bugün

capsi olmayan bir tekme. google'da bile yok.
ilkokul bebesiyken, kol kola oynanan takım oyunu.
genelde okul koridorlarında karşılaşılan bir olaydır.

3 tane salak halay çeker gibi kol kola girerek boş olan havaya tekme atarak yürümektedirler. Sen ne yapıyor bu geri zekalılar dediğin sırada, onlar hedef olarak seni seçmiştir bile. Nereye gidersen git gelecek bu ibneler peşinden bilirsin. tekme anına kadar sağa sola baksan da tekmeyi yediğin an vurursun kafasına ne yapıyon lan geri zekalı diye. Karşı tarafta hem hararet hem yavşakça gülüşle tekme sayısı artmıştır. Başlarsın sende tekmelemeye. sonra.. koridorda nöbetçi öğretmen. ''örtmenim tekme atıyo bunlar.''
küçükken yapılan salaklıklardan sadece biri.
zamanında bu olayın yıldızıydım.
bir level üstü "önümüze gelene bin tekme"dir.
yeni neslin cok da zeki olmadigini gosteren oyun. 20 yil once biz oynuyorduk , simdi cocuklar yine oynuyorsa bir yerde yanlis var demektir. Bugun tekmeler atan yarin kezban diye satasir unutmayin. Bir arpa yol alamayiz.
niye oynandığına, eşek kadar olunduğu zaman bile anlam verilemeyen oyunun ismine beste bile yapılan meşhur , anonim çocuk oyunu.
seksenli yıllarda doğup da hiç oynamamış kişinin olmadığı düşünülen oyun.
dansa davet ile birlikte çocukluğun tuhaf oyunlarındandır. freud amca yaşasaydı da bir araştırsaydı bu oyunlar acaba çocukların en bilinç altı üstüne çıkmış yaratıklar olduğunun kanıtı mıdır diye. dansa davet'te hem şiddet hem cinsellik varken bu oyun da sırf şiddet içeriyor. bu tezimi araştıracak psikolog arıyorum. çocuklar kesin bilinç altı bilinç üstlerine karışmış canlılardır.

o değil de zevkli oyundu be. koridoru tamamen kaplar "önümüze gelen bir tekme" diyerekten milleti pataklardık. bu bir karşı duruştu, bir "var mı leyn bize yan bakan" hareketiydi. karşı tarafı sindirme, diğer sınıflara göz dağı verme çabasıydı. eğlenceliydi de meret.

sözlerimi ceza amca'nın şu sözleriyle bitiriyorum:

"çocuktum, ufaktım, benim korkum okuldu.
önümüze gelene bir tekme vururduk.
buz gibi geldi ve geçti, soğuktu.
sabahçı olur ya da dayak yerdik."
biriyle kavga etmek için güzel bir fırsat.
bin tekme'li versiyonu da olan bıcırık hedesi.
yıllar sonra denenmiş olan ancak etrafta eskisi gibi bakışlarla karşılanmamış olan harekettir.
(bkz: zındır zımba)
(bkz: halis talebeleriz onumuze geleni tekmeleriz)
ilkokula başlayan her veledin zevkle oynadığı oyundur. kurban seçilenin vay haline...
ilk okuldayken gülmekten yerlere yatacak kadar sevdiğimiz oyun. oyunda değil aslında neydi o öyle yaw. saçma salak bişey. niye böle bişey varmış ki anlayamadım. kim bulduysa boynu altında kalsın e mi. ulen ne amacı var ya. ama o zaman hiç düşünmeden kolkola girip önümüze gelene tekmeler savurur ve bundan büyük zevk alırdık. hay bin kunduz.
inceden köpek balığı modu ile gelen birkaç öğrencinin içerilerinde yaşattıkları hayvanı dışarı çıkarma psikolojisine alis kelebelis önümüze geleni tekmeleriz denir. * ben böyle anlardım kardeşim! bu çocuklarla ilk tanışmalarda tren hakkında entry girmeye çalışan bir öküz gibi bakınıp ve "şaka herhalde" diye düşünecekken tüm hayatı alt üst eden tekmelerle karşılaşılır. efendim bu veletler bahsi geçen içlerindeki hayvanı kendileri ile beraber büyüterek lise de topluca tek kişiye çullanma, aradan siyah cekete ayak izi damgalama, çaktırmadan pandik atma gibi eylemlere geçerler. bu gibi oyunlar çocuklardan uzak tutulmalıdır.
iki genç kız filmindeki bir sahneyle yeniden hatırladığımız oyun.
sol elini omzuna attığın çocuğun çaktırmadanda mendilini çalan çocukların oynadığı oyun.**
çocukluğumuzun sadist oyunlarından amaçsız bir oyun. maksat çevreye rahatsızlık verip gücü kanıtlamaktır.
aynı anda iki farklı ilkokul kabilesinin kulakları sağır edecek tizlikte bağırarak birbirine girmesiyle sonuçlanacak oyunvari eylemdir. zira ilkokulda sonıflar a,b diye ayrılırdı ve genelde b sınıfı azman çocuklardan oluşurdu(her türlü çetecilik dahil). güneyden gelen 3b kuvvetleri ile kuzeyden gelen 2b ve orta asyadan gelen 4b kuvvetlerinin kesişim noktası hep alt sınıfların hüsranıyla sonuçlanırdı. daha çoğaltılabilir amaç tekmeyi tam surata oturtmaktır. ondan sonra kovalamaç başlar 4b sınıfından scar sınıf öğretmeni tarafından cezalandırılırdı. ***
belli bir yaştan sonra oynanmaması gereken oyundur. özellikle askerdeyken boş zamanlarda oynandığında komutana yakalanıp tekmenin alası yenilebilir.
geçen gün, okul çıkışı, kalabalıktan istifade, çocukluğumuza şöyle bir dönüp, oynamaya kalkıştığımız, ancak önümüze sevgili* müdür yardımcımızın gelmesiyle son bulan oyun.*
Okul bittikten sonra yapılmaz bu hareket. Okul dışında yapılanına rastlanmamıştır.