bugün

bir rahatsızlık duyarlarsa zaten başlık açıp söylerler merak etmeyin bunu morganize işler yahut herhangi başka bir yazarın hatırlatmasına gerek yoktur...kendileri sağolsun fakat herkesin eli ayağı vardır...ırkçı uktelerle prim yapmak nereye kadardır...
ülkenin bulunduğu ekonomik, siyasi vb. sıkıntıların kökene bağlı kalmadan türkiye'de yaşayan her vatandaşı etkilediği düşünüldüğünde, bunu kökenlere bağlamak hele ki çerkezlere bağlamak ahmaklıktır. sen de aynı havayı soluyorsun ben de, şimdiye kadar çerkezim diye herhangi bir ayrımcılık veya ayrıcalık görmedim, böyle bir beklentim de olmadı. çerkeslerin duyduğu sıkıntı ülkenin geleceği konusundadır o kadar. bu tarz başlıklar açarak, sıkıntınız varsa söyleyin de düzeltelim diyerek, üstüne bir de saçmalayarak ne amaçlanmaktadır anlamadım. sanki misafiriz bu ülkede, turist olarak geldik de hoş tutacak aklı sıra.
türkiye den duydukları herhangi bir rahatsızlık yoktur. kendilerine anayasa ile verilmiş eylem yapma haklarını kullanmakta bir de ülkenin iç politika hedefi olan açılım konusunda anadil eğitimi vb. haklarını talep etmektedirler son zamanlarda. araştırıp öğrenmeden, faşist rahatsızlıklarla bölücü muamelesi yapmak isteyenleri başka kapıya uğurlamaktan esef duyarız.
etnik kökeni çerkes olan bir insan olarak bunu siyasi bır tartısma konusu halıne getirmeye calısan ınsanların hepsınden cok daha baglı olduguma ınandıgım turkıyem de turklugumle gurur duyarak buyuk bır zevkle kendı dılım olan turkcemı konusarak cok cok mutluyum.tartısılacak kafa yorulacak bırcok onemlı olay varken bosluklarını bunlarla doldurmaya calısan ınsanlar ıcın uzulkmekten baska bırsey gelmıyor elımden...
çerkesim... ama çerkesistan kurmak gibi bi derdim yok kafanı yorma sen...
keşke bütün azınlıklar çerkezler gibi olsa türkiye ne kadar da yaşanılası bir memleket olur gibi. adamlar hiçbir milli kültüründen kopmamış fakat türkiye'ye de tamamen adapte olup türkiye sevdalısı insanlar haline gelmişlerdir. çerkeslerin bütün isteklerine saygıyla bakarım hiç bir şekilde art niyet aramam.
bir çerkes olarak etnik kökenime karşı herhangi bir olumsuz veya rahatsız edici uygulamaya maruz kalmadım. aksine çerkes olduğumu kime söylesem övgü dolu karşılıklar verildi. gündemdeki anadilde eğitim hakkı gibi konularda kültürümüzün yok olmaması içindir. zira milyonlarca çerkes rusyada ya katledildi yada değişik coğrafyalara sürgüne gönderilerek asimile edilmeye çalışıldı. yoksa türkiyeyi bölmek, sorun çıkarmak gibi bir düşüncemiz asla olamaz, olanların da karşısına ilk çıkacak olanlardan biride türkiye ye bağlılıklarını her zaman açıkça ifade eden bizler oluruz.
Çerkez olmam bu ülkeden rahatsızlık duyacağım anlamına gelmez.Çerkezler asaletleriyle bilinen bir Irktır.Dolayısıyla bizleri bazı kişilerle karıştırıp onlarda ellerinden gelse ülkeyi bölmek vs ister gibi lanse etmeyelim.Şahsım adına Türkiyede yaşadığım için çok mutluyum.
asimilasyon politikalarıdır.
Sözlük yazarı olan çerkeslerin verdiği cevaplar takdir edilesidir
Ayrımcılık ve kışkırtma politikasının gereksiz olduğunu göstermişlerdir. Helal olsundur.
ülkede çerkesler adına konuşan, çerkes olmayan bölücülerin olması.
her türk vatandaşının yaşadığı sorunlardır, çerkez oldukları için değil tc. vatandaşı oldukları için duydukları rahatsızlıktır.
çerkezim ve bundan gurur duyuyorum ama hiçbir zaman da bbg evi kızı gibi "bize çok haksızlık yapılıyo" triplerine girmiyorum. neden mi ? çünkü benim atalarım dedelerim bundan sittin sene önce bilerek ve isteyerek tc vatandaşlığını seçmişler. şimdi de kalkıp ben ayrıyım hedeyim hödeyim demenin, traş yapmanın alemi yok. niye mi ? çünkü o zaman adama sorarlar bilader zorla mı gel dedik biz sana diye. hatta genişletmek gerekirse o zamanlar savaş vardı kaçtın geldin şimdi rahatsın tabi yok özerklik yok ben bi çerkesim tripleri falan noluyoz kardeş bile derler. yani adamın yüzünü kızartırlar. çerkesler örflerini adetlerini rahatça yaşıyorlar kimse merak etmesin. bizim diğerleri gibi toprakta ayrı dil teranelerinde gözümüz yok. bizi savaş zamanı hain ilan ettiler ama türkiye'de şuan etnik kökenler arasında ülkesine sahip çıkanlar yine çerkesler oldu. biz "ulan şimdi destek olalım belki bi yüz sene sonra bi fırça bıyık gelir de bize özerklik dil neyim verir" diye düşünmedik, düşünmeye de niyetimiz yok. ilanen duyurulur.

