bugün

çocukken rüyada görülen, kafasında taç elinde asa olan pelerinli bir kral sureti allah olarak zihinlerde kalmıştır.*
(bkz: minare)
(bkz: sener sen)

bakmayın öyle tip tip, ben ufakken allah'ın tipinin şener şen'e benzediğini zannediyordum.
(bkz: çocukken hayal edilen tanrı şekli)
aydır. onu da gündüz olunca, şu duvarlara su dolunca çatlayıp patlamasın diye açılan küçük delikler var ya, heh işte onlara giriyo sanırdım*.
atatürk. *
(bkz: #3832457)
güvercin. *
(bkz: noel baba)
(bkz: paratoner)
(bkz: mevlana)

*evdeki kocaman tabak üstüne çizilmiş mevlana resmi ve onun altındaki semazenleri gördükçe "allah ve kulları" denmesinden kaynaklanmaktadır.
bir zamanlar kirada oturdukları evin sahibi.
(bkz: ay)
mevlana'nın elleri birleşik oturduğu yeşil elbiseli resmi.
bulutlar...(sadece bulutlu havalarda kafasını oradan uzatıp bize yakın bulutun arkasından bakan ve bulutların üzerinde yatan adamı tanrı sanırdım.Kendisi de buluttandı ama öndekilerden daha beyazdı. kimseye de anlatamıyordum tanrıyı gördüğümü, gösterdiğim çocukların kafası karışıyordu ama tanrı görünmez ki diye...zor işti...sonradan öğrendik tabi daha alttakilerin buhar yüklü olması sebebiyle daha gri göründüğünü de rahatladık...)
mevlana'nın, önündeki rahleden kuran okuduğu pirinç bir heykeli vardı evimizde. ilk allah figürüm o idi. gökyüzünde bir yerlerde o heykelin kafasına benzer bir kafanın olduğunu hayal ederdim. sarıklı ve bembeyaz bir surat ile.
psikanalitik olarak bakarsak, her insanın bilinçaltında, babasıdır.

hıristiyanlıkta bu durum bilinçüstüne kadar sıçramıştır.

(bkz: baba oğul kutsal ruh)
(bkz: cennetteki babamız)

müslümanlıkta da maskülen bir tanrı figürü yok değil hani.
nedense amcam zannederdim. o ihtisamli sakaliyla ve uzun boyuyla.
(bkz: allah mısın lan)
o dönemdeki bir kağıt paranın üzerindeki beyaz sakallı bir dede resmi.
hercule çizgi filmindeki zeus karakteri. görüntü bakımından birebir olduklarını düşünürdüm.
Antalya'da eskiden şimdiki dönerciler çarşısı'nın karşısında bulunan (gerçi o bina hala oradadır ama baya değişmiştir) çarşı binasının üzerindeki atatürk kabartması. Binanın duvarına düşürdüğü hafif gölgeyle birleşince öyle enteresan bir görüntü oluştururdu ki bana sanacak başka birşey bırakmamıştı.
(bkz: futbolcu kartlarında bulunmayan 34 numara)
power rangers'da makinenin içinden emirler veren varlık. hala öyle olabilir diye düşünüyorum bazen. sonra geçiyor.
(bkz: feza)

hatta öyle ki doğa olayları da buna bağlanırdı. allah üzüldüğü zaman ağlar, yağmur yağar. sinirlendiği zaman üfler püfler, yani rüzgâr eser. uyuduğu zaman karanlık çöker vs...
çocukluk işte.
(bkz: uzay)