem vermişler. asus, kingston, gigabyte gibi firmalar tayvan menşeilidir. ülkede kuzey-batı güney-doğu istikametinde bir karayolu vardır ve tamamen ormanların içinden geçer. büyük çoğunluğu tüneldir. doğa dostu bir yoldur.

kazakistan

devlet başkanının yakın zamanda "biz arap değiliz, türk'üz" gibi bir açıklama yaptığı ülke. arap olmadıkları doğru fakat artık türk de sayılmaz, olsa olsa rus olabilirler. rusların iskân ve asimile konularında ne kadar başarılı olduklarını görmek açısından güzel bir örnektir. aynı zamanda baykonur uzay üssü gibi tarihi öneme sahip bir yere ev sahipliği yapar.

cumhuriyet tarihinin en beğendiğiniz dönemi

Bana göre cumhuriyet dönemleri:

1923-1938: atatürk dönemi,
1938-1950: milli şef dönemi,
1950-1960: menderes dönemi,
1960-1969: darbe yönetimi dönemi,
1969-1980:ecevit-demirel-erbakan-türkeş dönemi,
1980-1987: evren dönemi,
1987-2002:koalisyonlar dönemi
2002- present: akp dönemi.

uzun uzun hepsi hakkında yorum, inceleme yapmak istiyorum fakat şu an sadece en güzel dönemi seçip bırakacağım. Bana göre en güzel dönem ilk 15 senelik atatürk dönemidir.

cumhuriyet halk partisi

mevcut yönetiminin derhal istifa etmesi gerekirken etmediği için, onların adına utanan okulumun (bkz: bilkent üniversitesi) değerli hocalarından selin hoca (bkz: selin sayek böke) istifa etmiştir. başarısız partidir.

amerika vizesi almak

ankara'daki elçilik için söylüyorum, eğer ingilizceye yeterince hâkimseniz ve siciliniz temizse oldukça kolay oluyor. tabi vize başvurusu için de geçerli bir sebebiniz olmalı. elçilik kızılay'dan kuğulu park'a giderken yolun sağında. Elçiliğe girerken kemer dâhil hiçbir şey alınmıyor, bunu bilerek gidin.