bugün

abartılmış balon bir film zerre etkilenmedim bu filmden .
''zor be anne'' , repliğiyle hatırlanacaktır.
Nice delikanlılar havuçlu tarçınlı keki kabartma yolunda harcanıp gittiler .
bi kız bulalımda kek yapılır o basit.
Ergen filmi. Ekşiciler triggered.
üniversite yıllarında bu filmi izleyip tribe giren ben dahil yaklaşık sekiz milyon genç erkek vardı.
aşk aslında çok basit bişeydir. iki kişi için çok önemlidir, diğer geri kalan 7.5 milyar insanı hiç ilglendirmez. bu tabii, o 7,5 milyar insanın kendi aralarında yaşadıkları 2 kişilik serüvenler için de geçerlidir.

gerçek aşk...öyle parayla pulla ilgisi olmayan aşk. saf aşk...

ben yaşadım onu.

ada´yı terketmemeliydi. ama terkettiğinde bunu bilmiyordu. anne doğru söylemişti, ada, onun başına gelmiş en güzel şeydi.

gerçek aşkı tanıyorsan,bu filmi izlediğin en iyi filmler arasına koyarsın.

çünkü gerçek aşk, hergün yaşanmaz. çokca sadece bir kere yaşanır. ya da bilemedin, iki kere...üç olmaz.

saf aşk...bir 45´lik plak olarak evinin bir köşesinde durur, kimse bilmez o niye orada, diye. sadece sen bilirsin.o yeter sana. o 45´lik "hayatın anlamı"dır senin için.o orada olmazsa yaşayamazsın.

o 45´liğin niye orada olduğunu kimseye söylemezsin, o sırrını kendinle birlikte mezara götürürsün, o 45´liik senden başka hiç kimse için birşey ifade etmez.

o şey gibidir, ölmüş babanın yırtık pırtık iş elbisesi gibidir- elbise olarak hiçbi değer taşımaz başkası için, ama senin için "paha biçilmez" dir.

tıpkı o 45´lik plak gibi !!

ve ayla dikmen !! "dilerim ki mutlu ol sevgilim, ben olmasam bile, hayat gülsün sana!"

tanım- hayatımda seyrettiğim en acıklı filmlerden birisi !!
Günahın boynuma diyebilmek için ne kadar sevmek gerekir.
incir reçeli, ıssız adam bunlar türk sinemasının medarı iftiharlarıdır.
(bkz: Adventures of Piç Alper)
Filmde alper ada için bir kitap alır. Merak edip ben de aldım ama okumadım.

görsel
Ben bu filmde toprak sergen oynuyor sanıyordun amk. Başlık altında filmin afişine dikkatli bakınca az önce anladım ki cemal hünal diye başka bir insan daha varmış yer yüzünde. Kardeş olsalar ancak bu kadar benzerler.
Sayesinde güzel birkaç eski şarkı öğrendiğimiz film. Gerisi ergen eğlencesi.
Kahvede takılan pompacı bir mahalle abisi modelini alıp restoran sahibi plak düşkünü bir vurkaççıya dönüştürülmesi ile prim yapan sıradan bir film.
izlemek bugune nasip oldu. öncelikle söylemem gerekir ki çok akıcı bir film. istiklal i özlemişim özlem giderdik ve müzikler çok iyiydi. onun dışında kadınları daha çok etkileyecek bir film olduğunu düşünüyorum.
özetle çok etkileyici ve sert bir filmdi. uzun uzadiya psikolojik tahliller yapılmıştı zaten fazlasını söylemek Spoiler olur.

şahsım adına bu filmden çıkardığım ders şu oldu: daima sınırların olsun erkeğin bu çizgiyi esnetmesine izin verme. ve de başta üstüne çok düşen erkek, zafere giden süreyi kısaltmak isteyen erkektir hemen kaç kaç. yapı itibariyle birinin ıssız adam oldugunu fark ettin mi de Allah iflah etsin demek lazım
puanım 9/10

--spoiler--
arkadaş son 5-10 dk sı neydi öyle. zaten duygusal bir insanım ancak filmlerde de hiç ağlamam bir baktım birkaç damla yaş akıyor gözümden. her ne kadar ada, hakan la evlendim diyince iyi yapmışsın kendine yeni bir hayat kurmakla ada desem de, ada nın alper in Tarsus taki çocukluğunu geçirdiği evine gidince onu hala sevdiğini söyleyince ay ben bir tuhaf oldum. Anladım ki kimsenin hayatımızda kalacağının bir garantisi yok o yüzden o anın o kişinin kıymetini bilmeli insan
--spoiler--
Mevzuyu anlamayanlar tarafından eleştirilen bir erkek karakteri vardır.
Alternatif final sahnesi:

Sen ordaydın ve bi gün benimle tanışacağını henüz bilmiyordun. Sen dizime yattın, ben bi hikaye anlattım sana, büyüdün. Kafamda bi hikaye. Bilirsin bunu çok severdim. ikimize bi mutlu son yazdım sonra. Sen 18 yaşında ailesinden kurtulmak isteyen bir kızmışsın bense 28 yaşında bir adam seni etkileyip almışım. Sustuk. Yanımda durdun sessizce. Burası sondu. Başka bi yaşamdı. Sadece biz vardık. Bana baktın, mavi ve telaşsız. Sustuk. Başka bi yaşamda başka bi mutlu son. Biz bunu haketmiştik, hikayemiz orda bi yerde hep benimle duracak. Dayanabilmemin tek yolu bu çünkü. insanın tipi hiç mi değişmez. Şaşırdım. Sonra sana ait bi şey aldım yanıma. Bi paket marlboro touch. “it's toasted”. Eve uğrarsan bi gün o paketin nasıl kaybolduğunu asla bilemeyeceksin. Biliyor musun sen o küçük paketle bende, evimdesin hala. Ve sen bunu bilmiyorsun. Ve gözlerimi kapattığımda kollarımda başka biri değil sen varsın. Ve sen bunu bilmiyorsun.
recep ivedik döneminde çıkmış ve 3-4 sene ortalığı kasıp kavurmuş bir aşk filmi.
Bi ara izliyim de ağlıyım bari.
filmin en son sahnesi esasında filmin ilk sahnesidir: erkek ne yapacağını bilmez.
Seneler sonra yeniden izlemeye karar verdim sonunda gene duyganlandim her erkeğin hayatta bir Ada'sı vardır.
Hala her izlediğimde ağlıyorum, belli sahnelerini açıp açıp tekrar izliyorum.
Bu filmden sonra erk*klerin ıssız adam tavırları başladı. O mallıklarına bi kulp buldukları için sevinmişlerdir.

"kimseye bağlanamıyorum ben yha, sorunlarım var, ben seni üzerim, yalnız takılıorm hep, sen gene de yedekte dur ben her gün başka kızla olcam, çünkü sorunluyum kızım, bağlanamıormm."
Filmde internette tanıştığı kadınlarla düşüp kalkan adam var.Artık çoğu erkek ıssız adam modunda.Bağlanamam,tek eşlilik Doğaya aykırı.Sadece kendine güvenemeyen ve sorumluluk alamayan insan tipidir ıssız adam modu.insanlar artık birbirine güvenmiyor.
yaşanmışlığı olan insana dokunan, diğerlerine pek de tesir etmeyen melodram filmi.
zeytinyagli dolmayi ada'ya tercih eden aslan parcasi.