bugün

kendini sev, kendini sevmezsen hiçbir şeyi ve hiç kimseyi sevemezsin, küçük bir kediyi, gökyüzünü, bir kadını/bir erkeği listelesem sonu gelmeyecek kadar çok olan birçok şeyi dahi sevemezsin, sevdiğini sanırsın, aldanırsın ve unutma ki kendini aldatarak kendine kimsenin yapamayacağı kötülüğü yaparsın, kendine haksızlık etme ama kibirli olma kendini çok beğenmekle kendini çok sevmek arasındaki ince çizgiyi asla unutma.
her ne olursa olsun umudunu kaybetme, unutma ki şimdiye kadar doğan güneşlerin en güzeli büyük fırtınalardan sonrasında doğandır.
vicdanlı ol, bu hayatta çoğu şeyin üstesinden gelirsin de sızlayan bir vicdanın üstesinden gelmek en zorudur.
vicdan demişken, adaletli ol hakkaniyetten asla uzaklaşma, yüz kişi bir kişiyi haksız yere suçlasa dahi sen de o suçlayan yüz birinci kişi olma, gün gelir en sevdiğin en değer verdiğin insan dahi adaletinden şüphe etse de sen ders çıkar, yanlış yollardan doğru yollara yürümekten korkma, her şeyi kaybettiğinde bile yine senin yanında kalan çıkardığın dersler olacaktır.
hatalarına küsme, insanı insan yapan hatalarıdır, hata yapa yapa bul ki doğruyu bir daha o doğrudan kolay kolay ayrılma, hataların kaybın değil kazancın olsun yeter ki ders çıkar.
acılarına isyan etme, herkesin sınavı farklıdır, kimisi acına gülüp geçecek kimisi inanamayacaktır, sen acılarını da seversen o kadar az zarar verebilirler sana, acını dahi sev, sevgisizliğin kimseye faydası yok.
yardım et ihtiyacı olanlara imkanın olduğu sürece, aç çocuk görürsen görmezlikten gelme, benim hayatta en değer verdiğim şey bir çocuğun mutluluğudur, bana göre bir çocuğun mutsuz olduğu dünyada hiçbir mutluluğun anlamı yok.
saygıda kusur etme, saygının olmadığı yerde bazen sevginin dahi önemi kalmaz.
hayallerinin peşinde koş, koşarken takılıp düşsen bile asla vazgeçme, yapmadıklarının pişmanlığı yaptıklarından daha ağır basar, bunu aklından çıkarma.
yargılama kimseyi diniyle, rengiyle, ırkıyla, parasıyla.
oku, zamanla göreceksin, kitaplar verecek sana kimsenin veremediği mutluluğu, sadakati.
sev, korkma sevmekten, uzaktan bile olsa sevmek güzeldir,
ne demişler? dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey!
Para yerine dost biriktir.
dincilerden uzak dur.
kavgada yumruk sayılmaz.
herkes ile aynı otobüse binme.
para biriktir.
Bak çocuğum, kimse seni üzemez, senden başka. Kendini sev ve üzme lütfen.
Hata yapmaktan korkma.
Herkesi, herşeyi sev. Ama karşılık bekleme.
Güvenme, güveniyormuş gibi yap. En çok kendine güven.
Benden bir şey saklama. Herkes gider ama ailen asla.
Kimseye boyun eğme.
Hakkını sonuna kadar savun. Ama üslubuna dikkat et. Özellikle büyüklerine asla saygısızlık yapma.
Adaletli ve demokratik ol.
Allah’a inan, ibadet et. O senin için en hayırlı yolu çizmiştir.

Bunun gibi öğütlerdir.
türk gibi yaşa türk gibi öl.
Sana " vergi vermek kutsal bir vatandaslik görevidir" derlerse, öğrettiğim el hareketini onlara yap evlat.
Sadakat ne vicdan ne ilk önce bunların ne olduğunu anlatır öğretirim. Sonrasında insanlara çok fazla güvenmemesi gerektiğini söylerdim.
"kimseye güvenme " nasıl bir öğüttür ve çocuk nasıl mutlu olur ömrü boyunca.
tamam ben de güvenmem kimseye ve herkese güvenmese iyi olur ama kimseye güvenme bu öğüdü verene bile güvenme demek. her çeşit insana karşı onu uyar ama kime güvenip kime güvenemeyeceğini kendisinin çözüp karar vermesi lazım. güvensiz hayat mı olur. biz büyükler bile 40 kazık yiyoruz ama 41. de güvenmek istiyoruz. güven duyma ve güvenilme ihtiyacı önemli bir ihtiyaçtır, dibini kazmayın, çocuk boşlukta kalır.
Sadece vicdanlı olmasını öğütlerdim.
Zira vicdanlı olmak bir ağacın köküyse, yukarıda sayılan öğütler ağacın dallarıdır.
Kök olmadan dallar kurur.
" hayat sana sorular soracak evlat ve her soruya bu dünyada cevap, ahirette hesap vereceksin! takıldığın yerde bana da sorabilirsin. biliyorsam söylerim, bilmiyorsam araştırırız " dedim.
Bak komşunun erik ağacıdır yok efendim incir ağacıdır dalma. Bana söyle gideyim pazardan alayım. Zaten huysuzun önde gideni ha bire kapıya dayanıyor. Olabilirdi.
Önce kendime söylerim yapabiliyorsam onada söylerim.yapmayacağın şeyleri söyleme.
ya aksındır ya kara gri olana göt derler evladım rengin her zaman belli olsun sinsilik yapmaa ..
Vatan haini bir götveren olma.
Sana yapılmasını istemeyeceğin şeyi başkasına yapma.
dincilerden uzak dur.
oğlum kızım iyi örnek bir sade vatandaş olmanı isterim.
karşılığında da sana ben bizzat teşekkürde edeceğim.
gelecekteki veledime not: allah, peygamber diyenden uzak dur. özgür ruhlu ol. anneni üzme yavrum.
Başarılı ve başarısız insanların biyografilerini oku evladım. Şüphesiz ki seçeceğin hayat yolunda sana önemli faydaları olacaktır.
Yalan söyleme ve kimseye tam olarak güvenme.
dürüst ol.
adam gibi oku, askerliğini yap ve istanbul u terk et.

gereğinden fazla çalışma, ailene gereğinden fazla vakit ayır.

kimseye güvenme, bana bile.
kimsenin hakkını yeme, kimseye benzemeye çalışma, kendini keşfetmeye uğraş, çok oku.