edit: imla.
olsada ayıp sayar, söylemezler.***
çerkeslerin türkiye den duydukları rahatsızlıklar demek saçmalamadır. tanımlamanın altını doldurmak lazım veya pkk vari yeni sorunlar yaratmak için konuyu iyice kaşıyarak toplumda yeni bir yara açmak lazım. konuşur iken organ olarak ağız seçilmesi tavsiye olunur.

kırım da dedesi, romanya sürgününde babası doğmuş biri olarak, şişli de ikamet ettiğim düşünülür ise dağa çıkmamı mı istersiniz? mesela yakın olması bakımından elmadağ tercihim olur.
türkiye' den değil de, ülkesinde yaşarken duyduğu rahatsızlıklar olarak değiştirilince cevap verilebilecek anket konusudur. velev ki öyle diyelim, cevap vermeye çalışalım o zaman:

-dilimin ve kültürümün göz göre göre tükenmesinden rahatsızım.
- kültürel farklılıkların anayasal güvence altına alınmadığı totaliter öğelerle bezenmiş 1980 anayasasının bu zamana kadar aklı başında insanlar tarafından değiştirilmemiş olmasından, değiştirmeye niyetli tek partinin de bunu farklı bir ideolojik amaç için yapma niyetinde olduğunu görmekten rahatsızım.
- kökenim türk değil deyince, o zaman başka ülkede yaşa mantığında olan azımsanamayacak kitleyi görünce üzülüyorum, kendim ve çerkeslik adına değil ama söyleyenlerin vahim durumuna üzülüyorum. onun haricinde; ön sıralarda olmak kaydıyla: savaşta cepheye koşmaya, barışta vergi vermeye hazır bu nadide etnisitenin uysal vatandaş fenotipine uyan birisiyim.
-sonra anadil eğitimi talebi ile anadilde eğitim talebi arasındaki farkı kavrayamayan odunlardan rahatsızım.
- yıkıp, yakıp dökenlerin istekleri ön sıralarda değerlendirilirken, bazı magazin tarihi yapan göt herifler bunlara herhangi bir yorum yapmaya götü yemezken, çerkesler' in efendi yapısının farkında olduğu için, çerkesler'in anadilini yaşatma isteğine şovenist ve popülist reaksiyonlar gösteren bu yolla prim yapma niyetinde olan, bunu yaparken de babasının vatan hainliği suçuyla yurt dışında yaşamaya mahkum edildiğini unutan aynı götün hala tv' de program yapmasından rahatsızım.
- sonra ağır, aksak ve yanlış dizyn edilmiş eğitim sisteminden; kısmen buna bağlı işsizlikten, türkiye' nin aydınlık geleceğine olan inancımı kaybetmiş olmaktan rahatsızım.

böyle gider.
bir çerkes olarak söylüyorum, türkiye müslümanları özellikle kafkas ve balkan müslümanları tarafından dünyanın en kaypak müslümanları olarak görülüyor. ha bundan rahatsız mıyım, değilim. ama bu kaypaklıktan rahatsızım.
türklerin türkiye'den duydukları rahatsızlıklarla aynıdır çünkü fikrimiz, zihnimiz, dilimiz , toprağımız aynıdır.
Onlara bahşettiğimiz hayattan rahatsız olmalarıdır. biz rahatsızız bu hayattan derlerse verdiğimiz hayatlarını geri alabiliriz sorun yok. Ermenilere RUmlara bahşettiğimiz anadolu hayatını geri aldık. onlardan da alırız. yeteri tecrübemiz var.
bir çerkes olarak söylüyorum, türkiye' mden memnunum, hiçbir rahatsızlığım yoktur, türkiye sevdalısı olmuşuz bir kere.
Rahatsızlık yoktur aksine minnet vardır. 21 Mayıs 1864'te başlayan Soykırım sonrası bizim atalarımıza kucak açan insanlara minnet vardır.
en büyük rahatsızlıkları yoğurdu kendilerinin buldup da 'türkler buldu'ya getirilmesini düşünmeleridir. şaka bir yana duydukları ciddi rahatsızlıklar vardır ve kusura bakmasınlar bu rahatsızlıkları ecdadın kemiklerini sızlatmaktadır. bir süredir birbirine çok bağlı bu insanlar arasında sayıları pek de az olan, hem içlerinden hem de farklı mecralardan yaramaz ve beş para etmez kimseler tarafından huylandırılmaya çalışılıyor. hedef yine osmanlı toprakları ve yetim kalmış asil türk milleti. inşallah ermenilerin kürtleri düşürdüğü tuzağa düşmezler. bu arada kaypak diye nitelenen kesimin, diyanet 'in özensizliği ve modernize edilmiş müslüman görünümlü ne idiğü belirsiz kimselerden ibaret olduğunu da belirtsinler bir zahmet. yoksa onların hali de efendi hazretlerinin teveccühüne muhtaç! unutmasınlar ki osmanlıya küfür eden dinsizdir!
çerkezlerin türkiye den duydukları rahatsızlıklar demek saçmalamadır. tanımlamanın altını doldurmak lazım veya pkk vari yeni sorunlar yaratmak için konuyu iyice kaşıyarak toplumda yeni bir yara açmak lazım.

kırım da dedesi, romanya sürgününde babası doğmuş biri olarak, şişli de ikamet ettiğim düşünülür ise dağa çıkmamı mı istersiniz? mesela yakın olması bakımından elmadağ tercihim olur.
Ben de bir çerkesim ve hiçbir rahatsızlık duymuyor hatta kendimi rahatlıkla Türk olarak tanıtabiliyorum (bkz: ne mutlu türküm diyene)
Çerkeslerin de çok sevdiğim bir sözü vardır; * biz bu ülke için canımızı verirken daha türkçe bilmiyorduk.