bugün

meşhur kastamonu helvası . yemede yanında yat misali çok güzel bir tadı vardır . sıkıştırlmış pişmaniye diye anlatılır nasıl yapıldığını soranlara .küp şeklinde kesilmiş şekilde satılır . kastamonu'ya gidenlerin mutlaka tatması gereken lezzet .
Bir kere tattıktan sonra bi daha bırakamadığım harika tat. Tatmayanlar çok şey kaçırmış.
kastamonu merkez üssünden ülkeye yayılmıştır.
sıkıştırılmış pişmaniyeye benzetilse de tadı bambaşkadır çok daha güzeldir.
sıkıştırılmış pişmaniyedir. pişmaniyeden tek farkı küp şeklinde olması ve daha pahalı olmasıdır.

ben almayın derim, gidin normal pişmaniye alın. aldım bir kaç kutu, pişman oldum.
çok güzel bir şey, pişmaniyeyle un kurabiyesi arasında bir yerlerde...
kastamonuda tanıştığım pişmaniyeyi anımsatan çikolatalı fındıklı fıstıklı çeşitleri olan her tatilde eve giderken aldığım tatlıdır.
pişmaniyenin en güzel halidir. sadece 3-4 adet yiyerek tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
pişmaniyenin toz hali diyebileceğimiz kastamonu tatlısıdır.pişmaniyeden farkı lifli değil tozlu bir yapıya sahip olmasıdır.
Tadı pişmaniyeye benzeyen kastamonu ya ait bir tatlı. Her sekli olabilir ama genelde küp seklindedir. Isırıldığı zaman ağızda fena halde dağılır.
ıstanbul için satışlarımın yakında başlayacagi tatlı.
ünlü kastamonu helvasıdır. zamanında padişah tatlısıymış.
Nefistir. Tem otoyolun'dan geçerken Berceste diye bir mağaza var bu lezzeti orada bulabilirsiniz.
Eskiden padişahlara sunulan ünlü kastamonu tatlısı.
kastamonu diye bir il var bir de böyle bir lezzeti var. hayret doğrusu nasıl güzelmiş. evet.
kastamonu merkez,

pişmaniyeyi preslemişler

olmuş helva.

biraz daha presleseler akide şekeri diye yutardıktı.
olsa da yesek.

görsel
şu dünyada gerçekten sevdiğim çok az şey var. biri de çekme helva.
sepetçioğlu olanı pek bi' lezizdir. Bir de kayı deyu marka vardı lakin onu pek sevmedim şahsen. Kastamonu şeker fabrikasında üretilen gerçek pancar şekerinden yapıldığı için lezzetlidir. izmitin glikoz şuruplu saray helvasından en büyük farkı bu bence.
istanbul il sınırından çıktıktan sonra otobandaki her dinlenme tesisindeki bitki örtüsü.
Pişmaniyeden daha güzeldir.
kastamonu'ya özgü, pişmaniyeye benzer bir lezzet.

görsel
görsel
Magazin muhabiri helva'ya yapılan uyarı.
SABAH SABAH YARIM kutu yediğim, memleketimin icadı. getirene de bir ton dua ettim dfhgdfgh.
Ben senin yerine de çekerim derdi kederi..
Diye devam eden Köroğlu beyitidir. Arada açar okurum çekme helva adlı şiiri.
güncel Önemli Başlıklar