bugün

5271 sayılı ceza muhakemesi kanununa göre; Soruşturma evresinde, suç şüphesi altında bulunan kişidir.

(bkz: sanık)
kendisinden şüphe duyulan kişi..
yeni cmk.nın getirdiği aranılacak kişinin arama kararında açıkça belirtilmesi zorunluluğu (md. 119/2 b) karşısında artık şüphelinin kişi olarak biliniyor olması zorunludur. biliniyor olmak tabiri, tanımlanabilir olmak, diğerlerinden ayrılabilir olması kriterleri yeterlidir. * kanunda bahsedilen kişi gerçek kişi dir. tüzel kişi ler şüpheli ya da sanık sıfatıyla aranamaz. * şüphelinin mutlaka fail olması gerekmez, suça iştirak etmiş olmak şüphesi yeterlidir. * kusur yeteneği yani cezai ehliyeti olmayanlar da şüpheli kabul edilemezler. * şüpheli kişinin sosyal statüsü önemli değildir. örneğin; matbaa işçisi ile üniversite öğretim üyesi arasında bir fark yoktur. * tanık ve muhbir de şüpheli olabileceği gibi, tanıklıktan çekinme yetkisine sahip olanlar da şüpheli olabilirler.
şüphe sahibi kişidir. öyle ki, bir evin etrafında üç tur attığı zaman şüphesi belirginleşir. sanırsınız ki birilerine zarar verecektir, halbuki o sadece evle ilgili şüphelere sahiptir, "acaba doğru yere mi geldim?" diye düşünmektedir.
Kemal Sunal'ın, Atl gel şaban filminde sonuncu gelen atın ismidir.

--spoiler--
telefon çalar;
+ evet seni dinliyorum, nee şüpheli sonuncu mu oldu?
- şüpheli sonuncu olamaz !
+ ama olmuş !
--spoiler--
islami hukumlere gore helalle haram arasinda kalan seylerdir. supheli seylerden uzak durmak kisi icin daha hayirlidir.
ornek olarak sigara icmeyi verebiliriz. gerci sagliga zararli oldugu icin haram diyen cok olmustur ama "haramsa yakiyorum helalse iciyorum".
güncel Önemli Başlıklar