okuduğun şehre göre değişir ama türkiye ortalaması istanbul hariç, 1000-1200 lira civarıdır. bu da tabiki ben tek başıma yaşayacağım tribine girmezseniz yeter ancak.
ben Kars'ta öğrenci olarak 1200 lira harcıyorsam aylık, Allah büyükşehirlerde yaşayanlara sabır versin.
Antalya'da 800-1000 tl arası değişiyor, yetmiyor orası ayrı :d
izmitteyim. ailem istanbulda. sadece okula gidip gelseniz haftalık 15 aylık 60 tllik minimum bir yol ücreti veriyorsunuz. ev kirası 550 aidat 80 tl derken burdan da 630 tl elden gidiyor. ee bununda haftalık 70 lira gıda harcaması yapıyorsun. ot gibi yaşamaya 980 tl veriyorsun. yiyip içip gezmeyi siz hesap edin...
Erasmustayim 4.5 la çarpınca üstüme bi ağırlık cokuyor.
Bura da net harcamaları aylık 2000 ve 3000 arası olan gençleri görüyorum. He canım hepinizin babası mühendis, medya patronu bilmem ne. Şuraya biraz gerçekçi veriler girin, gerçekçi yazın biraz. Varsayalım ki öyle yüksek mevlada bir harcaman var... peki çocuğum yarın bir gün nasıl ev geçindireceksin?
Ben 3000 lira harcıyorum kafadan. Ev benim kira odemiyorum, benzin param var,sigaram yok, spor masraflarim- taksidim, telefon faturam, tiras, havuz uyeligi, yiyecek icecek, gezme tozma, aylik abonman derken 3000 tl yi buluyor. Gerekirse 500 lirayla da yasar miyim evet yasarim.
Evde mi kalınacak yurtta mı, büyükşehirde mi yaşıyor yoksa küçükşehirde mi , okula kaç otobüs yapıyor veya yapmıyor hepsini ortaya döktükten sonra verilir ne biliyim ben amk . Harcamana bağlı işte.
yemek masrafı: ortalama 30 lira

starbucks: ortalama 7 lira

ulaşım masraflar: ortalama 3 lira.

1200 lira sırf vazgeçilmez şeylere gitti bile daha bunun alkolü var, ekstra aktiviteleri var siz kafadan 2000 deyin açık ve net.
430 kira 100 fatura dersek evin 530 lira gideri var yaklaşık 50 lira da ev alışverişi için gidiyor 580 direk bir şey yapmadan gider. Düz 600 de. 50 lira da akbil ulaşım için desen. 200 de sigaraya gidiyor yemesi içmesi notu kitabı derken 1500 ü bulur Istanbul kadıköye oturan birine. Bu hesap gezme tozma alışveriş sinema ve diğer lüks şeyler olmadan oluyor sadece yemek ev ulaşım ve ders notları için.
kitap almayıp önemli yerleri fotokopi çektirir,et yerine probis tüketirse, 5-6 kişiyle aynı evde kalırsa 1000 lira.
Kafelerde sürtüp karı, kız, tokmakcı peşinde koşuyorsanız artabilecek miktardır.
Bu bahsedilen rakamlarla millet ev gecindiriyor.
avrupada lise düzeyinde bile olmayan bir üniversitede okuyan eline geçen 3 kr la sigara alan vasıfsız bir Türk genci ortalamaya 600 lira harcar.
Ailenin verdiği para kadar harcarsın. Genelde bu yolladığı para 5 gün de bittiği için, 26 gün açsın.
2 sene yurtta kaldım. Sırf kalmaya 500 lira veriyordum. Bu sene 4 kişi eve çıktık. Masraflar ciddi oranda azaldı yani.
Yaşam biçimine ve alışkanlıklarına göre değişir. Ben yemek ve barınmayı saymazsak keyfim için ayda yaklaşık 100₺ harcıyorum. Her gün rakı bira şaraba vuranlar bunu 1000e çıkarabilir. Yurda 600 veriyorum, yemekte günlük 15 falan bulur. Oha amık ayda 1000 lirayı geçiyormuş masrafım. Hiç farkında değildim. Amk yurdu yemekten iyi kitliyor.
Baslamadan evvel baba evinde yapilan hesaplar 300tl oldugunu gosterir. Gidilip okula baslandiginda 450 olacagi tahmin edilir. Ay sonu gelince yapilan hesapta 800 TL ye yakin oldugu ortaya cikar.
uşakta ikinci öğretim su ürünleri ve hamsi tava bölümünde okuyan bi batak bağımlısı mısın , kadıköy barlar sokağını mesken tutmuş bir konservatuar üyesi minimalist dövmeli ateist bir kıvırcık saçlı kız mısın? nerrden bilelim.
1000 liradan 3 bine kadar değişir. 3 bin harcayan hayvandır.
ortası 3 kişi evde kalıp adam gibi okul okumaktır.
hergeleler ya.
aydın gibi ucuz olan bir şehirde 2 bin harcıyordum 3-4 sene önce.
" gideceğin vilayete göre koçum " dedirtir. bolu'da 5 kuruş harcayamazken ist'da 5 kuruşa muhtaç olabilirsin.
Konya için yurt param haric ayda 500 lira. Ama aksam yemeği falan herseyi bu 500 lira içinde. Kahvaltı yurttan sadece.
istanbul gibi büyük bir şehirde yurt yerine evde kalıyorsan, aldığın herhangi bir burs falan yoksa, devlette değil özel bir üniversitede okuyorsan, toplu taşıma kullanmak yerine kendi aracın varsa ay da 10 bin de yetmeyebilir.

saydıklarımın tersi de olsa en iyi ihtimalle 1500 tl her ay gider. ya aileniz varlıklı olacak ya da part time iş kovalayacaksınız, başka çaresi yok.
iTÜ'de yurtta kalan birisi olarak aylık
Yurt ücreti 330 TL
Hafta içi yemekler 6 TL =120 TL
Haftasonu yemekler günlük 30 TL = 240 TL (haftasonu yemekhanede yemek yok)
Sadece yemek ve barınma 700 TL.

Sigara içiyorsanız +300 TL
Alkol de alayım diyorsanız +200 TL

Günlük harcamalar +10 TL deyin.

Toplamda alışkanlık yoksa 1000, varsa 1500'e ayı kapatıyorsunuz.
Bazen 1000 lira yetmediği oluyor.