bugün

Türkiye Cumhuriyeti'nin eski il merkezlerinden biri.
diğerleri için; Kozan, Siverek, Ergani, Silifke.

Giresun il merkezine 108 km uzaklıktadır.
Giresun'un güneyindeki dağlık yörenin merkezi konumundadır; Çamoluk ve Alucra ilçeleri buraya bağımlı durumdadır.

tek sıkıntısı ilçe merkezi nüfusu 20 binlere dek düşmüştür.
Kozan, Siverek, Ergani, silifke'nin aksine 100-150 bin dolayında bir nüfusa sahip değildir.
suçları neyse atanın il hakkını alıp il olmayacak dediği ilçedir. dedelerimiz öyle söylüyordu.
suşehri ile komşudur.
il olmak nere, karahisar nere.

Gerci gecmiste kendisi bir sancak, sivasin kuzeyi, ordunun dogusu ve girasun ili dahi kendisine bagli, karahisar sancagi da trabzon’a bagli. Enteresan.

Ancak koprunun altindan sular akti, birakin bu isleri.

Tanim: girasun’un, dolayisi ile karadeniz’in incisi bir baska ilcedir. Salt bir karadeniz iklimi gorulmez. Burada salt sozcugunun uzerinde durmak istiyorum cunku,

-aaa ne guzel yaa karadeniz’e benzemiyormus. Cekelim gomlekleri gezelim.

Demeyin. Girasun kiyi kesimleri denli yagmur-camur olmaz, dogrudur. Ancak, ne bileyim, gorele’den, tirebolu’dan daha az yesil degildir, Daha az yagisli da degildir.

Diger girasun ilcelerinin aksine (gerci camoluk, alucra gibi yerler de boyle) daha duz bir yerdir. Bu da bir yandan orta avrupa havasi alirken, bir yandan bati avrupa duzluklerindeki gibi at kosturabileceginiz anlamina gelir.

Bati-orta avrupa dedim diye yerel populasyonun da oyle insanlar oldugunu saniyorsaniz, gene yanildiniz. Klasik karadeniz sinir ortalamasinin yaninda bu yorenin insanlari kabaliklari ile unludur. Kucuk bir ornek;

-(bir parca ekmek-yemek isirir, cignerken)

+sigir! Az ye eçuk (ç ile, karadeniz’in genelinde sessiz karakterler sesli karakterlerden [harf] daha onemlidir, baskindir) sigir az. Geberip gideceksun!

-(garipsemez)

-+-+(garipsemez)

Garipsemez, cunku koy yasantisinin, koylulugun dibine dek duyumsandigi bir geografyadir karahisar.

Kasabali gibi kucuk hesaplar ardinda kosmaz, bilir kucuk oldugunu cunku. Koy iyidir, koy guzeldir.

Karahisar da mega koydur, darilmayin bana. Koy kadar olup ilk 500’e universite sokan, buyuk firmalarin ana merkezlerini barindiran yerler var. il olunca bir b*k olmuyor anlayacagin.

Bunlarin yaninda susehri olarak bilinen yere de deginmek gerek. Adi sivas’tir ancak geri kalan her sey girasun’dur.

Yemekleri, danslari, muzikleri, sokaklarinda sari sacli-mavi gozlu viking’lerin dolanmasina dek buram buram karadeniz kokar. Nedense il dagiliminda karadenizen kopup sivas’a baglanmistir.
türkiye'nin en uzun isimli ilçelerinden biridir. giresun'a bağlıdır.
Sürekli bağlı olduğu ili değiştiren ilçe.
Giresunun hayli içte kalan ve en büyük ilçesi, il olma serüveni mevcuttur.
Giresun´un bir ilcesi. yollari berbatti. Kaza yapmistik orda, bir kötü oldum basligi görünce. esas yazmak istedigim halki asiri derecede iyidir susehri´nin de öyle,cidden minnet duyulasi insanlar
20. Yuzyılın başlarında bir ara ermeni komitacıların el koyduğu kenti. Ünlü ermeni devrimci andranik ozanyan da buranın ermenilerindendir.

Giresunluyuz demiyorlarmiş kendilerine sözlükten ögrendim, isabet olmuş. Giresun çepnidir netekim.
atatürk, dursun özbek'i görse şebinkarahisar'ı bir daha ilçe yapardı.

şebinkarahisar ili, 1933 yılında ilçe statüsüne düşürülmüştür.
önemli miktarda kürt ihtiva eder.
(bkz: dursun özbek)
Ecevit döneminde ciddi ciddi il olacağını zanneden insanları bünyesinde barındıran Giresun ilçesi. tuhaf.
görsel

Köyüm...
"Oğuz Türkmen boylarından Kınık; Çavdur, Çepni, Kargun ve Solur adlarının anılıp yaşandığı Şebinkarahisar, Türk kültür ve değerlerinin yaşadığı önemli yerlerden birisidir" içeriği vikipedi'den alınmıştır.
(bkz: orta anadolu kürtleri)
görsel
bayhasan köyünden jandarma uzman çavuş birkan gündüz bugün akşam saatlerinde diyarbakır'ın sur ilçesinde teröristlerle girdiği çatışmada şehit olmuştur.

21 aralık 2015 te bir şehit vermiş giresunun bir ilçesidir.

görsel

Ruhun şad olsun yiğidim. ...

Elbet kanın bizimdir.
Nişanlında allah sabır versin.
yola çıktığım şehir, nitekim bu şehiri seviyorum. ilçe 10k nüfus var ama olsun çok tatlış.
aslında cevizi ile ünlü ilçedir. (bkz: şebin cevizi) toprağı sanılanın aksine verimlidir. giresun ile iklim farklılığından dolayı fındık pek yetişmez. giresun'un o yağlı fındığını burada bulamazsınız. ancak yabanî fındık bulabilirsiniz. kabuğu sert, lezzeti de tatlı olur genellikle.
1923'te il olmuş, 1933'te ise Giresun'a bağlanmıştır

ismi Şarkikarahisarken Atatürk tarafından Şebinkarahisara dönüştürülmüş

Giresuna bağlı bir ilçedir.
Millî şairimiz Mehmet Emin Yurdakul, Şebinkarahisar için şunları yazmıştır.

Eşim, hayat arkadaşım Şebinkarahisarlı bir Türk kızıdır. Onunla evlendiğim zaman benimle konuştuğu öz Türkçe bana kendi dilimin özünü anlatmıştı. Ben istanbul lehçesini anamdan, babamdan; sonra Anadolu lehçesini karımdan öğrendim. Onun saf ve asil ruhunun kaynaklarından Türklük aşkının kandırmaz Kevserini içtim ve çürüten amansız zamanın değiştirip çürütemediği Türk ruhunu, bütün töreleri, faziletleri içinde, burada buldum. Şebinkarahisar’da dokuz kere bulundum. Altısında altışar ay, üçünde birer yıl oturdum. Burada gözleri yaşlı yetimlere, bağrı yanık dullara, ağlamaktan gözleri kör olmuş ihtiyarlara rastladım. Millî ruhumu, millî ıstırabımı, millî ülkümü buradan aldım. Tesadüf ettiğim olayları topladım. Halkın acıklı hayatından ve ruhundan aldığım ilhamları şiirime koydum, milletime sundum. Benim milliyetçiliğimin asıl kaynağı işte budur...
giresuna bağlı olmasına rağmen hem coğrafi bakımdan hemde insanları bakımından giresuna benzemez.
görsel
görsel
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar