bugün

zıt kutuplar:
bir insan sessizlikten hoşlanırken diğeri gürültüyü sever,
biri espriliyken diğeri ciddidir,
biri otoburken biri etoburdur,
biri evliliğe sıcak bakarken diğeri birlikte takılma taraftarıdır,
biri rap dinlerken biri hicaz sever,
biri edebiyat severken diğeri her türlü futbol maçını izlemek ister,
biri sabah erken kalkarken diğeri geç saatlere kadar yatmak ister,
biri çok dağınıkken diğeri takıntılı derecede titizdir,
biri hacı yağı severken diğeri markalı parfüm sever,
biri kayak yapmayı severken diğeri güneşte yanmayı sever......vs

bu kadar çelişki varken zıt kutuplar birbirini çekmez aksine iter.
aralarındaki uyuşmazlığı gördükten sonra çiftlerin züğürt tesellisi olmuştur. eskilerden bugüne kadar empoze edilen en büyük yalandır.

bir çift aralarındaki anlaşmazlıktan sonra 'zıt kutuplar birbirini çeker' züğürt tesellisini uydurur. çünkü bir süre sonra, alışkanlık halini aldıklarının farkına varmazlar. ilişkide diyalektik dediğimiz olgu tam olarak bunu açıklar. gerçekleri ve gerçeklerin içindeki çelişkileri ortaya koyar. şöyle bir gerçek var ki; zıt kutuplar sadece mıknatıslar için geçerlidir. kendimizi kandırmaya, ilişki içerisindeki yıpranmışlıkları bir kenara bırakalım. zıt kutuplar birbirini çekmez sadece daha fazla ızdırap verir.
önce çeker, sonra iter.
oğlak ile yay burcu gibi zıt burçların birbirini çekme durumu göz önünde bulundurulursa, doğru olmayan bir tespittir.
Burda zıt kutup artı ve eksi olduğuna göre, yalan değil doğru bilgidir. bakınız dünyanın güney ve kuzeyine. Birbirini çektiği için dünya basıktır.
(bkz: kırk yıllık negatifim bir tane pozitif çekemedim)
tamamen farklı olan iki şey nasıl çeksin ki birbirini ? Farklılıklar daima sorun yaratır. Hal böyleyken zıtlıklar itici rol oynar. Sorunlarla - zıtlıklarla - yüzleştikçe en ufak çekim bile imkansız gibidir.
yalanın dik alasıdır.

hayata bakışı farklı, zevkleri, siyasi görüşü, eğlence anlayışı, aile yapıları, sosyal yaşantısı, dinlediği müzik tarzı ve sayılabilecek yığınla benzer farklılık olan iki insan arasında ne çekimi olabilir ki? olsa olsa anlık heyecan duyulur o da 2 güne kalmaz geçer zaten.
bir inanışa göre temelde her insan bilinçaltında kendinden nefret eder,
bu yüzden kendine en zıt olanı arar bulur..
ve kendini ne kadar sevmiyorsa karşısınındakini de o kadar sever..
Yalan felan değil, eski sevgilim bu yüzden beni aldattığı için biliyorum. Doğrudur.
yalan olduğu doğru bir tespittir.

zıt kutuplar değil birbirine benzeyen insanlar elektrik alir. tabii ki tamamen ayni olamazlar ama yine de bir hareket, bir dusunceyle birbirlerine baglanirlar.
Evet arkadaşlar bu durum bir yalandan ibarettir.
Ergen tribine girmiş kişiler hariç böyle durumlar yoktur.

Şimdi ben dinlemeyi severim sen konuşmayı seversin birbirimizi tamamlarız.
Ama bir süre sonra ben seni dinlemeyi bırakırsam ne olacak?

Yani bu tarz bir çekim geçicidir.
Gerçek olan ise aynı tarz insanların ilişkisidir
oyle olsaydi benim coktan sevgilim olurdu. ama tipim yok diye bakmiyorlar iste. iter zit kutuplar.
Mıknatıslar için geçerli olandır. Bir de benim için. Kafa yapıma ters olan çok kızı sevdim.
en ateşli ve eğlenceli ilişkiler zıt olanlarda oluyor. evleneceksem tabiiki de sakin ve kafama göre bir kadın bulurum.
Temel meselelerde aynı düşünmek şartıyla benimle zıt düşünen birine sahip olmak isterim.
Bizim gibi anadolu çocuklarına beyaz türkler gitmez. Bir bağcılarlı bir bakırköylüyle anlaşamaz.
Şahsen ben alkol alan bir kadınla evlenmem. Ya da evlenmeden önce bakireliği bozdurmayı normal sayan biriyle. Aynı şekilde çeşitli terör örgütlerinin haklı yanları olduğunu düşünen biriyle düşünemem.
Ama din, bayrak sevgisi, aile değerlerine önem verme, islamın mutlak yasaklarına uyma gibi temel meselelerde anlaşabildiğim biriyle farklı konularda anlaşamasam bile yakınlaşmak isterim.
Fiziksel olarak evet ceker.
Bunu mental anlamda kullanirsak; cekerse ekime kadar, cekmezse sikkime kadar.
Aşkım orası değil!!!
Mutlu olmuyorsun zaten sadece çekiyor. O kadar.