bugün

Ermenistan Cumhuriyeti Syunik Marzı ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Laçın, Qubadlı ve Zengilan rayonları kapsayan tarihî bölge.

http://www.c-r.org/our-wo...y-karabakh/chronology.php
sovyetler tarafından ermenistan'a bağlanarak, anadolu ile azerbaycan arasında ki bağın kopartılması amaçlanmış bölgedir. türkiye, azerbaycan ve ermenistan üçgeninde yaşanan problemlerin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. aynı zamanda türkiye'yi nahçivan üzerinden azerbaycan'a bağlaması düşünülmüş megri koridorunun geçiş bölgesidir.

görsel
karabağ'ın işgalden kurtulmasının ardından, alınması mutlak gerekli bölge.

https://asasmedya.info/ne...baycanin-ayrilmaz-parcasi
Az önce okuduğum bir habere göre Ermenistan lı bir siyasetçi paşinyan ın savaş tazminatı olarak verebileceğini söylediği bölge. Çünkü Ermenistanın 50 milyar doları yokmuş.

Yeni şafaktan okudum. ilginç bir haber. Zengezur peki nere mi. Azerbaycan ve Türkiye'nin birleşmesini engelleyen tek toprak. Nahçıvan ile Azerbaycan arasındaki bölge.

Bu mümkün olur ise Azerbaycan Türkiye ticareti ciddi ölçülerde artacaktır. Ve ulaşım kat ve kat daha kolay olacaktır.

Peki bu ulaşım nereden mi yapılacak. Nahçıvan ile şu an sınır komşusuyuz mesela. Zamanında Atatürk'ün iran'dan satın aldığı toprak sayesinde. Bir de demir yolu hattı çeksek Azerbaycan a kadar mis gibi olur. Tabi paşinyan bir yerden parayı bulamayıp zengezur u verir ise.
ermenistan a belli para verecekmiş de.
önce götüne don al.
Aliyev tarfından koridorun açılacağı duyurulmuştur.
kadim türk eli zengezur'un geçmişi ve şimdiki operasyonun izahı:

https://www.teknoburada.n...gezur-ve-bilgi-kirliligi/
batı trakya nasıl ki türkiye'ye aitse zengezur da Azerbaycan'a aittir.