bugün

+ baba ben nasıl oldum?
- ananı sktim!
+ yuh amına koyim!
- çabuk kavrayan evlat gibisi yok!
çikolata renkli insanlar olan zencilerin göbek deliği daha yukarıda olduğu için
çok iyi koşabilmeleri.Beyaz tenli insanların ise göbek delikleri zencilerin
göbek deliğine göre daha aşağıda olduğu için çok iyi yüzebilmeleri.dikkat dikkat
en iyi koşucular zencilerden en iyi yüzücüler beyaz tenlilerden çıkar.
charlie chaplin in charlie chaplin e benzeme yarışmasına katılıp kazanamadığını öğrendiğimde pek bir şaşırmıştım.
emile zola'nın erkek olması. orta okul yıllarında ben hep bayan zannederdim kendisini, çok geçmeden öğrendim ki bir baymış.
*
ziraat bankasının ambleminin sadece buğdaydan ibaret olmadıgını, bugdayın baş kısmında TC yazdıgını, gövde kısmında ise ZB yazdığını farketmek.

görsel
Mavi balinalar çiftleşme zamanında 2000lt ye yakın sperm üretir. Fakat bunun ancak 200 lt sı karşı cinse geçer, geriye kalan 1800lt si okyanusa dökülür. Denizlerin bu sebepten tuzlu olabileceği gerceği.
Bu bilgiler öyle bilgilerdir ki, duyduğunuzda 'oha lan, o öyle miymiş? yok artık!' dersiniz ister istemez. ilk aklıma gelenler;

1)Önceden bulutların hareket edişini dünyanın dönmesi sanardım. ağabeyim aydınlattı. rüzgarmış...
+abi dünya nasıl dönüyo baksana?
-olm o rüzgardan lan, itiyo onları rüzgar...

2)Üvey Baba adlı dizide üvey baba'yı canlandıran adam, zamanında darbukatör bayram'mış. arkadaşım aydınlattı beni..
+bu herifin gençliği de pislikmiy acaba, görüntüsü felan
-yok abi, şemsi inkaya bu, darbukatör bayram...

3)Önceden(çocukken, baya çocukken) dublajlı fimleri izler izler ve sorardım, 'ya bunların hepsi nasıl türkçe konuşabiliyo? yabancı bunlar!' diye. ağabeyim aydınlattı tekrar...
-dublaj bunlar, başkası seslendiriyo bunları kardeşim. türkler konuşuyo şu anda

4)Ali kırca ile levent kırca kardeşmiş, kendim öğrendim bir yerlerden...

5)Aydan atlayınca insan, yere düşmüyormuş. ilkokul öğretmenim sağolsun...
insanlığın en ilkel deniz taşıdı olan sal; suyun kaldırma kuvvetinin keşfinden yıllar önce icat edilmiştir.
güzel kızlar sıçıyormuş. üstelik pembe değilmiş.
okan bayülgen, elmalılı hamdi yazırın torunuymuş.
ilk cinsel ilişkide kızların kanaması.

11 yaşındaydım, aklım çıkmıştı sözlük.

gelen mesajlardan sonra zorunlu edit: 6. sınıfta müfredattaki konuyu tenefüste ergen erkek arkadaşlar sündürürken duymuş "hayır öyle şey mi olur" diye çıkışınca, dalga geçilmemden mütevellit öğrenmiştim. yoksa o yaşta öyle bir tecrübe yaşamaktan bahsetmemiştim. allah allah ya...
yılın adamı recep tayyip erdoğan olduğunu öğrenince sustum, konuşmadım. yemedim, içmedim.
türklerde -selçuklular zamanı- malları çalınan tüccarların zararı devlet tarafından karşılanırmış ve böylece dünyada ilk kez devlet sigortası anlayışı türklerde ortaya çıkmış.
keçiboynuzu bitkisinin içindeki çekirdeklerin her biri standart olarak 0,20 gr. gelmektedir. 5 tanesi 1 gr.dir. eski dönemlerde, sarraflar tartı olarak keçiboynuzu çekirdeği kullanırlarmış.
Van’ın Gürpınar ilçesi’ndeki Çavuştepe Kalesi’nde bekçilik yaparken kale duvarına yazılı kitabelerden kendi kendine urartuca öğrenen 77 yaşındaki Mehmet Kuşman, dünyada urartuca dilini bilen 38 kişiden biri, okuma ve yazmayı bilen ise tek kişidir.

görsel

55 yıldır bekçilik ve turistlere rehberlik yaptığı; ve her gün otostop çekerek çıkmak zorunda kaldığı, elektriği suyu ve hatta tuvaleti dahi olmayan işinden ayrılmak zorunda kalmıştır.