bugün

Üst komşu olan arkadaşa oyuncak asker , araba , süpriz yumurtadan çıkan minik oyuncaklardan gönderme eylemidir.
yerçekimini deniyordur, anladığı kadarıyla...
atılan nesnenin gerekli falso verilmediği takdirde kaçınılmaz olarak aşağı düşeceği aktivitedir. kanundur bu boru değil.
tükürme eyleminden sonra , nesne atmaya başlamayla devam eden eylemdir...

kesin tükürmüştür ama kesin!!!
üzüm atılırdı buralarda genelde.
top atılırdı ama genelde dışarıdan balkona atmaya çalışırdık. başka balkona düşünce eyvah der ev sahibinden üst balkona atması için masum masum tüm çocuklar toplanıp yalvarırdık.
üst komşuya önce sağlam bir ip atılır, sonra asıl yukarıya verilcek şey bağlanır. riske girmeye gerek yok.
çocukluğun vermiş olduğu heyecanla yapılan eylemlerdir.

sizlerle bir anımı paylaşmak isterim sözlükdaşlarım;

küçüktüm ufacıktım top oynadım acıktım zamanlarımda dayımlarda bir yaz günü balkonda kayısı yemekteyim içinden çıkan çekirdekleri de yanımdaki kuzenlerimle sidik yarıştırırcasına en uzağa atma yarışı yapıyoruz..Şeytan mı dürttü bilinmez aşağıdan beyaz gömlekli bir amca geçiyordu kayısının yarısını yiyip amcanın kafasına nişan aldığım gibi kayısıyı fırlattım ve 2 dk sonra amca kapıda belirdi.çünkü tam da beyaz gömleğinin üzerinde zor leke olan kayısı lekesi oluşmuştu..Büyükler olmasaydı galiba amca benim kafamı duvarlara sürterek kıvılcım çıkarırdı..ama kuzen dayanışması yaparak büyüklerimize suçluyu söylemedik..hepimiz azar yedik ama sadece benim dayak yiyeceğimi düşündüğümüz zaman, azar yemek dayak yemekten iyidirdiye düşüüyorum...*
mandal atmak en çok sevilen aktivitedir. evin mandalları arandığın da balkondan aşağı bakılır, hepsi oradadır.
çapraz balkona çiğ yumurta atmakta eğlenceli bir aktivite gibi görünse de çabuk fark edilir ve yapmamanız anında temin edlir.
küçük çocukların birbirileriyle güç gösterisine girmek için yaptığı eylemler.
bir örneği de futbolcu kartları olan eylem.

kapııııııış..
balkondan aşağı doğru sarkıp yukarı doğru işemek.
çocukken tam bir servet düşmanıydım. annemin altın bileklik-zincir tarzı neyi varsa bir şekilde bulup sokağa atarmışım her seferinde de babam başkası bulmadan gider bulurmuş attıklarımı. bir keresinde de balkonun demirlerinden bacaklarımı sarkıtıp üzerimde kıyafetlerim varken çişimi yapmışım benim için en değişik olanı buydu sanırım. *
uçan baloncukların ardından patlatılmak için atılan çatallar.