bugün

amaçları hiç taviz vermeden yürümek olan, önlerine geleni tekmeyle savuracaklarını ve bu yolla eğleneceklerini samimi bi şekilde söyleyen kol kola girmiş zararsız çocuk grubunun sarfettiği melodili söz.
okul koridor ve bahçelerinin vazgeçilmez oyunu

ayaklar mümkün olduğunca çok açılır,önlerine çıkan olmasa bile kendileri öne çıkarlar
"halis kelevereliz, onumuze geleni tekmeleriz" diye de güftesi vardir.
ilkokul yıllarında bir kaç kişinin birbirlerinin kollarına girerek yürümesi ve önlerine çıkan herkese tekme atmaları şeklinde vuku bulan oyundur. Gayet eğlencelidir, hatta özellikle işyerinde uygulanması hayali bile güzeldir.
çatalı baya bi acıtan garip çocuk oyunu*
ilkokul dönemimizde en sağlam arkadaşlarımızla omuz omuza vererek okul bahçesinde turladığımız o dönemler oyuna verdiğimiz isim. hatta 1000 tekme 1000 yumruk diye de değiştirilebilir tabi.
yalnız bu sloganla yola çıkan güruhun önüne kimse gelmez,gelemez..avsız kalan hizip ise milletin önüne çıkmaya çalışır ki oyun formatına aykırı olduğunu düşünüyorum bu durumun..pek vahşice..
ilkokul sıralarında bütün bir koridoru enine boşluk kalmayacak şekilde 7 arkadaş kol kola kenetlenmek suretiyle kaplayıp bir uçtan diğerine gidip geldiğimiz, herkesin sınıflarına girmesini sağladığımız, bir nevi nöbetçi öğretmene yardımcı olma çabasıydı. ulvi bir amaç taşıyordu aslında. ben şimdi anlıyorum tabi bunu.
ilkokul yıllarında gerçekleştirdiği organizasyonu ile komünleşmeyi kafasına yerleştirmiş, geleceğin muhtemel emekçi, eylemci, işçi hareketi insanı.
çocuk denen yaratığın ne kadar gerizekalı bir şey olduğunun kanıtı.
ilkokulun vazgeçilmez oyunlarından biridir. ben ilkokuldayken 4 arkadaş kolkola girer önümüze gelene bin tekme diye dolaşıp dururduk taa ki önümüze çok güçlü biri veya bir öğretmen çıkana kadar. sonrası malum. bu oyundan genelde hepimiz dayak yiyerek ayrılırdık nedense. ilkokulun verdiği heyecanla hiç bıkmaz, her teneffüs bu oyunu oynardık. bir de bunun kızlar için tehlikeli olan versiyonun vardı. onun için (bkz: önümüze gelen bir pandik)*

(bkz: ah ulan sözlük)
(bkz: ben ilkokulumu özledim)
Okul bittikten sonra yapılmaz bu hareket. Okul dışında yapılanına rastlanmamıştır.
geçen gün, okul çıkışı, kalabalıktan istifade, çocukluğumuza şöyle bir dönüp, oynamaya kalkıştığımız, ancak önümüze sevgili* müdür yardımcımızın gelmesiyle son bulan oyun.*
belli bir yaştan sonra oynanmaması gereken oyundur. özellikle askerdeyken boş zamanlarda oynandığında komutana yakalanıp tekmenin alası yenilebilir.
aynı anda iki farklı ilkokul kabilesinin kulakları sağır edecek tizlikte bağırarak birbirine girmesiyle sonuçlanacak oyunvari eylemdir. zira ilkokulda sonıflar a,b diye ayrılırdı ve genelde b sınıfı azman çocuklardan oluşurdu(her türlü çetecilik dahil). güneyden gelen 3b kuvvetleri ile kuzeyden gelen 2b ve orta asyadan gelen 4b kuvvetlerinin kesişim noktası hep alt sınıfların hüsranıyla sonuçlanırdı. daha çoğaltılabilir amaç tekmeyi tam surata oturtmaktır. ondan sonra kovalamaç başlar 4b sınıfından scar sınıf öğretmeni tarafından cezalandırılırdı. ***
çocukluğumuzun sadist oyunlarından amaçsız bir oyun. maksat çevreye rahatsızlık verip gücü kanıtlamaktır.
sol elini omzuna attığın çocuğun çaktırmadanda mendilini çalan çocukların oynadığı oyun.**
iki genç kız filmindeki bir sahneyle yeniden hatırladığımız oyun.
inceden köpek balığı modu ile gelen birkaç öğrencinin içerilerinde yaşattıkları hayvanı dışarı çıkarma psikolojisine alis kelebelis önümüze geleni tekmeleriz denir. * ben böyle anlardım kardeşim! bu çocuklarla ilk tanışmalarda tren hakkında entry girmeye çalışan bir öküz gibi bakınıp ve "şaka herhalde" diye düşünecekken tüm hayatı alt üst eden tekmelerle karşılaşılır. efendim bu veletler bahsi geçen içlerindeki hayvanı kendileri ile beraber büyüterek lise de topluca tek kişiye çullanma, aradan siyah cekete ayak izi damgalama, çaktırmadan pandik atma gibi eylemlere geçerler. bu gibi oyunlar çocuklardan uzak tutulmalıdır.
ilk okuldayken gülmekten yerlere yatacak kadar sevdiğimiz oyun. oyunda değil aslında neydi o öyle yaw. saçma salak bişey. niye böle bişey varmış ki anlayamadım. kim bulduysa boynu altında kalsın e mi. ulen ne amacı var ya. ama o zaman hiç düşünmeden kolkola girip önümüze gelene tekmeler savurur ve bundan büyük zevk alırdık. hay bin kunduz.
ilkokula başlayan her veledin zevkle oynadığı oyundur. kurban seçilenin vay haline...
(bkz: halis talebeleriz onumuze geleni tekmeleriz)
(bkz: zındır zımba)
yıllar sonra denenmiş olan ancak etrafta eskisi gibi bakışlarla karşılanmamış olan harekettir.
bin tekme'li versiyonu da olan bıcırık hedesi.