bugün

Genelde sırf sağı sevmediği ve ona karşı bir görüş aradığı için solcu olanlardır. Çoğu solcuyum diye geçinirler ama soldan tamamen bir haberlerdir. Sorsanız Proleteryanın ne olduğunu çoğu cevap bile veremez.
Ben değilim.
ben artık değilim. aslında ben zengin de değilim lan. ben fakir burjuvayım. işçinin topraklısı.
Dünya üzerinde sadece türkiye'de bulunurlar. Dünya'nın bütün ülkelerinde solculyar işçi,köylü,emekçi,fakir kesimdir.
Türkiye'dekiler burjuva,sosyete,elit,beyaz yakalı,rum,ermeni ve yahudi dönmesidir.
Eski solcu Ethem Sancak, mesela.
(bkz: fakir sağcılar)
(bkz: Cihangir solcusu)
(bkz: mal)
(bkz: libertarian left)'tir büyük ihtimalle.
solculuğu laiklik ve enternasyonalizm açısından değerlendirecek olursak, hiç te imkansız değildir.
zenginler eğer solcu olursa bilin ki genelde kültürel, sosyal anlamda solcudur, ekonomik anlamda değil.
fakat, nedense diğer ülkelerde fakirler solcu, zenginler sağcı iken,
türkiye'de siyasal islam, milliyetçilik kültürü sağolsun fakirler sağcı.
zenginler ise bunlar hayatıma müdahale etmesin istedikleri için solcular ile işbirliği halinde yani solcu.
ve dünya genelinde genelde solcular mülteciseverlik sağcılar mülteci karşıtlığı yaparken türkiye'de durum tersidir.
siyasal islam sağolsun.
idris küçükömer'in sözünü hatırlatayım sizlere:
türkiye'de sağ soldur, sol sağdır.
Türkiyeden "ortanın solu" denen ne oldugu belli olmayan garabet çıkar ama türkiyeden solcu çıkmaz.
O nedenle zengin solcu fakir solcu demek memlektte hafif aksiyon sever demektir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.