bugün

öyle mi?

o zaman canım kardeşim, önce kendi öz evladını adam gibi askere göndereceksin, hani son bir aydır evlatları patır patır toprağa düşen garibanların yaptığı gibi,

sonra alacaksın kendi evladını da yanına, gideceksin o zavallı, daha doğru dürüst eğitim bile almamış, genç fidanların yanına, o çınarlardan birisinin bir omuzuna sen, diğerine kendi çocuğun omuz dayayacak, beraber bekleyeceksiniz bu vatanı,

hani çözümdü, diyalogdu, şuydu buydu derken, götünü kaldırdığınız, evet evet bizzat sizin götlerini kaldırdığınız, yavşak evlatlarının, kahpeliklerinin karşısında da siz duracaksınız.

işte o zaman samimiyetinize ancak inanırım bu saatten sonra.

ancak!

sen ve sen gibiler kendi çocuklarınızı bin türlü hile ile askerden kaçıracaksınız, neredeyse evinizde yatak odanıza bile kırk korumayla, zırhlı araç ile gideceksiniz,

götürme! hırsınız henüz doymadığı için bu memleketin devlet sisteminin, anasını sikip, her şeyi boşlukta bırakıp, erken seçime gidip, padişahlık hayalinizi sürdürebilmek için, kaosa göz yummak dahil, her türlü yavşaklığı yapacaksınız,

sonra da her gün, bir kaçı gencecik aslanını toprağa veren, ciğeri yanmışların karşısına geçip, dalga geçer gibi, "inanın ben de şehit olmayı ne isterdim, ne isterdim, ancak malum şu ara yoğunluktan vakit bulamıyorum inanın" dercesine , beyanlar vereceksiniz.

hadi ben son duygularımı içimde bırakayım, yazmayayım,

ancak o ciğeri yanmış aileler var ya, işte onlar sabah akşam ananıza sülalenize sövseler, hakları, bunu da demeden edemeyeceğim.
Çok korumalı, zırhlı araçlı bakan sözü.
Isteyeni tutmuyoruz çık dağlara bak gör noluyo.
Çocukluğumuzdan beri duymaya alışık olduğumuz, Yaşlı amcaların hep dilinde dolanan, normalde tatlı ve sempatik gelen ancak şu günlerde beni çok geren istek. Şehit olmak müslüman için şereftir. Yalnız şehit olmak için allah'a dua etmeyi biraz tehlikeli buluyorum. Allah katında Şehit olarak ölmek istemek "dolaylı" yoldan savaş istemek demektir.

Halbuki cennette başka yüksek makamlar da var. "Sıddık" olmak gibi. "Salih"lerden olmak gibi. Peygamberler, sıddıklar, şehitler, salihler beraber zikredilir kuran'da. Ama 1 tane bile sıddıklardan olarak ölmek için dua eden görmezsiniz. 1 tane bile salihlerden olarak ölmek için dua eden görmezsiniz. Hep şehit olmak için dua edilir. Ağzımızdan çıkana dikkat edelim. Savaş durumu olmadıkça şehitliği istemeyin sevgili inananlar. Onda da "'ölürsem' şehit olarak öleyim" demek daha uygun olur.