1. 1.
  yağmurlu havalarda yıldırım düşmesini engelleme amaçlı olarak çatılara yerleştirilen alet.
  2 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  benjamin franklin in bulduğu, yıldırımsavar olarakta bilinen alet.
  1 ... the kene
 3. 3.
  Yıldırımların zararını önlemekte kullanılan, ucunda bakır veya platin bulunan, 5-10 m uzunluğunda demir çubuk ve bununla toprak veya kuyu arasında çekilen bakır telden oluşan koruma aracı, siperisaika, yıldırımkıran, yıldırımlık, yıldırım siperi...
  2 ... dabaddah
 4. 4.
  yıldırımsavar değil "yıldırımçeker". minare gibi yüksek yapıların ucuna yerleştirilir, düşen yıldırım topraklanır. (bkz: topraklama)
  1 ... kutt
 5. 5.
  Yapıları ve özellikle patlayıcı madde depolarını, yıldırım etkisinden korumak amacıyla kullanılan, çoğunlukla bakırdan yapılan havaya doğru olan ucu sivri çubuk. Radyoaktif özelliği olan paratonerler de yapılmaktadır.
  Yıldırım çevresindeki en yüksek cisim üzerine düşme eğilimi gösterdiğinden paratonerin sivri ucu yıldırımı çekerek çok düşük dirençli ve topraklanmış kablolarla (gemilerde ise suya topraklanmış kablolarla) yıldırımı yani havadaki elektriği çekerek toprağa iletir. Paratonerin çevresine sağladığı koruma konisinin tabandaki yarıçapı yaklaşık olarak paratonerin yerden yüksekliği kadardır.
  1 ... metalt
 6. 6.
  Yıldırımların zararını önlemekte kullanılan, ucunda bakır veya platin bulunan, 5-10 m. uzunluğunda demir çubuk ve bununla toprak veya kuyu arasında çekilen bakır telden oluşan koruma aracı, siperisaika, yıldırımkıran, yıldırımlık, yıldırım siperi, paratoner.
  2 ... linka
 7. 7.
  tüm şimşekleri üzerine çeker ve usulünce ait olduğu yere doğru indirir. kötülük savar, dehşet savar da diyebiliriz bir nevi ipi göğüsleyen.
  1 ... paratoner
 8. 8.
  bir adet altıncı nesil yazar.
  (bkz: hoşgelnidiz)
  ... ilqim
 9. 9.
  olduğunda can ve mal kaybını önleyecek kadar kıymetli bir alettir.
  abant izzet baysal üniversitesi iktisat fakültesine yıldırım düştüğünde anladık ki okulda paratoner yokmuş. *
  ... nicki mouse
 10. 10.
  bazıları kaldıramayabilir bu yazarı, nickinin aksine yıldırım çekmeyip lafları yıldırım gibi çarpabilir. severim kendilerini, nerede doğruluk ve adalet, o, oradadır. her zaman vurgularım akıllı adamdır vesselam. isteyen yalakalık desin. ben doğruyu söylemek diyorum. saygıyla selamlıyorum kendilerini.

  hoşgelmişsin sefalar getirmişsin, kalemin daim olsun nesildaşım.
  2 ... mat olmayan sah