bir kabus herhalde. soyum devam etsin diye çocuk yapıyorsun, eline geçen tek şey hayat boyu çekeceğin bir külfet.
Sözlükte yazan bir çok yazarın anne babasının içinde bulunduğu acı durum.
fiziksel, zihinsel, psikolojik özrü olan çocuk sahibi olmak.

hakikaten çok zor durum. allah hayırlı-sağlıklı evlatlar nasip etsin. müslüman için bir imtihandır. ağır bir imtihandır. çokça sabır ve gayret gerektirir. inşallah o doğuştan cennetlik yavruya bakan ananın babanın amel defteri de kendilerinin bile düşünemeyeceği kadar artı ile dolacaktır. allah böyle bir güzellik yapar onlara. yeter ki inansın ve sebat etsin. allah yardımcıları olsun. allah onlara inşallah dünya hayatında engelli olan evlatlarını ahirette eksiksiz, en güzel evlatlar olarak karşılarına çıkartır. onlarda sevinmiş olurlar.
Basligi acan vb sozluk yazarlarinin annesinin yasadigi durum.
Benim kardeşimdir. Otizm hastası. Ve biri özürlü kelimesini kullandığında zoruma gidiyor evet.
Özürlü kelimesi bile aileye ve çocuğa yükken böyle bir hayat sürmek nasıl birşey kim bilir. Efkarlandıran durumdur başıma gelmesin diye dua ederim başıma gelirse de imtihandır sabır ederim.
özürlü değil engelli. ayrıca zorluklara olsada sonuçta çocuktur sevilir.
Dışarıdan çokça korktuğumuz belki korkmakta haklı olduğumuz, ancak ailelerine sorduğumuzda varsa sağlıklı evlatlarından ayrı tutulmayan, daha az sevilmeyen hatta daha daha çok sevilen, daha kıymetli ailenin ferdine ana baba olmaktır.

Analarımız zaman zaman bize kızar bilirsiniz ama bu evlatlara sahip analar daima güler yüzlüdür, evlatlarına daima gülerek bakarlar bilmem dikkat ettiniz mi.
Özürlü denmesinden nefret ediyorum. Kimseye bir özürü yok olmamalı. Engeli var engellenmiş. Engelli demek daha mantıklı. Zaten durumları zor bir de özürlü diyerek hakaret gibi algılatmayın o insanlara.
bilmeyenler için uzaktan çok korkutucu gibi gelebilir.

tabiyki kimsenin başına gelmesin böyle bir durum ama özürlü çocukları olan aileler çok mutlu ve harika olabilir.
Akraba evliliği olmaksızın da pek çok ailenin başına gelendir.
Beyinden 'ozurlu' kisi tarifidir.
ebevenylerin düşüncesizligin sonucudur.çocuk yapmak basit gozuksede dünyanın en çok cesaret gerektiren olayı. bana göre.
üretim hatası mı lan bu
engelli demeyi öğrenin önce amıklar.
Allah kolaylık versin. hakkı ile bakanın mekanı diğer tarafta cennettir diye tahmin ediyorum
Özürlü değil (bkz: engelli).
Çok zor bi durumdur. Allah başa vermesin.
anne baba açısından çok zor bir durumdur. imkanı olan çocuğuna en iyi hayatı sunmaya çalışır, imkanı olmayan çocuğuyla birlikte acı çeker. bazı aileler de kendileri o çocuğa bakamayacak duruma geldiklerinde gözleri arkada kalmasın diye kardeş de yaparlar. 2. çocuk için sıkıntı yaratan durumlar olabilir sonuçta doğar doğmaz engelli birinin sorumluluğu yükleniyor üstüne. öyle ya da böyle kimse için güzel bir durum olmuyor herkes için zorluklarla geçecek bir hayatın başlangıcı oluyor. kimsenin başına gelmemesi dileğim ama hayatın insanın karşısına ne çıkaracağı belli olmuyor.
Allah herkese sağlıklı çocuklar nasip etsin ama çocuğunun özrü olması utanılacak bir şey de değildir o da Allah tan gelen bir hediyedir onlara sahip çıkan "Biz bakamayız ona" diyip yetimhanede bir hayat sürmesine göz yummayan insanlardan da Allah razı olsun.
özurlu yerine engelli çocuk sahibi olmak işlerini biraz daha kolaylaştirabilir.
engelli çocuk sahibi olmak zordur. aileler cogu zaman cocugu kabullenmeme birbirine suc atma engeli kabullenememe gibi duygular yasarlar. ama isin zirvesi cocugu oldugu gibi kabul etme ve yeterlilikleriyle sevmektir. yoksa bir omur sahte tedavilerin pesinde, yalancilarin sozlerine kanarak gecer.
çocukların en şekerine en özveri gerektirenine sahip olmak demektir. insanın aşırı sabır sahibi olması gerekir ki çocuğunu kırmasın üzmesin bi yerden sonra. allah kimsenin başına vermesin demeyeceğim, insanları umutsuzluğa sokmak istemiyorum çünkü o kötü birşey değil isterse çamurdan olsun evlat o.

ancak işin en zor kısmının, yolda ters ters bakan insanlar, ve onu dışlayan diğer cocuklar olacağı düşüncesindeyim. o yüzden dedim allah vermesin demiyorum, çünkü böyle ters ters bakıp dışlayanların hepsi bin kat batmış, on numara gerizekalılar zaten. canınızı sıkmayın evladınıza sarılın.
zordur allah yardim etsin onlara ozurludur diye cok ilgilenirsin cok seversin her saniye bisi olur korkusuyla yasarsin zihinselse ve bedeni buyumuyorsa muhtemelen olur.
doğumdan önce öğrenilebilir bir durum.
zor bır durum ve bır cesıt ımtıhan vesılesıdır. Olanlara Allah sabır versın... Ama olması durumunda da evlattır sonucta elbette kurtaj bır cozum olmamalıdır bence, korunup kollanmalı ve asla özürlü denmemelidir. Onları belkı de içinde bulundugu durumdan daha da çok zedeleyecek kelimedir.
kücük bir kiyasla nankör olma durumumun ortaya cikmasidir.