bugün

entry'ler (3709)

özdemir asaf

R’leri söyleyemeyen Özdemir Asaf, bir gün taksiye biner.
Taksici: “Buyyun Neyeye” der. (Taksici de R’leri söyleyemeyen birisidir.)
Özdemir Asaf, “Kayaköy” derse, taksicinin kendisiyle alay ettiğini sanacağı için, “Eminönü” der. Karaköy’de inmesi gereken Özdemir Asaf, Eminönü’de iner ve Karaköy’e yürür.

kalbi temiz şair.

uludağ sözlük büyük 1 kasım seçim anketi

oyumu kullandığım ankettir. hayırlı olsun.

faşo

annelerinin, babalarının... * * görevini yerine getirmediği, insan sevmeyi dahi öğretmediği, kafatasçı nesillere hitap şekli.

harbiyeliii

çok düzgün bir karakteri olduğunu düşündüğüm yazar. insan insan olanla konuşmayı seviyor. farklı fikirlerde bile olsa.

mustafa ceceli cala culalı cambırleyli cap cup

görsel

medeniyeti reddetmek

(bkz: diyojen)

esti seher yeli

kesinlikle erdal erzincan'dan dinlenilmesi gereken türküdür.
https://www.youtube.com/watch?v=roWiq0kh97w

çocuğunun fotoğrafını sözlüğe koyan yazar

aynı zamanda oğlunu selfie çubuğu olarak da kullanır.
görsel

kukla nın bilinmeyen evliliği

sözlükten karı kız düşüremeyeceği durumdur. adam evli hanımlar. *

görsel

fotoğrafını paylaşmayan başlığıma entry girmesin

bir istek, rica, temenni, beklentidir.

he bu arada,
arkadaşlar. bu devecialpay değil. gerçek devecialpay 1900lerin başında ulu sözlükte 1. nesil yazardı. Kendisi başlık açarken sıçmış ve o bokun içinde boğularak can vermiştir.bu gördüğünüz devecikohhen dir. kendisi yahudi olup masonluk faaliyetlerini ulu sözlükte yapmak için görevlendirilmiştir. dikkat ettiyseniz hep fotoğraf paylaşıyor.

bu kadar fotoğraf paylaşacak ne vardı?

levent kırca nın babama borcu olması

iş faturalı değilse ki anladığım kadarıyla değil. bir hak iddia edemezsiniz. bir ihtimal faturalı bir işse o zaman siz hiç kimseyle uğraşmıyorsunuz. avukata veriyorsunuz, o da masraflarını ekliyor ve varislerden toplam tutarı tahsil edip hem size ödeme yapıyor hem de dava masrafları çıkmış oluyor.

barışa sevgiye kardeşliğe birlik beraberliğe dair

hala yüzü kızaran, hala vicdan sahibi olan insana açık mektuptur.

ne zaman bu hale geldik? ne zaman bu kadar kin ve nefretle dolduk diye sormayacağım! Yeryüzünde insanın insanla kavgası ne zaman bitmiş ki şimdi bitsin? Ancak bu öfke kontrolünü yapamamanın, nefreti körüklemenin, kinin ülkeye zarar verdiğini görmez misiniz? Şucu, bucu olmanın birlik ve beraberliği sarstığını fark edemiyor musunuz? Sıcak yuvasında kendi askerini ‘nefreti ve öfkesi’ uğruna ‘sandığa atılacak %x oy’ uğruna sınırlara gönderenler ne zaman ‘insan’ kalabilmiş? Bu öfkenin holiganları, sempatizanları hangi gün empati kurabilmiş?

insan haklarının olmadığı, demokrasinin olmadığı, düşünce özgürlüğünün olmadığı bir ülkede her türlü katliama seyirci kalınan bir kara parçasında vicdan sahibi, merhamet sahibi insan aramak ne kadar doğru olur? Ölüler üzerinden siyaset yapan parti ve grupların ‘ölen kimden?’ diye sormalarına ‘bütün yaşanan pisliklerin üzerine’ şaşırmalı mıyız?

