bugün

yemekle el teması kurmayı seven ve damak tadı diğer dünya ülkelerine göre bir hayli gelişmiş olan türklere yavan ve tuhaf gelen yemekler bütünü. yabancı dizilerde pizzadan sonra eve en çok sipariş edilen, kutulu çubuklu yemek.
bir level üstü için;
(bkz: çin mutfağı)
şahsıma garip bir kaşıntı veren besinler.
orginal çin buluşunun zor olduğu şu günlerde yüzde yüz çin malı yemeklerdir.
(bkz: eti cin)

nasılsa biri yapacaktı bu espriyi. *
tatlı soslarının bayacak kadar tatlı olduğu yemekler.
iyiden iyiye az pişmiş sebzeler, vok tava ve pirinç ile elde edilir.
çok enteresandır çin filmlerinden değil, amerikan filmlerinden öğrendiğimiz bir şey. bok gibi lan bi de niye yiyoruz?
içinde bebek cenininden tutun, salyangoz, hamamböceği ve daha birçok iğrenç ötesi şeyin bulunduğu yemektir.
ama hakkını da vermek lazım bazı yemekleri iyi olabiliyor.
bahar boregi, cin mantisi, canton pilavi ve bademli bambulu tavuk olmak uzere her aksam, ama allahin her aksami bikmadan yedigim ucuz yiyecekler butunudur.
sushicoyu akla getiren yemektir. çin mantısı bir bravoyu, çin böreği mımmm müthiş efektini, suşi benim tarzımda hafif ve az yemek yemeyi sevenleri müthiş mutlu eden bir muhteşem kelimesini hakeder. sushico pahalı ancak ucuz ve aynı kalitede bir çin restaurantı bilen varsa söylesin.
her çeşit haşeratın kızartılması dahildir bu yemeklere. çin'e gidenlere sorun, size anlatsın tüm kenti saran iğrenç ve kesif böcek kızartması kokusunu.
çok sağlıklı ve çok lezzetli yemeklerdir.
özelliği tüm yemeklerin vok'da pişirilmesidir. çok kısa sürede yüksek ateşte pişirilir, o yüzden bir quick china gibi restorant zincirleri varken quick kebap ve ya quick mexican yoktur.
tüm yemeklerin içinde ille de sebze bulunur, özellikle yeşil soğanı herşeyde kullanırlar.

yine de olayın kilit noktası çin tuzudur. hani dışarda birşey görürsünüz ağzınız sulanır, aynı şey evdeyken yiyesiniz gelmez ya? işte bu olayın ana karakteri çin tuzudur. tüm fast food restorantlarında kullanıldığı gibi çin yemeklerinde de kullanılır, aşırı iştah açar, garip bir şekilde lezzetli yapar. dolayısıyla salyanızın akma sebebi budur.

onun dışında ekmek yerine lapa yağsız pilav yediklerinden kilo da almazlar. porsiyonlar küçük, çeşit çoktur. az piştiğinden herşey daha diridir, dolayısıyla çok sağlıklıdır. özellikle karidesli eriştesi yenilesidir.
görsel
görsel
çin mutfağına ait yemeklerdir. bu harika tanımdan sonra asıl söylemek istediklerime geçiyorum.

tarih10 şubat 2012, en yakın arkadaşımın yiyip çok beğenmesi üzerine çin yemeği yemeye gidiyoruz. çin yemeğinin güzel olabileceği kanaatine de nereden vardıysam, o aralar beynimi kullanmıyordum sanırım. neyse gittik, arkadaşım adını hatırlamadığım menüden iki tane istedi. ben de sanıyorum ki bu onun sevdiği menü, o yüzden istiyor. sadece onun adını söyleyebildiği için ondan istediğini sonradan anladım.
neyse oturduk, yemekler geldi. yemeklerle birlikte bir koku da. ama öyle böyle değil rezalet. yemek yaparsın, sosu güzel olur. bir yemeğin can alıcı noktası sosudur. sos güzel olmak zorundadır daha nasıl anlatayım yani. bunlar sosu resmen makarnayı yiyemeyelim diye dökmüşler. kanalizasyon kokusu tarzı, daha da berbat belki de. neyi karıştırıp o iğrenç şeyi elde ettiklerini anlayamadım.
makarnaya dayanamadım o yüzden, yan tarafta karidesli bir yemek vardı bari onu deneyeyim dedim. o daha da rezaletti. kokusunun daha berbat olmasını geçtim, hadi diğeri makarnaydı. bu ne? karides. normalde yemeyeceğim karides, kaldı ki o iğrenç sosla yiyeyim.
yemeklerle uğraşmayı bırakıp arkadaşıma "anlattığından daha güzellermiş." dedim. o da demesin mi "ben burada yemedim, diğer yerde güzeldi diye." madem orada yemedin beni neden oraya götürüyorsun? * okuyorsa kendisine olan kızgınlığımı ifade etmek istiyorum tekrar. * tadını bunu okuyanlar hayal etsin artık, üç yıl geçti unutamadım yine de.
en acı kısma geliyorum: 46 lira ödeyip ayrıldık. yoksa bizi o sosa batırmakla tehdit ettiler. *
(bkz: küsüratlı vereyim de inandırıcı olsun)
yemek demeye bin şahit isteyen yemeklerdir.
2 gündür tavuk nodle yiyorum, bi kerede karideslisini yedim.

bildiğin makarna görünüşde sosları harika
Yeni, güçlü ve şahlanmış türkiye’de kişi başı tüketilmesi 100 ilâ 400 tl arasında fiyatlanan mutfak.
Çin gibi yüz ölçümü büyük bir yeri hangi tavada pişirerek yemek yapılacak? Önce bu sorunun çözülmesi lazım.