Kolera Günlerinde Aşk

anlayabilmek için bazı cümleleri birkaç kez okumak zorunda kalıyorum.
Godel escher bach. Ara sira acip baktigim ancak hala tam olarak anlayamadigim bazi kisimlari vardir.
lince açığım
kitap okumimuyorum, bugüne kadar 10 tane ya vardır ya yoktur.
Zor okunan kitap yoktur. ilginizi çekmediği için okumakta zorlandığınız kitap vardır.
Sana gül bahçesi vadetmedim. Çok bunaltıcı, iç karartan ve darlama getiren bir kitap.
(bkz: ortaçağın günbatımı)
Ahh ahh benim için kesinlikle Kırmızı Saçlı Kadın oldu bu. Pamuk'un kitaplarına tarzına üslubuna aşina olduğum halde beni yordu. Nedendir bitiremedim.
Suç ve cezaydı ama inatla bitirdim,savaş ve barışı yarım bıraktım.
Tutunamayanlar. Okuyamadım bıraktım.
dan brown - başlangıç

sadece ilk 100 sayfayı bir ayda okuyabildim. konu olarak güzel ama işleyiş çok karmaşık. fazla karakter fazla olay var ve ne ne zaman, ne ara olduğu belli değil. fazla betimlemeli ve terimli. daha sade olsa su gibi giderdi ama.
J.R.R Tolkien-Silmarillion
kısadan hisseler.
(bkz: çürümenin kitabı)

cioran öyle bir dille yazmış ki anlamak için bir kaç kez okumak zorunda kaldığım cümleler oldu.

ancak güzel kitap, kafa yapıyor.
kafka'nın dönüşümü. ince olmasına rağmen epeyce zorlanmıştım. anca ikinci okuyuşumda anlam kurup işsiz kaldığım dönemde ise tam olarak idrak edebilmiştim.
Felsefik kitaplardır. Anlarsın ama anlatamazsın. Bildiğin şeyleri bilmiyormuşçasına sana aktarırlar.
Tüfek mikrop ve çelik.

Fakat guzel gidiyor.
Oğuz Atay - tutunamayanlar.
Bir aydın sapması.
Kesinlikle iki şehrin hikayesi dir. Şimdiye kadar okuduğum en sıkıcı en gereksiz kitaptı. Tutunamayanlar ın da nokta kullanmadan yazılmış 50 sayfalık kısmını okurken zorlanmıştım bir de.
(bkz: cesur yeni dünya)
fantastik ötesi ve distopya oluşu okunmasını zorlaştırıyor.
Gogol ölü canlar ilkokuldan beri bitirmeye çalisipta bitiremedigim kitaptir. Acaba sorun bendemi diye de dusunmuyor degilim acikcasi.
mein kampf'dır. kendisini yıllardır bitirememekteyim.
Uğultu tepeler misal. Senelerdir sonu gelmedi.
mehmet rauf eylül gibi bitmek bilmeyen işkencemsi kitaplardır.
saatlerce tasvir yapan kitaplardır. insan "özet geç piç" der ama duyan olmaz.