bugün

Canlının duygu ve davranışlar dışındaki ruhsal süreç ve etkinliklerinin bütünü.Bellek.
bir zihnin gelişkinliği, kabul edilemezi kabul etmesiyle ölçülür.
insanlarin ram'i
zihin = insan - (duygu + davranış)
geriye pek birşey kalmıyor gibi...
ama tanrılaştırdık zihnimizi sanki...
(bkz: esrarın zihinsel etkileri)
analiz makamı. oyun oynayan ve üzerinde en çok oyun oynanan düşünce merkezi. ram olması istenir ama o hep asidir.
Fukara olduğu takdirde fikri ukala olmaya iten olgudur.
*
aslında alışkanlıklarımızın kişiliğimizi oluşturduğunu dile getirirken zihinsel eğilimlerle çok daha da ileri gidip insanlığın ışınlanmayı başarabilme ihtimalinden bahsediyorum. teknolojik aletlere bakıyorum hepsi fiziksel ihtiyaçlarımızın birer uzantısı. yanılıyorsam düzeltin. fizikten zihne geçersek işte bu bahsettiğim farklı boyutta olma durumunu yaşayabiliriz diyorum. belki biz bunu göremeyeceğiz ama gelecek yüz yılda bunun olmayacağını iddia edemeyiz. sen bundan 300 yıl önce bilgisayar ile benimle görüntülü konuşabileceğinin hayalini kurabilir miydin. hayır kuramazdın. işte fiziksel alet edevat, ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra her şeyi bir kenara bırakıp, yalnızca zihnimle seni görebildiğimi anlıycam gibi bir şeyler demeye çalışıyorum. elektronların düzensiz hareketlerini yukardan baktığımızda düzenli görürüz. halbuki hepsi düzensiz hareket eder. ama bu atomu oluşturan elektronlara atomun dışına çıkıp bakan bizler elektronların hareketinden ötürü düzenli bir atom görürürüz. eğer düzensizlik aslına baktığımızda düzen oluşturuyorsa ve biz zihinsel karmaşamızı düzenli hale getirebilirsek bu, şu an senin yanında olabileceğim anlamını taşıyabilir. yahu olasılıklar dahilinde yaşıyorum işte. biraz bilimsel biraz zihinsel birleştiriyorum bilgilerimi ve farklı bir boyutun hayalini kurarak devamlılığımın olmasını istiyorum. zihin işte. kör olasıca hep devam etmek istiyor. sanırım biraz zihnim karıştı. bi toparlayabilsem...
bilinç terimiyle çok içi çe geçmiş terim.

genel anlamda bilinç farkındalık demektir. bir şeyin farkında olanın bilinci açık demektir;
özel anlamda bilinci, insanın bütün psişik içeriği olarak tanımlarsak burda bilinçte hem bilinçli hem de
bilinçsiz (bilinç altı) alanlarının olduğunu tespit edilir. zihni anlatmak bilinci anlatmadan imkansızdır.

zihin biliçte aynı anlamda kullanılabiliyor; fakat farklı kavramlardır.

adam zihninin (zihninizdeki şimdiki duygu, düşünce, imgeler..) bilincinde şeklinde bir cümle kurulabilir; fakat
adam bilincinin zihninde gibi bir cümle doğru olmayacaktır. bilinç olmadan hiçbir şey olamaz, zihin bile...

zihinlerimiz bilinç okyanusu üzerindeki dalgalardan ibarettir. nisargadatta maharaj
--spoiler--
Zihniniz, sıkıcı insanların monoton konuşmalarını daha ilgi çekici hale getirmek için siz farkında olmadan kelimelerle oynar.
--spoiler--
"zihin, deneyimin evrensel kaynağı, mutluluğun ya da ıstırabın, yaşam ve ölüm olarak adlandırdığımız kavramların yaratıcısı"
Boş zihin şeytanın çalışma odasıdır.
ingilizcesi ''mind'' olan kelime.