bugün

bizden kimler kimler gitti
ve yine bizler kimlerin arkasından
"- gidiyor musunuz?
güle güle
kapıyı da kapatır mısınız?
sizden üşüdüm" demişizdir
gidene sevinçlerimizi bırakmışız
ondan kalan acıları ise kendimize
ve ardından yalanlar uydurmuşuz
senden üşüdüm diye
evet çok üşüyorum;ama kendimden
ve üstelik sen yoksun diye
sevgilinin yanında taklidi yapılan bir tür -sarıl bana- demek için kullanılan sözdür.
bence yapılmış en güzel tarifi, AHmed arif'e aittir.

"yokluğun cehennemin öbür adıdır,
üşüyorum kapama gözlerini."
şu günlerde benim gibi sıcak seven insanların içinde bulunduğu durumdur. üşüyorum sözlük üşüyorum.
2009 yılında koskoca türkiye cumhuriyetinin sağ olduğunu bildiği halde bulamadığı iha muhabiri ismail güneşi hatırlatan, vücudun soğuğa karşı verdiği tepki.
insanın soğuk hissettiği an gösterdiği içsel duygu.
ellerin ve burnunun ucu buz gibi olması ayaklarını hissetmeme hali.
tüylerin diken diken olmasına neden olur.
"Çok üşürdük hep üşürdük üşümekti bütün yaşadığımız"

turgut uyar
sanırım ayaklarım sonunda kelimenin gerçek anlamıyla donup , yere düşüp kırılacaklar.. allah'tan pipim sıcacık eşofmanımın içinde..
soğuktan çok yalnızlığın sebep olduğu durumdur. Ruhunuz üşür.
insan vücudundaki bütün fonksiyonları durduran kötü his. tabi soğukluğun derecesina bağlı. bir arkadaşım şırnakta asker, operasyona gidip geliyorlar, sonra iyimisin hoşbeşmisin diye sorduğumda ''sadece üşüyorum okadar'' dedi. dağda bazen günlerce kalıp üşüyorlar. bunu düşününce ben aslında hiç üşümüyomuşum anladım..
üşüyen ruhunuzsa battaniyenin faydası olmaz.
Bir süre Sonra hafiften bir uyku, halsizlik başlar işte bu Donuyorsunuz anlamına gelir.
eger ustunuze ortebileceginiz bir yorganiniz varsa usumek sicakligin vermis oldugu zevki artirir.ama sizi isitacak bir olan bulutlarin arkasinda kalan gunesten baska bir sey degilse ilk baslarda aci verir usumek.daha sonra cogu seyde oldugu gibi hissedemezsiniz sogugu da vucudunuzu da.o zaman anlarsiniz ikinci bir tenin nasil bir ihtiyac oldugunu.
her yalanda, her hayal kırıklığında, her iç burkulmasında, her kalp sancısında, başkaları için terk ettiğimiz yalnızlığımıza her dönüş yolunda, her yaralanışımızda ve her kendimize sarıldığımızda, yitip giden güzel şeylerin ardından her bakakalışımızda hissettiğimiz şeydir üşümek.
(bkz: bu sicaklar bile beni donduyor)
Valla güneydoğunun bu sıcak havasında kış denilebilecek en güzel şey.
şu an iliklerime kadar yaşadığım olay. ancak zahmet edip de içeri girmiyorum nedense.
artık içimizi titretmeye başlamış durum.
merhaba uzun kollular, kalın çoraplar ve yorganlar.
eskiden soğuk ve de sıcak havalarda okuldan birlikte dönülen sevgilinin artık olmaması durumunda yaz ve de kış aylarında gözlenen durumdur. fenadır efendim. *
öldürücü derecedeki sıcaklıktan bunalan insanların, düşüncesiyle bile mutlu olduğu ve rahat hissettiği durum.
aylardır özlediğim, üç aydır olması için yalvardığım şey..
sevgilinin yanında olmasını gerektiren durumdur.
üşümek, yanında sana ceketini verecek biri yoksa gerçekten zordur... ya da kollarının sıcaklığıyla ısıtacak biri... en güzeli de gözlerinin sıcaklığıyla yakıp kavuracak biri... üşümek bile güzel oluyor bazen..
(bkz: artık üşümek çince bir çiçektir oralarda)