bugün

sevdiği entry'ler

öylesine dörtlük yaz

uludağ şair dolu
belli ki sigaralar da dolu
yaz ayında yağdı dolu
gözlerimiz hep dolu.

cigara bir kez içmiş biri bağımlı olur mu

şu an kriz geçiriyor olabilir. arasana bi.

forumunu silktiğim sözlüğü.

bizi sözlükte tutan ne

benim de bu sözlüğe gelişim
bir güzelden ötürü.

ışık hızını 2 kat aşan en basit deney

acilin, network muhendisiyim.

network dunyasinda cdn diye bir yapi var. bu nedir? avrupadaki bir adamla, amerikadaki bir adam hurriyet.com.tr'ye girmek isterse avrupa'daki istanbul'a gelsin; amerika'daki arizona'daki bir baska sunucudaki icerige yonlendirilsindir. tamamen cografik olarak seni en yakina gonderiyor yani. dolayisiyla sen de aslinda google icin amerikaya degil; muhtemelen dublin'e falan gidiyorsun.

google gibi cdn kullanan bir siteye degil de cdn kullanmayan bir siteye ping atarsaniz bunu gorursunuz. ayrica ip adresleri cok kolay yer degistirilebilir. bu ip su ulkede gibi seylerin dogrulugu yok gibi bir sey.

bilgi olsun diye;

(bkz: content delivery network)
(bkz: ripe)

çin ordusunun sikkim e girmesi

Bu şu demektir dünyanın neredeyse yarısı savaşta
Çin:1 milyar 388 milyon
Hindistan:1 milyar 342 milyon.

alkolik oldum

Sene 1991, aylardan mayıs. Dünyaya geliyorum. Babamla annem kan uyuşmazlığı testi yapmadıkları için doğduktan 2 hafta sonra kan uyuşmazlığından menenjit geçiriyorum. Topuklarımdan, belimden, ensemden iğneler vurmuşlar... Komple kanı değiştirmeleri gerekiyor ama 0 rh (-) negatif bul bulabilirsen. Babam olsun, dayımlar olsun sağanak yağmur altında kahvehaneleri gezip kan arıyorlar. Her seferinde ise elleri boş dönüyorlar.

Doktor bir yandan sıkıştırıyor, kanı acil bulmazsanız bu çocuk ölecek... babamın kafasında bir ışık patlıyor. Bunun sürücü kursu sahibi bir arkadaşı var, diyor ki bunlar herkesin kan grubunu kayıt altına almışlardır... adamla kursa gidiyorlar, başlıyorlar bütün dosyaları incelemeye. 2 kişi 0 rh (-) çıkıyor, birisinin kim olduğunu, neci olduğunu bile bilmiyorlar. Diğerine bakıyorlar hemen 2 sokak aşağıda oturuyor. Hemen koşuyorlar adamın evine, kapıyı çalıyorlar. Karısı açıyor, adam evde Yok. Soruyorlar, bu saatte olsa olsa birahanede olur diyor kadın bunlara. Gidiyorlar, gerçekten adam birahanede, kör kütük sarhoş. Adamı alıp hastaneye, doktorun yanına götürüyorlar.

Doktor bakıyor adam sarhoş, kan alamayız... Yok mu başkası? Diyor, maalesef Yok. Diyor ki; 'bu çocuk 1 saat içinde ölecek, bulamaz mısınız başka birini?' Bizimkiler çaresiz. Doktor diyor ki; 'sarhoştan kan alınmaz. Bana başka birini bulamazsanız ben bu adamdan mecbur kanı alırım ama yasal değil. Eğer çocuk ölürse şikayet kabul etmiyorum, beni şikayet etmeyeceksiniz...' Bizimkiler de mecbur şikayet etmeyeceklerini söylüyorlar, son bir şans adamdan kanı alıp bana veriyorlar Ve ben hayata tutunuyorum. işte o gün bu gündür alkolik oldum.

yalnızlık

adamı bu saatte uyutur. iyi geceler

günün karikatürü

(img:#1456705)

ot içerken dinlenecek şarkılar

Gelip şurda duyar kasmayın bi aqü. iddia ediyorum 18 yaş ve üzeri her 10 insandan biri esrar içiyor. Öğretmen, doktor, aşçı, işçi, öğrenci bir çok insan bunu içiyor. Tek mesele, içen insanların yanında içtiklerini belli ederken içmeyenlerin yanında belli etmiyorlar. Yeşilaycılar da sanıyor ki her yer dumansız hava sahası.şu an sokağa çıkıp kolumu sallasam esrar içen insana denk gelir.
Esrarın numarası şu ki zengin ol fakir ol ne bok olursan ol kafanın peşine düşüyosan mutlaka içiyosun. Sakinlik, dinginlik ve rahatlama.
Not olarak da şunu söyleyebilirim kesinlikle esrar sigaradan daha az bağımlılık yapıyor. Bilimsel olarak hiçbir zararı yok aksine kağıt yapımından oksijen üretimine kadar bir çok faydası ispatlanmış durumda. Sadece ülkelerin ve hükümetlerin siyasi politikalarına kurban giden bir bitki. Ülkemizd3 yasak olduğu için kötü diye bir kültür var. Genelde alt tabaka içiyor gibi gösterilip algı operasyonu yapılmış nesillerdir.
Güney amerikanın parisi uruguay'da temmuz ayı itibariyle zaten üretimi, içimş ve satışı yasal olan bu bitki eczanelerde satılmaya başlanacak. Her vatandaşın ayda 40 gram almaya hakkı olacak ve bir seferde 5 gramdan fazla alamayacak. Gördüğünüz gibi ölümcül bir şey olsa asla hükümet buna izin vermez. Kimyasal değil.
Not: bu entryi herhangi bir şeye sempati duyulması için yazmıyorum. Sadece yetişkin bireyler olarak gerçekleri konuşuyoruz. Beğenmeyen gitsin parkta oynasın.