bugün

Tütün dumanının bıraktığı yağlı kirdir. siyahtır, bu nedenle türlü benzetmelere kapı açar: (bkz: zifiri karanlık)
http://www.zifir.org da yayın yapan edebiyat dergisi
pall mall paketinde değeri:8 mg'dır.
antalya'lı bir blues grubunun adıdır. çok güzel müzik yaparlar. ki an itibariyle akdeniz üniversitesinde konser vermekteler.
orkun uçar'ın şubat 2007'de çıkan romanı.
"Cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankâr melekler... Zifiri bir savaşın eşiğinde!...
Hacer-ül Esved'de gizlenen sır neydi?... Amerikan askerleri Kabe'ye niye baskın yaptı?... Papa ve Amerikan Başkanı Bush nasıl öldürüldü?... Dünya insan kanına nasıl boğuldu?... Cehennemde büyük savaş!... Şeytan'ın orduları yeryüzünde savaşıyor!... Karanlık çağlarda, insan öncesi Dünya'da yaşananlar!... Kız Kulesi'nin altındaki sır neydi? "
http://www.derzulya.com/orkunucar.html

not: henüz romanı okumadığım için yorum hakkımı saklı tutuyorum .
orkun uçarın çok konuşulacak kitabı. romanda george bush cinler taradından öldürülüyor, devlet cinlerden korunmak için diyanetten yardım istiyormuş. *
orkun uçar ve burak turan imzalı politik kurgu, fantastik kurgu, korku türünde aksiyon dolu roman.
orkun uçar ve burak turan kitabı. kitapta cinler dünyayı ele geçirmeye çalışıyor ve sonunda savaş çıkıyor, cinler papa ve bush u öldürüyor yalnız müslüman ülkelere, dindar insanlara karışamıyorlar. sonunda insanlara yardım eden şeytan * sayesinde insanlar cinler karşısında galip geliyor... böyle acayip bir kugu işte.
sigara paketinde 10 miligram bulunan madde.
izmirli bir black metal grubu. şu an elimde tuttuğum you must come with us* cd'lerinde tag'ler yazılmadığı için şarkı isimlerini netten bulmam hayli zaman aldı. bu yüzden kendilerini kınıyorum.**
rüzgar adlı birinin çok güzel şarkısının adıdır. sözleri de şöyle:

bak yine uyku yok göz gözümde
zifiriyim bir yerlerde
dur geri döndür beni sen de
ölüm olsan götür beni de
içtiğim şaraptı hayalin
yakar bir cigara bitirip
dumanında yitip giderim
içime seni çekerim
içtiğim biraydı hayalin bitirip
dumanında yitip giderim
içime seni çekerim
içime seni çekerim
içime seni çekerim
aaa...aah...
sensiz kötüyüm beterim
çıkmaz sokağın biriyim
öksüz kaldım yetimim ben
sönmüş ateşin külüyüm
zindan oldum
hapisim ben
ismin dilimdeki keder
sözlük adına kendisinden çok şey bekledigim 6. nesil çaylak yazar.
(bkz: hot prospect for the future)

editto : palazlanmış dahi kendisi, bir iki yüz kilometre öteden duyurur sesini. özlenen, bu diyarlara beklenendir. *
altıncı nesil çaylak.
http://www.zifir.net

(bkz: martyn)
orkun uçarın islami fantezya denemesi. isyan eden melekler ve cehennem turu ile sıçsa da türünün hemen hemen ilk örneği olduğundan okunabilir.
(bkz: zifiri)
(bkz: rüzgar)
sigaranın içinde bulunan bilmem kaç trilyon kimyasaldan biriymiş.
zifir deyince sanki böyle asfalt gibi, soba borusu isi gibi şeyleri andırıyor..zehir der gibi, zift der gibi..
eski ingilizcede zefferus, latincede zephyrus gibi köklerden türeyerek dilimize geçmiş olan kelime. Klasik yunan mitolojisindeki rüzgar tanrısı zephyros'tan geliyor olması muhtemel olan 'esinti, batı rüzgarı' anlamlarını içerir. etimolojik kaynaklarda arapça anlamı 'nefesini şiddetle içine çekme veya uzun süre tuttuktan sonra dışarı verme, hohlama'dır. türkçede 'üflenen tütün kalıntısı' anlamıyla kullanılır. burdan türeyen karanlık, kasvetli sıfatlarına batı dillerindeki karşılıklarında da rastlanabilir. başta alakasız gibi dursa da rüzgar ile olan bağlantısını dilimizden takip etmek hala mümkündür.
bir orkun uçar kitabı. insanlar ve şeytanlar vs melekler ve cinler gibi bir şey.