Dün sözlük içinde yapılan yorumlar insanın içinde daha büyük yıkımlara sebep oldu. Polisiyle, askeriyle, öğretmeniyle, doktoruyla, öğrencisiyle, esnafıyla bu memleket bir bütündür. Görüşlerimiz ne olursa olsun silahımız kalemimiz olsun. Farklılıklarımızı kabul ederek, Fikirlerimizi, düşüncelerimizi dikta yönetimlere karşı birlikte savunalım. sizi susturdukları gün bizi, bizi susturdukları gün sizi görsünler karşılarında!... özgürlük, demokrasi, insan hakları, insanca yaşam hepimizin hakkı!.. biz ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ dersek şayet işte o zaman kademe kademe hepimizin özgürlüğü elimizden uçup gidecek.

Peki biz ne yapıyoruz? Ölümleri, zulümleri karşılıklı olarak kahkahalarla karşılıyoruz. Bu fanatizmden vazgeçelim bir an evvel!. Mehmet Akif Ersoy bir şiirinde diyor ki “Hey sıkılmaz, ağlamazsan, bari gülmekten utan! ...” ve diyor ki barış manço "insanın ilk öğrenmesi gereken dil tatlı dildir."

şimdi birileri diyecek ki “neden ben bu fanatizmden vazgeçeyim? Onlar geçsin önce…” güzel kardeşim, sen değişirsen eğer dünya değişir. Değişime insan kendinden başlar. Hiçbir düşünceyi, hiçbir fikri ‘katılmasak dahi’ öldürerek yok edemeyiz. Yiğit hiçbir şekilde bitmez. Davası için hayatını kaybeden sağcı, solcu kim olursa olsun düşünceleri sağ kalır. Artık birbirimizi farklılıklarıyla kabul edelim.

Ağlayamıyorsak, bari gülmekten utanalım!

“eriyen bedenimi düşünme.
göğü giydim üstüme.
yüzünü asma kederine anam.
yiğitler bitmez biz de.
Bir ateş olup yaksa da gidişiniz,
analar biter mi?
ölüm toplasa da çiçekleri,
çiçekte tohum biter mi?”

http://www.youtube.com/watch?v=vuETDvzDPPM

görsel

aziz sancar türk mü yoksa kürt mü

kütürt diye orta yerinden çatlatacak sorunsal. "işsizlik bu memlekette bitse acaba hayat normale döner mi?" diye soruyor insan kendi kendine.

meryem

atalay taşdiken'in ikinci filmidir meryem. ben ilk filminde de (bkz: mommo kız kardeşim) ağlamıştım. nasıl oluyor da senin filmlerini keşfetmiyor insanlar? gereksiz o kadar çok film çekiliyor ki memleketimde, neden diye isyan ediyor insan; senin filmin gereken ilgiyi görmediğinde. bir sonraki filmini (umarım yakındır gelmesi) sabırsızlıkla bekliyorum atalay abi.

yani meryem güzel film arkadaşlar. izleyin.

zall ın kukla yı satması

zall acil nakite sıkıştığı için yapmıştır. kimseyi suçlamayalım arkadaşlar. zall'ı hedef göstermeyi bırakın!! alan memnun satan memnun! karışmayın!

görsel

gecenin şiiri

- 'gecenin şarkısı' bonusuyla gelen şiirdir. şarkı:
http://youtu.be/zNAQjl2hjqc

hanginiz bilir, benim kadar,
karpuzdan fener yapmasını;
sedefli hançerle, üstüne,
gülcemal resmi çizmesini;
beyit düzmesini;
mektup yazmasını;
yatmasını,
kalkmasını;
bunca yılın halime'sini
hanginiz bilir, benim kadar,
memnun etmesini?
değirmende ağartmadık biz bu sakalı!

orhan veli/ sakal şiiri

kiliselerin camilerden güzel olması

(bkz: sabaha mı bırakıyoruz)

cemal süreya

görsel

erkan oğur

(bkz: gülün kokusu vardı) albümünü almıştım. keşfim o zamanadır. tüyleri diken diken eden sesin sahibi. erkan abi, kazım koyuncu'nun sözlerini hatırlıyorum senin sesini dinlediğimde. ne demişti şair ceketli çocuk; "her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya" Her şeye rağmen seni dinlemek güzel erkan oğur. teşekkürler dünya'ya.

dinlenilesi edit: https://www.youtube.com/watch?v=tYexnpnKX-Q

sesi güzel uludağ sözlük yazarları

yeni teknolojilerle mümkün olduğunu gördüğümden, seslerini kaydedip bu başlığa bıraksınlar lütfen. dinlemek isterim.